USA secretary of state: Грција нема историско право да го спори името на Македонија

Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
А Костас Митроглу(Грчкиот Македонец)каков е?

п.с ја сум со црна коса и кафеави очи,но во фамилија имам и скроз плави(сестра ми) и мешано плава коса кафеави очи(Мајка ми) и црна коса и плави очи(Татко ми) така да најверојатно сме мешавина на словенски племиња и староседелци.Како и повеќето словени на балканот.

п.п.с Мене ми беше дека грците немаат тотално право на името бидејќи примија милион доселеници од мала азија,а го избркаа староседелското население(од преку 1-милион) се направи размена на население,и овие првиве сега сакаат да се некакви антички македонци.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
А Костас Митроглу(Грчкиот Македонец)каков е?

п.с ја сум со црна коса и кафеави очи,но во фамилија имам и скроз плави(сестра ми) и мешано плава коса кафеави очи(Мајка ми) и црна коса и плави очи(Татко ми) така да најверојатно сме мешавина на словенски племиња и староседелци.Како и повеќето словени на балканот.

п.п.с Мене ми беше дека грците немаат тотално право на името бидејќи примија милион доселеници од мала азија,а го избркаа староседелското население(од преку 1-милион) се направи размена на население,и овие првиве сега сакаат да се некакви антички македонци.
јас за Филип II ви кажувам и за Александар, базирани на статуите најдени од неговиот лик, тие беа од Лерин-Костур, има Youtube photoshop реконструкција

https://www.youtube.com/watch?v=yvedJfBU2FA
https://www.youtube.com/watch?v=YnMcs_5oTV8

А Костас Митроглу(Грчкиот Македонец)каков е?


Турак е.[DOUBLEPOST=1489914907][/DOUBLEPOST]се извинувам грешка,

А Костас Митроглу(Грчкиот Македонец)каков е?
е микс од арменоид


и медитеранец
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Wow,Александар бил плав?епа ако е така незнам Грците како може да го присвојуваат кога таму 99% се како што кажа медитеранци,а Александар е нордид.А и Филип не изгледа баш како Грците,мислам дека и двајцата се послични со нас Македонците него ли со Грците. :D

Митроглу мислам дека е типична Грчка фаца(малоазиска фаца)

п.с по презимето се гледа дека по потекло е од мала азија
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Wow,Александар бил плав?епа ако е така незнам Грците како може да го присвојуваат кога таму 99% се како што кажа медитеранци,а Александар е нордид.А и Филип не изгледа баш како Грците,мислам дека и двајцата се послични со нас Македонците него ли со Грците. :D

Митроглу мислам дека е типична Грчка фаца(малоазиска фаца)

п.с по презимето се гледа дека по потекло е од мала азија
Митроглу е микс од арменоид и медитеранец.

Александар Велики не бил плав, северо западниот дел на Грција е населен со Алпинид раса (Келтите се тие).Александар е микс од Динаро (Илир- големи очи, кратка вилица) +Медитеранец (Грк-темен тен на лицето, прав нос) и Алпинид (Келт-светла коса-светло кафеава) на сликава најдобро е изрзена грчката метафора на увеличување на делови на главата, за да се нагласат неговите карактеристики.

Вие мислите дека едно племе ја прави Грција, не грешка сте, знамето означува повеке градови-држави, а со тоа и повеке раси и етникуми, се обедниуваат на јазикот.

И нема врска онаа теорија дека грците се суб сахарско племе.

Еве повеќе за грците http://hellas2010.proboards.com/ од Carleton Stevens Coon(American Anthropologist).
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
@R.1
mozaikot ne e od vremeto na aleksandar, a i ne e od toj region, ni e skros sigurno dali e kopija od mozaik od vremeto na aleksandar ili ne, taka sto nema garancija deka aleksandar navistina izgledal taka. ne e seriozno toj mozaik da se koristi za da se opishi shto meshanie bil, teoretichno mozhno e toj mozaik da e proizvod na fantazijata na nekoj umetnik.
 

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
83
Поени од реакции
63
О, да, секако, со сигурност е така! САД се само лицемери. Тие не даваат две центи за нас!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.885
Поени од реакции
15.844
Митроглу е микс од арменоид и медитеранец.

Александар Велики не бил плав, северо западниот дел на Грција е населен со Алпинид раса (Келтите се тие).Александар е микс од Динаро (Илир- големи очи, кратка вилица) +Медитеранец (Грк-темен тен на лицето, прав нос) и Алпинид (Келт-светла коса-светло кафеава) на сликава најдобро е изрзена грчката метафора на увеличување на делови на главата, за да се нагласат неговите карактеристики.

Вие мислите дека едно племе ја прави Грција, не грешка сте, знамето означува повеке градови-држави, а со тоа и повеке раси и етникуми, се обедниуваат на јазикот.

И нема врска онаа теорија дека грците се суб сахарско племе.

Еве повеќе за грците http://hellas2010.proboards.com/ од Carleton Stevens Coon(American Anthropologist).
не го мешајте Александар и Филип... мајкаму на Александар била елинка.. самиот Филип станал свесен за тоа дека ќе биде предаден, па се оженил со Клеопатра Евридика , за да добие син 100% со македонска крв... Каранус...но откако Олимпија го убила Филип 2( со платени атентатори), потоа заедно со Александар ги убиваат Клеопатра и Каранус и сестрата Еуропа
Peter Green strongly suggests that Alexander ordered the death of Caranus, but that the deaths of Europa and Cleopatra were the result of Olympias's vindictiveness.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom