Windows 8

?

..........

Гостин
Maticnata kakva e? taa igra glavna uloga, dali ke najdes drajveri za nea i za grafika, inaku dualcore i 2gb se dovolno......samo dovolno...
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Да, али бар 4GB рам да си туриш да не ти трепне око. :) И тоа што кажа ....; со графичката види првин дали има поддржано драјвери за Win 8, али по дефаулт сите понови (по 7мата серија) бѝ требало да се поддржани автоматски.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Со 2 гигахерци процесор биди среќен 7 ца 32 битна шо мојш да инсталираш
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
На твое место ја XP би инсталирал.
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
@NiceNaumoski можеш да инсталираш Windows 8 (ти препорачувам 8.1). Само не сум многу сигурен за графичката, ама би требало да има драјвери и за неа. :)

Со 2 гигахерци процесор биди среќен 7 ца 32 битна шо мојш да инсталираш
Кај мене е под 2 GHz а 8.1 работи без проблем.
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Подобро ти е да си останеш со Winodws 7. Не би ти го препорашал 8 сега за сега. :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ај не се брукај и помогни ако знаеш, ако не не пишувај уопште. :D
Шо да ти помогнам бе ортак ... дан сакаш мојов компјутер да ти го дам


Прајш муабет " ја имам фичо ама сакам 200 да оди " ... библија ти е компјутерот бе аман
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Шо да ти помогнам бе ортак ... дан сакаш мојов компјутер да ти го дам


Прајш муабет " ја имам фичо ама сакам 200 да оди " ... библија ти е компјутерот бе аман
Не праам никаков муабет ја, ти си фураш некои филмови дека мораш да имаш i3/5/7 за да инсталираш 7мица? Па јас со Пентиум 4рка, на едно јадро ја фурав без проблем, ти ќе солиш памет дека на двојадрен процесор не можело. Windows 8/.1 има и помали побарувања од претходникот, тоа е многу нормално. Не е наша работа да се праиме паметни на форум, прашањето е следно: Дали може да се инсталира Win 8 на таа конфигурација (и да работи нормално)? Да може, чао пријатно.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Не праам никаков муабет ја, ти си фураш некои филмови дека мораш да имаш i3/5/7 за да инсталираш 7мица? Па јас со Пентиум 4рка, на едно јадро ја фурав без проблем, ти ќе солиш памет дека на двојадрен процесор не можело. Windows 8/.1 има и помали побарувања од претходникот, тоа е многу нормално. Не е наша работа да се праиме паметни на форум, прашањето е следно: Дали може да се инсталира Win 8 на таа конфигурација (и да работи нормално)? Да може, чао пријатно.
Ако за тебе фејсбук и форум да отвара компјутер е нормално тогаш да моеш
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Ако за тебе фејсбук и форум да отвара компјутер е нормално тогаш да моеш
Незнам што подразбираш под добра конфигурација (дали 32 битен процесор е лош, 64 битен е добар или 128 битен е солиден, или пак 2 GHz е бавно, а 20 GHz или 20 THz е добро?).
Ќе кажам пак. Мојот компјутер е послаб од оној во првото мислење а моментално имам вклучено 2 браузера, CoD4, скајп (нормално), некои работи во Адобе и работи како подмачкано, ни сецка ни ништо. :)
А да, ќе заборавев. Виндоус 8.1 32 битен имам инсталирано.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
3
Најубаво кажано, немаш што да изгубиш. Мислам дека таа конфигурација е повеќе од доволна за 8.1 32-бит. 8.1 од мое искуство работи побрзо од постарите, вклучувајќи го и 7. Може да имаш проблеми само за драјверите за графичка зошто нема официјални за 8.1. Ќе работи графичката за обични функции, ќе се инсталира WDDM драјверот од Windows ама за гејминг не сум сигурен. Ама би требало да може да се инсталираат драјверите од 7 на compatibility mode (проверив друг форум, успеал човекот). Ако не си убеден дека 8.1 ќе работи на твојот компјутер погледни си: https://www.youtube.com/watch?v=B6192ie9MbU[DOUBLEPOST=1409264505][/DOUBLEPOST]
Шо да ти помогнам бе ортак ... дан сакаш мојов компјутер да ти го дам


Прајш муабет " ја имам фичо ама сакам 200 да оди " ... библија ти е компјутерот бе аман
Не е фичо, и не го тераме да оди 200. Не секој може / сака да купи компјутер од 40.000 ден. Човекот убаво си прашува може или не. Очигледно е дека може да се стави 8.1 на него. Си ги проверил минималните барања ? Очигледно не.. еве види http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/system-requirements?src=ia&iaaid=50007200&ialnk=title
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom