Windows 10

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.927
Поени од реакции
4.401
Full clean format. И често рамот кога дупчи дава Вlue screen of death
Само формат му е мајката?
А што да му напраам на рамот? Релативно е нов, веќе 2 години како го имам, делл.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Само формат му е мајката?
А што да му напраам на рамот? Релативно е нов, веќе 2 години како го имам, делл.
Коа ќе почнат да се редат "грешки"/багови побрзо и полесно ти е да го форматираш отколку да ги бркаш една по една. Стави она што ти е важно на УСБ и форматирај го.

Сеа за рамот, треба да има дијагностички софтвер онлајн. Лично неам ништо испробано бидејќи сум немал потреба.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Вака беше: се апдејтираше и почнаа проблемите. Вlue screen of death(page fault in nonpaged area) и слични срања почнаа да се појавуваат, интернетот ми се гаси сам, морам да го ставам на аирплејн моуд па назад. Терор! Прво на скоро секои половина саат ми се појавуваше тоа синото срање, а потоа почнав да барам по нетов и се најдоа неколку решенија, ама очигледно ниедно постојано, туку привремено. Пробав да ги отстранам апдејтите, додуша делумно и ми успеа, ама никаков резултат, потоа зедов драјвери на ново да ставам па почна да се стабилизира, ама проблемот не се реши. И ми се појавуваше скоро секој 2 ден. До денес. Денеска ми даде нов апдејт и истото пак, на скоро саат време сега. Пак почна со тој блу скрин и ептен ми оди на живци ништо не можам да завршам, а решение немам... Молам за помош!
за лаптоп или стандард ПЦ се работи? ако е лаптоп што марка е?
 
Член од
17 јануари 2013
Мислења
17
Поени од реакции
4
Луѓе, ај ве молам за помош.. Имам HP Envy лап топ, не ми текнува во моментов што модел беше, имам инсталирано Windows 10 Home на него. Ми јави ерор "Unmoutable boot volume", прави самото некоеси automatic repair али тука заглавува, се појавува само црн екран.. Пробав да му направам recovery или repair преку бутабилно усб и цд, али нејќе да се бутира воопшто, заглавува на HP loading screen-от. Чаре? Можно е нешто да рикнало?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.424
Поени од реакции
2.769
Луѓе, ај ве молам за помош.. Имам HP Envy лап топ, не ми текнува во моментов што модел беше, имам инсталирано Windows 10 Home на него. Ми јави ерор "Unmoutable boot volume", прави самото некоеси automatic repair али тука заглавува, се појавува само црн екран.. Пробав да му направам recovery или repair преку бутабилно усб и цд, али нејќе да се бутира воопшто, заглавува на HP loading screen-от. Чаре? Можно е нешто да рикнало?
Воопшто не продолжува после HP screen-от? Во БИОС може да влезеш?
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
178
Поени од реакции
51
Имам Windows 8 на лаптопот и така го користам откако го имам, сега решив да ги инсталирам апдејтите(8.1 па 10) но не сакам да ги изгубам сите работи кои ми се потребни, а имам само еден локален диск (C) и страв ми е да не ми се избрише се од таму, па сакам да направам нов локален диск покрај C и во новиот да ги префрлам сите мои работи. Како можам да направам нов локален диск, а притоа да не го форматирам основниот C?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Имам Windows 8 на лаптопот и така го користам откако го имам, сега решив да ги инсталирам апдејтите(8.1 па 10) но не сакам да ги изгубам сите работи кои ми се потребни, а имам само еден локален диск (C) и страв ми е да не ми се избрише се од таму, па сакам да направам нов локален диск покрај C и во новиот да ги префрлам сите мои работи. Како можам да направам нов локален диск, а притоа да не го форматирам основниот C?
Ако немаш D драјв ќе треба да го смалиш C за да напраивш D, а самата постапка на смалување е ризик да го корумпираш C драјвот и да изгубиш податоци.
Најбоље најди си надворешен драјв и префрли се на него па пукај апдејт.
И мислете си на време коа инсталирате оперативен да си делите партиции а не се во една.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
178
Поени од реакции
51
Ако немаш D драјв ќе треба да го смалиш C за да напраивш D, а самата постапка на смалување е ризик да го корумпираш C драјвот и да изгубиш податоци.
Најбоље најди си надворешен драјв и префрли се на него па пукај апдејт.
И мислете си на време коа инсталирате оперативен да си делите партиции а не се во една.
Вака го купив лаптопот само со еден локален диск C, со лиценциран Windows 8 и еве веќе 3 години не можам да приклучам ниеден надворешен хард диск на него, како и мобилен телефон. Секогаш покажува дека драјверите не се инсталирани, се сум пробал и залудно. Не можам веќе со глупостиве... Инаку HP pavilion 14 ми е лаптопот, и сакав да го средам цел лаптоп да го апдејтувам бар на 8.1 windows-от и затоа сакам да направам нов локален диск но сега не знам што да правам...
Пишува дека не би требало да се избрише ништо од C ако се апдејтува на 8.1.
Уште некој совет?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Вака го купив лаптопот само со еден локален диск C, со лиценциран Windows 8 и еве веќе 3 години не можам да приклучам ниеден надворешен хард диск на него, како и мобилен телефон. Секогаш покажува дека драјверите не се инсталирани, се сум пробал и залудно. Не можам веќе со глупостиве... Инаку HP pavilion 14 ми е лаптопот, и сакав да го средам цел лаптоп да го апдејтувам бар на 8.1 windows-от и затоа сакам да направам нов локален диск но сега не знам што да правам...
Пишува дека не би требало да се избрише ништо од C ако се апдејтува на 8.1.
Уште некој совет?
Аман бе, претпоставувам ни usb не може да прочита?
Па со ваков проблем ти одамна си требал да форматираш или да го вратиш лаптопот и да им кажеш...
Си отишол на официјалната страна, си ѕирнал драјвери?

И после некои ќе речат „најчесто проблемите со оперативниот систем ни се затоа што користиме кракнат“ XD
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
178
Поени од реакции
51
Аман бе, претпоставувам ни usb не може да прочита?
Па со ваков проблем ти одамна си требал да форматираш или да го вратиш лаптопот и да им кажеш...
Си отишол на официјалната страна, си ѕирнал драјвери?

И после некои ќе речат „најчесто проблемите со оперативниот систем ни се затоа што користиме кракнат“ XD
И на официјалната страна се сум проверил, на сите начини сум пробал да инсталирам драјвери но никако да го најдам решението.
Инаку си работат усб портите, но кога ќе приклучам смартфон или хард диск покажува дека инсталира драјвери и ништо потоа... Во опциите е наведено дека нема соодветен драјвер за да работи хард дискот во случајов...
Лаптопот не изгледа како да има проблем, одлично работи, но моја претпоставка е дека и на многу други со windows 8 им се случуваат вакви проблеми со драјвери.
За жал имам многу работи кои ми требаат и не знам што да правам во случајов...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
За жал имам многу работи кои ми требаат и не знам што да правам во случајов...
Користи комбинација од повеќе USB-a и Google Drive, Dropbox...
Поврзи го у мрежа со некој друг компјутер...
 
Последно уредено:

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
178
Поени од реакции
51
Користи комбинација од повеќе USB-a и Google Drive, Dropbox...
Поврзи го у мрежа со некој друг компјутер...
А дали ако го направам апдејтот на Windows 8.1 што ми го дава секој ден е безбеден за фајловите во C дискот? Би можел да ги изгубам или ќе ми останат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom