V O L K S W A G E N

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.012
Поени од реакции
6.986
За туранов од кога е купен пред година и половина,со турбината што ми ја скрши у неделата укупно имам дадено неверојатни 2400€,тоа никако неможе да ти се деси со астрата,мислам таква инвестиција
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
719
Поени од реакции
588
So golf 5 ke imas stalno maka so potrosnja na maslo, so pustanje na maslo niz egr i problem so turbina.
Ne e sjaen motor kako so se prikazva. Inace tezinata na sasija na golf5 i astra h se isti taka da i isto vlecat. Imam astra h i vozev golf 5 1.9 tdi 105hp nikakva razlika pomejgu snaga. 1.7 cdti najdokazan motor. imam izminati 331000km momentalno. Materijalot na dugmina, koza, platno se mnogu podobro izraboteni kaj astra h cosmo nego kaj golf 5 goal. Ako zemas astra h nad 2008, 1.7, tie motori se so 6 brzini i so 120ks. Od alfa motor so ponastrana. Ako bea ubaj takov ke zemev.
За астра викаат дека 1.9 cdti/ 120 кс, е најдокажан мотор од фиат.
1.7 моторот од поновите не е исузу јапанскиот?
Автоматски споено мислење:

Во ред, каде на најдам добра астра 2007/2008 година? По можност космо опрема.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
4.952
Поени од реакции
2.778
За туранов од кога е купен пред година и половина,со турбината што ми ја скрши у неделата укупно имам дадено неверојатни 2400€,тоа никако неможе да ти се деси со астрата,мислам таква инвестиција
Drukpat pa dizel da si zemes. Se e so po 300kkm+ i utepano od vozenje. Pameten covek si zema benzinec i si tura plin. Od toa ponovite dizeli sto podaleku toa podobro.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
719
Поени од реакции
588
Drukpat pa dizel da si zemes. Se e so po 300kkm+ i utepano od vozenje. Pameten covek si zema benzinec i si tura plin. Od toa ponovite dizeli sto podaleku toa podobro.
80% од возилата се на дизел и цела индустрија развиена во Европа. Незнам зошто ама бензинец не би возел никогаш, не ни сум размислил некогаш да барам кола на бензин да купам.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.012
Поени од реакции
6.986
80% од возилата се на дизел и цела индустрија развиена во Европа. Незнам зошто ама бензинец не би возел никогаш, не ни сум размислил некогаш да барам кола на бензин да купам.
За кратко време дизели повеќе нема ни да се произведуваат.Ауди први најавија
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
4.952
Поени од реакции
2.778
80% од возилата се на дизел и цела индустрија развиена во Европа. Незнам зошто ама бензинец не би возел никогаш, не ни сум размислил некогаш да барам кола на бензин да купам.
ke ti dojde i na tebe pametot ne se sekiraj. ko ce ti go izbusi gepot nekoj 'asalen' dizel.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
719
Поени од реакции
588
ke ti dojde i na tebe pametot ne se sekiraj. ko ce ti go izbusi gepot nekoj 'asalen' dizel.
Не споредувај кола со 300к извозено и бензинец со 100к извозено. Нештата се споредуваат ако се исти. Сам си го имаш одговорот таа со 300к поминати е уште во форма и кондиција како бензинецот со 100к поминати. Епа која е подобра? Купи ги на ново двете и види со која повеќе ке пројдеш и која повеќе издржува.
Автоматски споено мислење:

За кратко време дизели повеќе нема ни да се произведуваат.Ауди први најавија
Мислам оваа вест е како веста за Хуавеи дека нема веќе да се продава и ке пропадне. Ке измислат уште некој филтер плус и готово.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
4.952
Поени од реакции
2.778
Не споредувај кола со 300к извозено и бензинец со 100к извозено. Нештата се споредуваат ако се исти. Сам си го имаш одговорот таа со 300к поминати е уште во форма и кондиција како бензинецот со 100к поминати. Епа која е подобра? Купи ги на ново двете и види со која повеќе ке пројдеш и која повеќе издржува.
Автоматски споено мислење:


Мислам оваа вест е како веста за Хуавеи дека нема веќе да се продава и ке пропадне. Ке измислат уште некој филтер плус и готово.
Polovnite dizel (i toa so e so plin) se vo prosek x2 do x3 so kilometraza onaa realnata vo sporedba so benzincite. Polovni dizeli so relativno malku km ne nosi nikoj, poso nema koj da gi plati. Pod malku km mislam okolu 200.000km, realno se e so preku 300kkm a ima i so po 500kkm+. Premnogu rasiplivi i skapi delovi imaat dizelite od 2004-5 nagore, ako pocne so kvarovi gotov si gospod ne te spasuva. Ubavo napisal kolegava na zalost kako mu se pogodil turanot, a veruvam deka barem 50% od lugeto so kupile dizeli se so slicni maki. Ke se slikas so nekoe kjumbe so uopste ne se ni poprava samo pari ke frlas dupka bez dno, da ne te snajde.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.012
Поени од реакции
6.986
Drukpat pa dizel da si zemes. Se e so po 300kkm+ i utepano od vozenje. Pameten covek si zema benzinec i si tura plin. Od toa ponovite dizeli sto podaleku toa podobro.
И плин кога ке уградиш на бензинец има доста проблеми и нема више никогаш колата иста да биде,ама сум превише педантен,некој што му е битно само да вози ке биде презадоволен
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
26
Поени од реакции
23
Drukpat pa dizel da si zemes. Se e so po 300kkm+ i utepano od vozenje. Pameten covek si zema benzinec i si tura plin. Od toa ponovite dizeli sto podaleku toa podobro.
Polovnite dizel (i toa so e so plin) se vo prosek x2 do x3 so kilometraza onaa realnata vo sporedba so benzincite. Polovni dizeli so relativno malku km ne nosi nikoj, poso nema koj da gi plati. Pod malku km mislam okolu 200.000km, realno se e so preku 300kkm a ima i so po 500kkm+. Premnogu rasiplivi i skapi delovi imaat dizelite od 2004-5 nagore, ako pocne so kvarovi gotov si gospod ne te spasuva. Ubavo napisal kolegava na zalost kako mu se pogodil turanot, a veruvam deka barem 50% od lugeto so kupile dizeli se so slicni maki. Ke se slikas so nekoe kjumbe so uopste ne se ni poprava samo pari ke frlas dupka bez dno, da ne te snajde.
52.000 км со половен 1.3 мултијет 70кс увезен од италија без скоро никаква сервисна историја, досега сменети само 2 шајбни на дизни и 1 греач, никакви други кварови да чукнам во дрво, моментално на 183.000 км. Е ама 3000 евра го плативме пред 3 години, ме правеа будала зашто сум дал толку пари за пунто 2ка, демек некое "колиште" сум можел да земам за тие пари, ама како ми личи на мене, сите со таквите "колишта" везден кукаат на разноразни форуми ради честите кварови кои ги имаат. Па кој е сега будалиот у прикаскава, не знам.
Тоа што 1.9 тди 105кс е ѓубре од мотор шо крши брегасти и клипњачи не значи дека сите модерни дизели се такви. 1.7/1.9 8V цдти се одлични мотори, мада по мене астра Х е најфушерајска кола у свет, ебати колата шо нема една ебана сказалка за температура на шалтабла а коштала ѓаол ипол као нова, едно југо ебано има повеќе инструменти на шалтаблата.
И тоа дека на бензин/плин поарно ќе поминеш по дифолт, драпај си меот. Вкупно 3 бензинци во фамилија имавме во изминативе 15тина години (матиз 0.8, пунто 1.1, 206 1.1), сите до еден порасипливи од горенаведениот дизел кој моментално го поседувам и тоа ниеден не е возен на плин, значи чисти бензинци зборам, а и да имаа плин немаше да бидат ништо подобри, него баш обратно. Во заблуда живее тој што мисли дека кај бензинец нема што да се расипе, поготово ако е некој мотор со осетливи вентили што е конвертиран на плин.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
234
Поени од реакции
63
Какво масло би препорачувале за Голф 6 2.0 тди
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.341
Поени од реакции
9.314
мада по мене астра Х е најфушерајска кола у свет, ебати колата шо нема една ебана сказалка за температура на шалтабла а коштала ѓаол ипол као нова, едно југо ебано има повеќе инструменти на шалтаблата.
боље речи дека ти смета тоа што не си можел да си ја дозволиш астрата пред 3 години кога си го земал пунтото:D
 
На врв Bottom