Windows 10

Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
@Ilumious @MARCELLO не помага вика дека го имам најновиот драјвер

На официјалната страна на Асус има и за Windows 10 32bit и 64bit
Може да ми пратиш линк зашто таму каде јас отварам на асус страната за вин10 нема ништо за звучна картичка
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Може да ми пратиш линк зашто таму каде јас отварам на асус страната за вин10 нема ништо за звучна картичка
Види овие
https://www.asus.com/us/2-in-1-PCs/ASUS_Transformer_Book_T100_Chi/HelpDesk_Download/

Ако не работи со тие од линкот тогаш од 8.1 инсталирај ги старите
Realtek Audio Driver V6.2.9600.4055 и
Intel_SOC_Driver_Package Intel official driver updates V10E

А за windows 10
ATK Package V1.0.0039
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Друштво пред некој ден купив Леново лаптоп без ЦД ром.
За прв пат во мојов живот со еден пријател кој се разбира повеќе околу компјутерите решив да ставам Виндоус 10-ка преку УСБ. При инсталирањето на Торенти, Медија плеери, воочив дека по рестартирањето или гасењето на лаптопот некој од веќе инсталираните (Торент, ГОМ плеер) итн ги нема, или пак ако има Торент нема плеер итн. Истото приметив дека се она што беше пребарувано на Гугл Хромот го немаше.
Што може да биде проблемот ? ? ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Друштво пред некој ден купив Леново лаптоп без ЦД ром.
За прв пат во мојов живот со еден пријател кој се разбира повеќе околу компјутерите решив да ставам Виндоус 10-ка преку УСБ. При инсталирањето на Торенти, Медија плеери, воочив дека по рестартирањето или гасењето на лаптопот некој од веќе инсталираните (Торент, ГОМ плеер) итн ги нема, или пак ако има Торент нема плеер итн. Истото приметив дека се она што беше пребарувано на Гугл Хромот го немаше.
Што може да биде проблемот ? ? ?
Расипан е. Не знам како воопшто работи без ЦД ром. Да одиш да ти го заменат и да им речеш обавезно со ЦД ром да стават.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Расипан е. Не знам како воопшто работи без ЦД ром. Да одиш да ти го заменат и да им речеш обавезно со ЦД ром да стават.
Купен е без ЦД ром. Во тој поглед нема пропуст, само ме плаши зошто некој од веќе инсталираните како Torrents, Classic Media Player, не ги зачувува ... :)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
ОК, вие со Intel процесори (под 6та генерација, тие со 6та и 7ма нема толку многу голем пад во перформанси да имаат) спремајте пари за нови процесори ако ви се битни перформансите. Bye Intel, се надевам се повеќе ќе се префрлаат на АМД процесори, доста им беше на овие.
Windows PCs could get a big performance slowdown because of a flaw in Intel chips - објаснување зошто ќе треба намалување на перформанси
Kernel-memory-leaking Intel processor design flaw forces Linux, Windows redesign

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Апдејтиве глупи траат цела вечност, само што го инсталирав и се апдејтира 3 саати, има можност да се исклучат засекогаш?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Апдејтиве глупи траат цела вечност, само што го инсталирав и се апдејтира 3 саати, има можност да се исклучат засекогаш?
Да.
upload_2018-1-4_0-51-4.png
У search пиши services па мавни Ентер. Барај го сервисов -> Десен клик -> Properties -> Постави Startup Type: Disable -> Apply -> после избери стоп за да го исклучиш -> OK. Ако не сака на стоп да го прекине мавни рестарт, сакал несакал така ќе се исклучи.

Ако го правиш ова после абдејтот, почекај да го дозаврши/доконфигурира ОСот после абдејтот, следи во Task Manager, откако се ќе падне на +/-0% usage направи го тоа погоре, пошто може у loop да ти остане да се обидува на секој рестарт да ги инсталира ама нема да може пошто процесов ти е исклучен.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Ќе го оставам овој нека помине после му праам турн оф форевер. Иначе убаво работи, многу побрз е од седмицата, на овој стар лаптоп што го имам стана неподносливо да ја користам од што се успори дискот.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Ќе го оставам овој нека помине после му праам турн оф форевер. Иначе убаво работи, многу побрз е од седмицата, на овој стар лаптоп што го имам стана неподносливо да ја користам од што се успори дискот.
Aaaaaaand?

Sent from my SM-T530 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Aaaaaaand?

Sent from my SM-T530 using Tapatalk
Супер е, до сега сум немал мака, ги исклучив апдејтите и ме нема замарано. И го повлекувам секој лош збор што го имам кажано за него, сега сум фан:D
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Супер е, до сега сум немал мака, ги исклучив апдејтите и ме нема замарано. И го повлекувам секој лош збор што го имам кажано за него, сега сум фан:D
Мене ме избудали. Ми требаше на 5 минути да извадам документ на усб за печатење, и си се апдејтуваше. И останав со пенис в раце :) И на десктопот и лап топот сеа ставив 7ка. Уште вечер после работа ставам десетче :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ама навистина не ве разбирам, зошто не наместите самото да си се апдејтува кога не го користите компјутерот? Муабетиве за седмица се како на времето, голф 2ка најдобра кола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom