Wimbledon 2018

  • Креатор на темата Löwe
  • Време на започнување

Кој ќе го освои турнирот?

  • Роже Федерер

  • Новак Ѓоковиќ

  • Рафаел Надал

  • Ернестс(Лорд) Гулбис

  • Милош Раониќ

  • Џон Иснер

  • Хуан Мартин Дел Потро

  • Серена Вилијамс

  • Доминика Цибулкова

  • Јелена Остапенко

  • Кики Бертенс

  • Aнжелик Кербер

  • Некој друг...

  • Некоја друга...


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Da, ama ne izlegov sam od tamu. Izlegov so edna zenska osoba.... AKOOO ME RAZBIRASH. Znaes koja e. Nema potreba od mnogu zborenje.
Избегавте заедно со женката шимпанзо од таму? :cautious:

Хмм, два мајмуни на слобода.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.566
Сто пати го правевме овој муабет. Овој тенис на трева кој се игра денес повеќе потсеќа на тенис на земја отколку на оној од пред десетина години на Вимблдон. Долги поени со +20 размени, тоа беше незамисливо за Вимблдон. Во такви услови како што беа во минатотото Надал е навистина изгубен на трева, но од тогаш многу е променето. Топчињата, рекетите, дури ми се чини дека и самата трева не е иста.Очигледен беше трендот кај организаторите на Вимблдон да го приближат тој турнир во стилот на другите, и тоа му се погоди на Надал.

Ако следната година Надал повторно истурка далеку на Вимблдон, слободно прашај ме истото, немој да заборавиш те молам.
Значи не ми го извртувај муабетот и прашањето, знам јас каков бил Вимблдон пред 15 години, знам каков е сега. Муабетот беше дека Надал е декор на трева и дека нема никакви шанси за титула. Еве докажа годинава дека има и те како шанси и беше на чекор од финалето. А иначе ти го гледаше мечот против Ноле? Гледаше како лупа Надал и како комплетно беше сменет гем планот во однос на РГ?

Инаку не се секирај фати Надал и од тоа време кога се играше со други топчиња, рекети и брзина на тревата, и тогаш изигра 3 финалиња и освои 1 титула. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Значи не ми го извртувај муабетот и прашањето, знам јас каков бил Вимблдон пред 15 години, знам каков е сега. Муабетот беше дека Надал е декор на трева и дека нема никакви шанси за титула. Еве докажа годинава дека има и те како шанси и беше на чекор од финалето. А иначе ти го гледаше мечот против Ноле? Гледаше како лупа Надал и како комплетно беше сменет гем планот во однос на РГ?

Инаку не се секирај фати Надал и од тоа време кога се играше со други топчиња, рекети и брзина на тревата, и тогаш изигра 3 финалиња и освои 1 титула. :)
Не фати, тој го фати периодот после промените. Затоа имаше и усоех на Вимблдон.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Novak Djokovic svaki put kada je osvajao Grand Slam, na tom turniru bi pobijedio bar jednog igraca iz tzv. "Velike cetvorke", dakle 13 od 13!
Nadal ima 13 od 17, a Federer 8 od 20.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
Надал во топ форма, Џокович од фаза на распаѓање пред месец, во обид да се состави, го победува Надал. Што повеќе од тука да се каже??
Нема врска тоа што е Wimbledon, баш сакам да го почекам наредниот Roland Garros и кобиња и мобиња да сфатат дека типот го има совршениот баланс во многу параметри за игра против Надал.
Ако Ноле почне да го игра тенисот што го играше, стига над 20ка, ви се допаѓало тоа или не.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Надал во топ форма, Џокович од фаза на распаѓање пред месец, во обид да се состави, го победува Надал. Што повеќе од тука да се каже??
Нема врска тоа што е Wimbledon, баш сакам да го почекам наредниот Roland Garros и кобиња и мобиња да сфатат дека типот го има совршениот баланс во многу параметри за игра против Надал.
Ако Ноле почне да го игра тенисот што го играше, стига над 20ка, ви се допаѓало тоа или не.
фан на Ноле сум од 2007ма и никад нема да ја врати формата од 2011 и нема шанси да стигни до 20+. Уште 3-4 максимум и тоа поради тоа што нема стабилни играчи од младите па можи како сега на вимблдон да освој. А тоа дека повторно ќе го видиме најдобриот ол-араунд играч на сите времиња не е возможно.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.231
Поени од реакции
41.507
фан на Ноле сум од 2007ма и никад нема да ја врати формата од 2011 и нема шанси да стигни до 20+. Уште 3-4 максимум и тоа поради тоа што нема стабилни играчи од младите па можи како сега на вимблдон да освој. А тоа дека повторно ќе го видиме најдобриот ол-араунд играч на сите времиња не е возможно.
Незнам како после освојувањево на вимблдон, и тоа каде играше против Надал, кој е у врвна форма, во најдобра форма на трева после последното освојување на овој турнир, и е моментално прв на атп листата, можеш да тврдиш вакво нешто.
А притоа не го земаш во предвид фактот дека истото што сега го велиш важеше и за Надал, а да не зборам и за Федерер.

Можно е, како не, зашто се такви атлети, и такви карактери, тоа ги прави посебни и уникатни во овој спорт. Кај Новак главен проблем е тоа што се плашеше да оди под нож, за ова зборував уште пред година и нешто, каде линкуев интервју каде го збореше токму тоа, никогаш не бил на операција и не верувал во тој метод како решение за проблемите.
Се врати на терени после пауза од пола година каде не беше опериран, и проблемите повторно дојдоа, притоа смени техника на сервирање, тренери, и рекет, ништо од тоа не помогна и на крај се реши за операција и еве го сега каде е. Доколку од сам старт се решеше за ваков потег немаше да изгуби толку време, и можеби ќе можеше и на АО да конкурира за титула, али никад не е касно.

Иначе да, каква 20ка, умре тоа ради периодов, односно умре 18ката, и стигањето на федерер, реално после све што направија у задње време сите тројца, глупо е да се предвидува било што, бидејќи овие се косат со секоја можна логика.
Незнам што ќе се дешава со тенисов после оваа голема тројка, ова му доаѓа ко истовремено у свој прајм да играат џордан, коби и леброн, невидено нешто е фактот што у еден спорт егизтираа(т) три вакви имиња истовремено, а ривалство како ова на надал и новак не е видено у Open ерата у тенисов.

Реално кај новак моментално све што треба да се врати е физичката спремност, другите елемети ко што глеаш, се враќаат у нормална, пеколната дефанзива, дури и сервисот му е бољи, бекхендот повторно е удар на кој може да се поптре а за ритернот што да ти кажам, на туров му беше пуштен на максимум. Ама физички сеуште затајува, и ко што вика он, ова е процес кој сеуште трае, би требало ако све е во ред до АО да е 100% спремен, далеку од тоа дека на американскава турнеа ке е фаворит број 1, да е паметен, ке танка до следниот слем.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.566
Ги пратам и на СК форумот и низ нетов фановиве на Ноле, почнаа да прават калкулации како ќе ги освоел наредните четири слема, едино РГ бил под знак прашалник, па дали 20 е минимумот на бројот на освоени Слемови или повеќе... :pos:

Ок е, две години ни под дрво ни под камен не бевте, пола и повеќето го испратија во пензија вклучувајќи го и ова гомново над мене што напишало еден тон текст. Полека, и он како и Рафа и Роџер влегува во завршната фаза од кариерата, ќе има и успони и падови, ама доминации од типот на 2011 или 2015 ќе си го прашам Ѓуро.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.231
Поени од реакции
41.507
Ги пратам и на СК форумот и низ нетов фановиве на Ноле, почнаа да прават калкулации како ќе ги освоел наредните четири слема, едино РГ бил под знак прашалник, па дали 20 е минимумот на бројот на освоени Слемови или повеќе... :pos:

Ок е, две години ни под дрво ни под камен не бевте, пола и повеќето го испратија во пензија вклучувајќи го и ова гомново над мене што напишало еден тон текст. Полека, и он како и Рафа и Роџер влегува во завршната фаза од кариерата, ќе има и успони и падови, ама доминации од типот на 2011 или 2015 ќе си го прашам Ѓуро.
da ne ti vadam muabeti i skrinovi sto si pisuel pred nekoj mesec za novak, a sto jas ;)
Koga apsolutno, niti samiot on, ne veruvase deka moze da dogura do titula na wimbledon.

taka da ne se blamiraj, te molam, a i par faci sto pisale na SK forum ne znaci deka toa e stavot na site fanovi na Novak, istoto ako e za toa i za vas moze da se kaze, i bilo koj drug, posle zimanje na zalet na eden od onie za koi navivame.

Deka moze da osvojuva slemovi uste, moze, deka nema da go stigne federer, sekako deka nema, teorija nema, mozebi da imase 18 tituli seuste pa da se pravese toj muabet, vaka nema sansa, a za da go stasa nadal, ovoj do kraj na kariera ne treba veke da osvoi slem, sto e tesko izvodlivo ( rg ).
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Novak Djokovic svaki put kada je osvajao Grand Slam, na tom turniru bi pobijedio bar jednog igraca iz tzv. "Velike cetvorke", dakle 13 od 13!
Nadal ima 13 od 17, a Federer 8 od 20.
Ова доволно зборува зошто Федерер има прилично напумпан број на освоени грен слем титули и го поткрепува муабетот за weak era.
Надал 4 пати освојувал ГС без да победи некој од големата четворка и тоа Ролан Гарос 2010,2017,2018 и US Open 2017.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Прилично тешко е да победиш некого од големата четворка во период кога уште не постои голема четворка.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Прилично тешко е да победиш некого од големата четворка во период кога уште не постои голема четворка.
Don't open that door :D
Од 2008, кога Мареј за првпат завршил како 4ти на крај на сезона, Фед освоил само 8 слема(3 во последниве година и пол), од кои 2 против Чилиќ, 3 против Мареј, 1 Родик, Содерлинг и Надал
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Само 8 слема од 27 години па натака :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom