Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.545
Поени од реакции
931
Јас како што гледам Xiaomi - то е поевтин, и не гледам којзнае каква разлика од Wi-Fi 6 или Wi-Fi 6 Plus.
А и незнам како се Huawei сега со ситуацијава оти нели ги банираа.
Види и од TP Link и тие мислам имаа солидни рутери, а и лесни се за местење.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.488
Не брзај со заклучоци. Прво, брзината ми е важна за трансфер на податоци помеѓу различни уреди. Имам лаптоп и други компјутери со мрежни картици од 1Gbps. Затоа и барам рутер со тие брзини. Ми треба максимално искористување на брзините на трансфер во мрежата.

Друга работа, моментално имам рутери со 600Mbps и 1Gbps. Користам оптички пакет од телекабел 40/40, но сега го кренаа на 150Mbps. Кај рутерот со 600Mbps брзината на интернетот на speedtest.net не крева повеќе од 60Mbps, додека со тој од 1Gbps оди максимално до 150Mbps. Ми треба да го заменам рутерот од 600Mbps со појак.
Kade vide da nosam zaklucok. Ti kazav zosto, kako i koga e dobro da se ima. Ti ne spona nisto od navedeneto osven 'mi treba'. Koga se prasuva za mislenje se objasnuva zosto se bara tolkava brzina. Inace vidi kakvi opcii imaat od TP link bidejki se edni od najdobrite i dokazani ruteri. Stom ti treba maksimalno iskoristuvanje odi na najdobroto ne gledaj xiaomi i huawei bidejki ke bide od 1gbps ama ke odi do 80mbps.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
@alexreg пробај да најдеш Linksys ако сеуште има кај нас
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Имам проблем со Wifi брзината...
Имам нет од 150 mbps на лан спидтест е 150 mbps на wifi од телефони околу 100.Рутерот за wifi подржува до 1000mbps,дали е можно да е ограничена брзината од телефоните?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.305
Поени од реакции
33.993
Имам проблем со Wifi брзината...
Имам нет од 150 mbps на лан спидтест е 150 mbps на wifi од телефони околу 100.Рутерот за wifi подржува до 1000mbps,дали е можно да е ограничена брзината од телефоните?
Каков е рутерот и кој модели на телефони?
На 2.4ghz тешко да ти дигне до 150 со обичниве рутерчиња.
Расчепкај, ако поддржуваат и уредите твои и рутерот 5ghz користи ја само неа, ќе имаш 150 (само очекувај да се намали опсегот, најдобро ќе биде во собата каде што е рутерот, а во другите соби може и полошо од 2.4).
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Каков е рутерот и кој модели на телефони?
На 2.4ghz тешко да ти дигне до 150 со обичниве рутерчиња.
Расчепкај, ако поддржуваат и уредите твои и рутерот 5ghz користи ја само неа, ќе имаш 150 (само очекувај да се намали опсегот, најдобро ќе биде во собата каде што е рутерот, а во другите соби може и полошо од 2.4).
Рутерот е Тенда Ац8 на 5ghz одма до рутерот 97 mbps na A6 и 107mbps на А71.Се сомневам да не е лимитирано од телефоните.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.131
Поени од реакции
3.337
Здраво, имам оптички интернет од Телекабел 40/40, и кога мерам на спидтест на телефон у дневна (бидејќи таму ми е рутерот), мери околу 30-35 mbps брзина (исто и од лаптоп у дневна), а во соба , до која има две врати и 2 ѕида, ни на телефон ни на лаптоп не преминува над 30 mbps, и тоа во најдобар случај (најчесто е 20-25), во спална и помалце. Не можам да го поместувам рутерот, треба ваљда да купам појак. Не се разбирам, го имам обичниот од Телекабел што го даваат на користење. Каков треба да купам? Станот е 60тина квадрати (ако е битно). Која цена се движат рутерите, и како да знам кој е соодветен? Секое мислење е добредојдено :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.305
Поени од реакции
33.993
Рутерот е Тенда Ац8 на 5ghz одма до рутерот 97 mbps na A6 и 107mbps на А71.Се сомневам да не е лимитирано од телефоните.
Веројатно е до уредите, А6ката е постар и во тоа време само флегшип телефоните одеа над 100мбпс (колку што гледам на гсм не поддржува Wi-Fi 802.11 ac).
Чудното е што A71 не качува повеќе, тој има ac стандард (би требало овој да оди и над 300), освен ако гледам различна година на гсм.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Веројатно е до уредите, А6ката е постар и во тоа време само флегшип телефоните одеа над 100мбпс (колку што гледам на гсм не поддржува Wi-Fi 802.11 ac).
Чудното е што A71 не качува повеќе, тој има ac стандард (би требало овој да оди и над 300), освен ако гледам различна година на гсм.
Тој е телефонот 2020 го земавме
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.545
Поени од реакции
931
Тој е телефонот 2020 го земавме
Види во опции дали ти е пуштено, ако има таква опција. Гледајки дека другите уреди фаќаат поголеми брзини, би требало и тој уред да достигне толку брзини бидејки има поддршка за 5Ghz.

Или нешто евентуално во опциите на рутерот да не немаш сменето /исклучено.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.358
Поени од реакции
21.903
Препорачајте гигабитен рутер.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.358
Поени од реакции
21.903
Препорачајте гигабитен рутер.
Ај да се надополнам,ставив оптички од телекабел 150/150 рутерот што го имам ми вади брзина од 50-65 плус во другата соба едвај има сигнал ви фи то,ми треба некој рутер да ми вади максимална брзина плус да ми ја поикрива цела куќа..препорачајте ...
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
25
Ај да се надополнам,ставив оптички од телекабел 150/150 рутерот што го имам ми вади брзина од 50-65 плус во другата соба едвај има сигнал ви фи то,ми треба некој рутер да ми вади максимална брзина плус да ми ја поикрива цела куќа..препорачајте ...
Huawei AX3
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ај да се надополнам,ставив оптички од телекабел 150/150 рутерот што го имам ми вади брзина од 50-65 плус во другата соба едвај има сигнал ви фи то,ми треба некој рутер да ми вади максимална брзина плус да ми ја поикрива цела куќа..препорачајте ...
Unifi AC pro i zavrsen muabetot. Eventualno archer od ponovite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom