Wimbledon 2018

Дискусија во форумот 'Тенис' започната од Löwe, 9 јули 2018.

?

Кој ќе го освои турнирот?

 1. Роже Федерер

 2. Новак Ѓоковиќ

 3. Рафаел Надал

 4. Ернестс(Лорд) Гулбис

 5. Милош Раониќ

 6. Џон Иснер

 7. Хуан Мартин Дел Потро

 8. Серена Вилијамс

 9. Доминика Цибулкова

 10. Јелена Остапенко

 11. Кики Бертенс

 12. Aнжелик Кербер

 13. Некој друг...

 14. Некоја друга...

Дозволени се повеќе гласови.
Резултатите може да се погледнат само после гласање.
 1. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  2.229
  Допаѓања:
  2.607
  Овој па од 6-3 губи тајбрејк :tapp: Ајде испадни од мртов Делпо.
  --- Споено дупло мислење, 11 јули 2018 ---
  ВАМОООООС! Шо беше ова бе :eek::eek::eek:
  Ваљда 90% не сте гледале ради фудбалов, и ја очиве ги пореметив де на лаптоп де на ТВ.
  Поквалитетен сет од 5тиов не е изиград у историјава. Не беше можно ова ниво на тенис у петтиов.
   
  Последно уредено: 11 јули 2018
  На Stefan-kobe му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  26.662
  Допаѓања:
  55.903
  Ја не знаев што да гледам попрво, де Рафа де Хрватска, не знаев главата каде ми е. Каков меч човече, каков тениски ден, прво Федерер со Андерсон па Рафа со Делпо. Првиот не беше толку квалитетен меч иако се играа пет долги сета, пред се ради Федерер кој беше криминален денес, ама Рафа и Делпо изиграа СТРАВА меч. Конечно Рафа со добиен трилер на Вимблдон, после долги години. :)
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  2.229
  Допаѓања:
  2.607
  Делпо физички ме изненади. Да се надоврзам на претходниот пост за петтиот сет.
  Од 82 одиграни поени во 5ти сет, 41 винер. Секој втор поен винер. Процентуално никад вакво нешто се нема десено, ама и без процентот, не беше хумано тоа што го одиграа.
   
  На The King of Clay и Kasabian им се допаѓа ова.
 4. Chazzspaz

  Chazzspaz

  Член од:
  16 јули 2013
  Мислења:
  2.456
  Допаѓања:
  1.875
  26-25
  Ќе видиме во петок дали ќе се изедначат во дуели,што очекувате од овој меч?После 2011 прво полуфинале на Надал на Вимблдон,на Ноле после 2015 на Вимблдон а после 2016 полуфинале на сите гренслемови.Ја као фан на Ноле очекувам негова победа,ама тука се и ментално а и физички мислам.Ако го задржи процентот на ритерн Ноле како до сега мислам дека Надал нема шанси.... Реално форхендот од земљашката турнеја па наваму му е многу многу подобрен,добар прв сервис а и втор сервис,нешто што освен ритернот го красеше Ноле во прајм-тајмот....Нејсе не очекува уште еден Џодал 52ри по ред,па нека победи подобриот.
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  6.801
  Допаѓања:
  13.635
  3-1 за Надал.
   
 6. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  26.662
  Допаѓања:
  55.903
  Ноле е фаворит секако, ама за волја на вистината не е вистински тестиран. Во Квинс потклекна во финалето, изгуби добиен меч, нешто што му се случуваше на Надал 2015 и 2016 година. Кеи требаше да биде еден вид тест, ама ликот едноставно е инвалид и стакленко, најнеспремен тенисер во историја заедно со Монфилс. Евидентно е дека Новак игра добро ама има физички кризи, е сеа колку тоа ќе му смета против Рафа на трева останува да видиме.
   
  На Löwe и MacedoniaTimeless им се допаѓа ова.
 7. Детелина

  Детелина

  Член од:
  27 август 2009
  Мислења:
  1.537
  Допаѓања:
  1.669
  Сега гледам снимка од мечот Надал- Дел Потро, штета вчера што не бев во можност да го гледам. Секоја чест за двајцата, каков само 5 сет.
   
  На Feisty, MacedoniaTimeless и Stefan-kobe им се допаѓа ова.
 8. NomoregameS

  NomoregameS

  Член од:
  2 јули 2010
  Мислења:
  5.087
  Допаѓања:
  5.032
  Какви проектили успеваше да врати Рафа алал да му е,Делпо е како топ кога ќе распали форхенд.

  За жал нема шанса со Новак
   
 9. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.720
  Допаѓања:
  3.011
  Рафа не смееше да го испушти вториот сет после 4 сет топки. Тоа може да го чини многу, доколку заводеше 2-0, тешко дека ДелПотро физички и ментално ќе собереше сили да се обиде да направи пресврт, во таков случај многу беше веројатно да заврши мечот во 3 сета со помалку од 3 саати игра.
  Во случајов, Рафа се исцрпи цели 5 саати што може да му се одрази во мечот против Ѓоковиќ.

  Квотите на кладилниците во главно изедначени, некаде фаворит Новак, некаде Надал.
  upload_2018-7-12_21-0-11.png
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Feisty

  Feisty

  Член од:
  1 декември 2014
  Мислења:
  1.369
  Допаѓања:
  2.548
  Последна шанса е ова за Надал да го стигне Федерер. Освои ли сега и на УС ќе биде фаворит, загуби ли...тежок пораз ќе биде.
   
  На Stefan-kobe, Del Boy и MacedoniaTimeless им се допаѓа ова.
 11. Детелина

  Детелина

  Член од:
  27 август 2009
  Мислења:
  1.537
  Допаѓања:
  1.669
  Многу тесен меч Андерсон-Иснер, два сета и двата со тајбрејк завршени.
   
 12. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  2.229
  Допаѓања:
  2.607
  Овие ако тераат 5 сета, ќе завршат у недела. Ти ебам штаките.
  Поглупо правило од ова без брејк у петти сет неам видено.
   
 13. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  26.662
  Допаѓања:
  55.903
  Да ви ебам мајката у пичка на двајцата, све да ви ебам двометрашко.
   
  На ManUtdChampions, Ailurophile, Rigil и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Rigil

  Rigil Tu te reconnaîtras

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  4.539
  Допаѓања:
  3.650
  Нека завршат аман очобол. :sleep:
   
 15. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.720
  Допаѓања:
  3.011
  Ќе треба Рафа и Ноле со затворен кров да играат. :facepalm:
  Автоматски влогот се зголемува за второто полуфинале, финалистот од овој меч многу веројатно дека нема да може да стои на нозе во недела т.ш. ќе успееме да го фатиме и финалето фудбал од прва минута. :ROFLMAO:
   

Сподели преку: