USA secretary of state: Грција нема историско право да го спори името на Македонија

Член од
14 април 2013
Мислења
68
Поени од реакции
21
Кога се е од личен интерес и кога не сме сложни ќе се крстеме USA да не вика Македонија. Треба да застанеме на нози и да не молеме од НАТО или од ЕУ. Подобро ни е без нив моментално, ама треба да го сванеме тоа
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Кога се е од личен интерес и кога не сме сложни ќе се крстеме USA да не вика Македонија. Треба да застанеме на нози и да не молеме од НАТО или од ЕУ. Подобро ни е без нив моментално, ама треба да го сванеме тоа
Ма што зборуваш ти?Секое одолговлекување и залажување дека Русите ни се потпора тоа е на штета на Македонија.Тонеме,се повеќе и повеќе.Ни се повторува 1945 година,додека малкумина повикувале на Македонија да се приклучи кон западните сили,други се крстеле во диктаторот Тито и Сталин,а сега во Грујо и во Путин.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Моментално САД бара Македонија да го смени името за да не приклучи во НАТО пред Русија сосема да влезе во Србија но и пошироко на Балканот. Целата закачка со “бомбите“ е таа: му понудија на Груевски да се симне од власт, тој одби. Го оставија да шета неколку месеци и потоа го активира СДСМ како и тие од Косово.

Колку и да изгледа историски анахроно, овој пат Русија е потребната противтежа на САД во Македонија и на Балканот.

А во 1945, најголемиот број Македонци се крстеле во македонските идеали, а не во Сталин или во Тито. За разлика од нашиот северен и источен сосед, каде што масовно се крстеле во барем еден од тие двајца.

Туку, што пак ти си се загрижил за Македонија, нели си Бугар? Тоа одговори прво.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Јас сум Бугар колку што си и ти,а Македонец сум колку што биле Македонци Христо Татарчев,Ванчо Михајлов,Тодор Александров.А Русите воопшто не ги сакам,најголемите дволични копилиња,ќе има бомби и за нив,спремен е вујко Сем.
 
Последно уредено од модератор:

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Татарчев и Михајлов биле Власи.

Туку нели Русија ќе ја оставеше Сирија на цедило?

Испадна дека Русија стана главен фактор во Сирија и Медитеранот.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
И Красимир Каракачанов е Влав,исто и Питу Гули.Воа Власиве биле најревносни за Организацијата.Инаку филмот за Русија сеуште трае,не е интересно да ти кажувам како ќе заврши.Прашај го Заев,тој беше во Израел,таму се влечат сите конци,таму се одредува и како ќе игра и Македонија.Иако има улога на статист,сепак е битно.
 
Последно уредено од модератор:

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Па и Миладиновци биле Власи, внуци на Данаил Москополецот. Исто и Жинзифов (Ксенофон Ѕинѕифи ), Кузман Шапкарев ( Космос Паскали ), итн.

Филмот за Русија го знае само најмоќниот човек на светот, Путин.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Па и Миладиновци биле Власи, внуци на Данаил Москополецот. Исто и Жинзифов (Ксенофон Ѕинѕифи ), Кузман Шапкарев ( Космос Паскали ), итн.

Филмот за Русија го знае само најмоќниот човек на светот, Путин.
Така бре,ако не беше интелигенцијата на Власите,во Македонија ќе ја имавме само тупавоста на Шопите.Инаку не само Русија,туку целиот свет е само играчка во рацете на една моќна група на мајстори.А Путин е само една минлива фигура,сега ја има утре не,како мнозина пред него.
 
Член од
14 април 2013
Мислења
68
Поени од реакции
21
Se izvinuvam sto pisuvam bez mk podrshka. Kako prvo vie nemate pojma od istorija, a kako vtoro makedonija e mix od sloveni i anticki makedonci a ne od bugari koi ziveale nekogash i nekade u pelagonija i posle se povlecele u bugarija. Taka da ni vlasi ni bugari ne mesajte tuka
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Se izvinuvam sto pisuvam bez mk podrshka. Kako prvo vie nemate pojma od istorija, a kako vtoro makedonija e mix od sloveni i anticki makedonci a ne od bugari koi ziveale nekogash i nekade u pelagonija i posle se povlecele u bugarija. Taka da ni vlasi ni bugari ne mesajte tuka
Заборави на тој микс,такво нешто нема.Кај Словени,па уште се измешале со антички Македонци.Приказни за мали деца.Ова како да го цитираш Киро Глигоров.Па ние сме сигурно потомци на Келтите,тие ја владееле цела Европа,од Шпанија до Балканот.Што била античка Македонија,и колку време траела,што оставила на светот и цивилизацијата?Каде се тие фамозни Словени,во Москва?Па нормално,таа нивна измислица,за да се прошират и да дојдат до излез на Средоземно море,и затоа настапуваат со таква приказна.
 
Член од
14 април 2013
Мислења
68
Поени од реакции
21
Никој за сигурно не може да каже што било и колку мачкање и сукање е имало во нашата историја. Ама после поминати 9 саата на интернет и расправање со еден бугарин (мој цимер во 3-та странска држава - не сум во Бугарија) богами сигурен сум во тоа што го зборам. Затоа што Бугарите ги учат дека цар Самоил бил бугарин како и Гоце Делчев како и мн други. Знаеш бугарите се научени да крадат историја, песни, адети. И македонско девојче била бугарска песна нели? И да не се одалечувам од темата седнавме двајцата со лаптопи во раце и еден здрав research направивме и дојдовме до заклучок дека не може рандом за време на осоманската империја на некој да му текне од планините неписмен, ајде ќе правеме востанија за нашта држава Македонија. И тоа Кирил Глигоров да не го измислил? Или па можеби (како што велеше бугаринот) тие приказни Тито ги измислил за Макеоднија, за да не може Бугарија да си земе назад територијата. Ма немој да ме јебеш ;) пс. Очигледно не си слушнал за големата преселба на словените од зад Карпатите?
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Македонците беа грци! А не словени или славјани! Затоа Грција има право да го спори името!
Но не е многу тешко да се реши проблемот ако знаеш како ;) :)
Проблем е што не знаат како.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Македонците беа грци! А не словени или славјани! Затоа Грција има право да го спори името!
Но не е многу тешко да се реши проблемот ако знаеш како ;) :)
Проблем е што не знаат како.
Македонците не беа Грци,за ова имаш и докази.И Грција нема право да го спори името,и тие немаат право да се прават наследници на Античките Македонци.Ако Античките Македонци уопште ја преживеале инвазијата на Словените тогаш ние имаме повише право на нив.А не некои Малоазијци.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Македонците не беа Грци,за ова имаш и докази.И Грција нема право да го спори името,и тие немаат право да се прават наследници на Античките Македонци.Ако Античките Македонци уопште ја преживеале инвазијата на Словените тогаш ние имаме повише право на нив.А не некои Малоазијци.
Лерин-Костур прото македонски (елински) регион базиран на јазикот кој тогаш се викал Македоники (грчка група јазици) денешниов јазик е од словенска група јазици. инаку античките македонци биле Дорци, дорски грчки зборувале. Потеклото му е од Епир, тоа е прото Грчки регион, најверојатно биле хеленизирани, инаку античките македонци биле Динаро(илирско)-Понтид(Тракиско)-медитеранско (грчко) племе (раса)

а дали биле грци или не биле, се дефинира по писмото, тогаш пишувале на Грчко писмо, додека ВМРО организацијата пишувале со бугарски букви и по тоа се нарекувани Бугари, ма да биле етнички македонци. Прото Бугарите усвет фатиле 1850 од Лерин-Костур.
Денес нас не нарекуваат СлавоМакедонци по писмово што го пишуваме.

И не свакајме се буквално, некогаш политика изигрувам..се праам на 3 и пол, чиииллл.:);)
Ако си ваков како на сликава, или ако си од Лерин-Костур по потекло си прото Македонос, ако не, од Битола на горе Динарид и се (илири) Филип ги хеленизирал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom