Wimbledon 2009

Кој ќе го освои Вимблдон 2009 според вас?


  • Вкупно гласачи
    133
Статус
Затворена за нови мислења.

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.052
Поени од реакции
2.055
Федерер си ја враќа оваа титула па ако треба и ќе загине на терен, лани стварно подобро изигра Надал но оваа година посабилно би требало да игра. Иначе очекувам доста добар турнир од Лејтон Хјуит, момакот ќе биде опасен, а зашто да не и Содерлинг, одличен РГ башка и одмараше од турнириве.
Иначе од жениве можда некоја од Вилијамс сестриве.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Голема грешка прави Федерер што не изигра ниту една утакмица на трева сезонава , директно ќе иде на Вимблдон , каде ќе го чекаат одлични противници .
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Нема гајле.Федерер психички е подготвен. :)
 
Член од
18 април 2008
Мислења
593
Поени од реакции
10
Ajde Roger nema poveke pritisoci, nema poveke kritiki najdobar si izlezi na zelenata treva i pokazi go toa vo golem stil uste ednas dokazi koj e THE BOSS
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281


Сликава ја покажува сегашната ситуација. Релаксирачки, без притисоци да се нападни на Вимблдон и да се зацементира на врвот на легендите.
 

Roddick

dr_funk
Член од
30 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
1
ја би идел на изненадување ... Енди Родик ми е фаворит
me 2 Samo sto uste ne e sigurno dali ke igra. Se povredi vo polufinale na Queens so Blake :(. Ama mislam deka ke stegne zabi i ke stigne do polufinale.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871
me 2 Samo sto uste ne e sigurno dali ke igra. Se povredi vo polufinale na Queens so Blake :(. Ama mislam deka ke stegne zabi i ke stigne do polufinale.
Да се надеваме .. посебно ќеиф ми прави сервисот .. нема боље од него
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Навивачки гласав за Џокович. ама мислам дека Надал ќе се одмаздува за Ролан Гарос.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.606
Поени од реакции
43.219
Надал со Клемент во прво коло..
Федерер со Лу јен хсун(не знам дали го напишав точно)
Џокович со Бенето
Мареј со Кендрик..

Како шо разбрав Надал би играл со Хјуит у второ коло(пу да те е*ам глупата ждрепка),ама Хјуит на екзибишн меч победи 6:4 6:3:)vozbud:)со Надал..Па тоа покажува дека Рафа не е доволно спремен...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Надал на егзибициски меч изгуби од Лејтон Хјуит 6-4 6-3... Се поголеми се шансите дека нема да игра на Вимблдон.

Треба да игра уште еден меч, против Вавринка, па потоа да одлучи што ќе прави

"I love to play at the Hurlingham Club. Today's match was a real test, as close to reality as it could get. I will come back and play again and then make my decision about playing at Wimbledon or not," изјавил Надал.
 
Член од
22 март 2009
Мислења
2.356
Поени од реакции
454
мој фаворит е Џоковиќ ама не е нешто во најдобра форма па така да Федерер ќе го освои овогодинешниот вимбалдон

Не ме бришете од Вимблдон", предупреди Ѓоковиќ

Вимблдон ќе биде шанса за светскиот тенисер број 4, Новак Ѓоковиќ да ги постави своите приоритети на вистински пат по откажувањето од Австралискиот Опен и раниот пораз на Ролан Гарос. Ѓоковиќ беше актуелен шампион на Австралискиот Опен во јануари, кога се откажа во четвртфиналето против Енди Родик поради проблеми со жештината, додека на Францускиот Опен загуби во 3. коло од Германецот Филип Колшрајбер. Во неделата тој загуби од ветеранот Томи Хас во финалето на Гери Вебер Опен во Хале, по што изјави дека нема шанси за на Вимблдон, но сега вели дека ја чека шансата да покаже што може да направи на трева.

"Имав повеќе време да се подготвам на Вимблдон од минатите години поради раниот пораз на Ролан Гарос. Знам дека на трева не сум најдобар, многу се лизгам, но сигурен сум дека нема да имам проблем. Сакам да бидам далеку подобар од минатата година", вели 22-годишниот Србин.

Ѓоковиќ во 2008 загуби во второто коло на турнирот од Марат Сафин, но вели дека тоа нема да се повтори.
"Тревата е возбудлива подлога. На трева мораш да играш агресивно. Сакам да ја подобрам мојата игра на мрежа, и да користам скратени топки. Тоа може да е многу корисно на трева", проценува Ѓоковиќ.

Пред Ролан Гарос, тој беше втор фаворит за титулата зад светскиот број 1, Рафаел Надал откако имашедве финалиња во кои загуби од Шпанецот во Монте Карло и во Рим.

"Започнав како што сакав, но имав лош ден во Париз. Морате да сфатите дека јас се справувам со многу голем притисок. Се работи за ментална работа, бидејќи физички правам се што можам", признава Ѓоковиќ.
Тој исто така смета дека не било фер да биде критикуван за повлекувањето во средината на 4 сет од 1/4 финалето на Австралискиот Опен против Родик. Температурите на 40 степени во Мелбурн придонесоа за лошата атмосфера, но Ѓоковиќ беше обвинет од неколку топ тенисери, вклучувајќи го и Рожер Федерер, бидејќи не е првпат да се повлече кога неговата игра не му оди.

"Тоа беа не-фер коментари. Не сакав да се повлечам, и потоа бев разочаран од тоа што го зборуваа некои мои колеги. Јас никогаш нема да го ставам тенисот пред моето здравје. Никогаш. Кога моето тело ќеме алармира, тогаш ќе застанам", изјави Ѓоковиќ.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Надал го откажа учеството од Вимблдон годинава, дефинитивно.

Жалам, навистина. Баш ми се гледаше реприза на финалето лани, сега кога притисоците врз двата играчи се се' поголеми. Али тоа е, да се надеваме дека ќе се врати и ќе гледаме пак ривалство меѓу него и Федерер и на теренот, не само статистички.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom