V O L K S W A G E N

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Oд тоа што засега не ме бендисува се браниците кои не се оригинал туку се од 2-ка... Инаку остатокот според интернет страниците се е оригинал, така да дефинитивно нема да биде racing (т.е. можеби ке биде само под хауба ама ако начекам солиден 1.8 мотор кој ке можам да го “шверцнам“ како 1.6 и да го пишам во сообраќајна без А-тест, или поефтината варијанта само декла и вбризгување кое би го заменило постоечкиот карбуратор).

П.С. Заборавив да напоменам, има и “диф“ плински уред комплетен, кој највероватно ке ми донесе 50 еврони за акумулатор.
1975...има хромирани браници...тоа плинот носи го у ПМ...класика не личи со плин :)
Лајсни треба да има на праговите...и, италијанска креација е...
Ако нешто почитувам од сериите Голф, тоа е 1 пред фејс лифтот :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
1975...има хромирани браници...тоа плинот носи го у ПМ...класика не личи со плин :)
Лајсни треба да има на праговите...и, италијанска креација е...
Ако нешто почитувам од сериите Голф, тоа е 1 пред фејс лифтот :)
Е видиш овај ги има тие браниците од двојка, исти се како на овај





Го има и спојлерчето на задниот капак, маска со 4 фара од ГТИ 2-ка и штопови од поновата верзија (а би требало да има како овај на сликата).

За метални браници незнам дали ке најдам (и каде), а за лајсни на праговите прв пат слушам. Ај најди ми некое сличе да видам како изгледаат пошо оваа машинерија ги нема тие. Лајсните странично средина ги има сите но се штрафени со штрафови, ке треба тоа да го средувам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Лајсни на крила и врати, стојат на оние пластичните типли како Х (икс) буквата исти како на 101/128, Лада... а на исти такви стојат и лајсните на прагот.
Сличе...еве сличе...


Е сега...за браниците...оној редизајнираниот 1 има пластични...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Жолтиов Голф 1 ми е 100 пати поубав од овој горе. Само да се направи low-rider :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
^ Koлку само не е добра. Единствено вратата ми е интересна ххахах. Не знам шо ментеше треба :kesa:

Џиш со среќа да го дрифташ :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Го имам видено Голфов... :kesa:

Кога не личи ме момци, не личи. Кич си е кич.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Еве и слики од машинеријата.

Внатрешноста е ваква, сликава е за пример не е оригнална (според она што го ископав по интернет таблата и маската е од ГТИ единствено фали економот кој карбураторските модели го немаат) ама воланот не е.



А еве како изгледа надворешно, според мене е сосема солиден. Вратите затвараат лесно, има на некои места одвишок кит и најбитното нема многу корозија на прв поглед, кога ке се растури и извади се до 0 ке видиме што ке излезе :)









Браникот напред веќе го извадив, исто и левиот ретровизор :). Имаше мака, вратата не се отвараше од надвор, излезе дека рачката е скршена, па нова рачка 350 денари, на сликата веќе новата е монтирана. Сега малку со ретровизорот се занимавам, движењето на стаклото е механичко со сајла од натре, но од стоење сајлите се запечени и не работат. Па малку WD40 2 од 3-те проработија, да ја направам и последната и ретровизорот оди на место од каде што го извадив.

Инаку бандажите предни и задни се различни, незнам колку ке можам да најдам два исти како предните (13-ки се), највероватно овие ке одат за железо/алуминиум (или ако има некој заинтересиран нека пиши пп ке ја наредиме работата) а ке земам почоечки - бар четирите исти да се. Но додека да дојде до таму, овие ке бркаат работа.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Џиш...ѕадните бандаши се некои Абарт мислам...или во секој случај за некоја италијанска макина...најди како задните, или евентуално, некои АТС (можеби најдобра опција...или оние ББС како шпици...таман да си одговараат. Предните се некако модерни :)
На ова ќе одат пластичните браници од Голф 1, и маската од 1...која лесно се прави ГТИ :)
Добра фарба и оние лајсните на задните крила (сични на оние што ги барам) и евентуално на праговите и готов си. И...вистинските натписи на третата врата ти фалат :)
За жмигавците и штоповите, среди ги со П2000 и Пурол (како што е опишано во темата Направи сам). Така и ретровизорите ќе ги средиш.
Внатре...гледам имало некои обиди за средување тапацири со штрафови :)
Мислам дека не е проблем да најдеш здрави...
Механички...види си што ќе правиш.
Еве нешто од тоа французите како прават таму...
http://www.forum-auto.com/automobiles-mythiques-exception/section5/sujet382678.htm
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сликата од внатре не е од мојот голф... ја начекав на нет и ја ставив за илустрација.

Инаку планирам да му ставам вакви бандажи,



a тие назад се премногу неоригинал, дури и штрафовите не пасуваат па оригиналните ги најдов во багажникот со резервната гума.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Па тоа се ATS бандажи
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Џиш, тие што планираш се ATS...
Задните чувај ги, ќе се најде некој што прави нешто од ФИАТ или 101/128/Југо, ќе му се најдат...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Има еден екстра реставриран бордо-металик Голф 1 во Куманово со тесни метални браници и боја како огледало полирана. Ако го најдам некаде паркиран обавезно го сликам за форумов.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Струмикс спомна некои натписи што фалат, јас ќе надополнам ако не е проблем.

Оригиналните бандаши за ГТИ се закон, да можеш такви да најдеш ќе биде топ. Во Кавадарци такви возат на Опел Кадет...

Ќе ти требаат лепенки по праговите и вратите (црни), дел од задната врата (на багажник) треба да се фарба црна...

Рачката на менувачот мислам имаше специфичен детал, изгледа како топче за голф...

Има уште некои работи, ама кога ќе дојде време до тоа. Вака по сликите изгледа добро.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Оригиналните бандаши за ГТИ се закон, да можеш такви да најдеш ќе биде топ. Во Кавадарци такви возат на Опел Кадет...
Дај сличе де... вака не ми иди кои се оригиналните. Ако ги видам, можно е да налетам некаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom