US Open 2015 [31 August - 13 September]

Кој ќе го освои US Open 2015?

  • Novak Djokovic

    Гласови: 21 35,6%
  • Roger Federer

    Гласови: 17 28,8%
  • Andy Murray

    Гласови: 6 10,2%
  • Kei Nishikori

    Гласови: 1 1,7%
  • Stan Wawrinka

    Гласови: 2 3,4%
  • Tomas Berdych

    Гласови: 0 0,0%
  • David Ferrer

    Гласови: 0 0,0%
  • Rafael Nadal

    Гласови: 8 13,6%
  • Marin Cilic

    Гласови: 0 0,0%
  • Milos Raonic

    Гласови: 1 1,7%
  • Gilles Simon

    Гласови: 1 1,7%
  • Richard Gasquet

    Гласови: 0 0,0%
  • John Isner

    Гласови: 0 0,0%
  • David Goffin

    Гласови: 1 1,7%
  • Kevin Anderson

    Гласови: 0 0,0%
  • Gael Monfils

    Гласови: 1 1,7%
  • Grigor Dimitrov

    Гласови: 0 0,0%
  • Некој друг

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    59
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Cestito posluzavnik Rogere! ....Samo slatko da si nosis so nego!

 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Вчера чекав до кај 00:30 да започне мечот и се откажав, сега успеав да фатам од репризата на последниот сет при 2:1 во гемови.
Тоа што видов беше многу подобра игра на Федерер од победникот, но видов дека од 23 брејк прилики, искористил само 4, што покажува дека не му бил денот на Федерер, се работи за немање среќа и ништо друго.
Мило ми беше и за публиката што препознава кој е четникот а кој господинот, само не разбирам зошто во Македонија се навива за тој првиот.
То брате, треба да се убије :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
po toj tvoj esap so shturo gledanje statistiki Novak trebashe do sega dva pati da go osvoi RG,posebno 2012 god.,imashe nad 35 vineri povekje od Rafa.Pishav I porano,statistikata vo sportot sluzi za zabava I vesela matematika I necesto moze da stvori pogreshna slika. Vcera Novak go terorizirashe na Fed so forsiranje na behend pa forhend top spin,pa opet Jovo nanovo.Fed beshe prinuden da igra taka ,najpoveke zaradi dlabochinata na udarite I riternot.Bateto koga dobivashe kratki topki lesno egzekutirashe,ama Novak sinokja ne mu davashe mnogu kratki topki.Kako be bash koga igra protiv Novak pocnuva da greshi,cel turnir perfekten taman ke zastane pred Novak se ukochuva.Do Novak e problemot bate,do Novak,a pobedite ne se zasluzuvat,se odrabotuvat na terenot
Ајде сега да не ти ги барам постовите после 1/2 финалето 2013 на РГ, кога викаше дека победил послабиот играч, а Рафа 60 и кусур винери имаше. :LOL:

Точно е тоа дека статистиката е курва и стварно знае да прелаже.

Според мене Новак го освои турниров со не толку доминантна игра, вчера во доста наврати му се нудеше на Федерер али овој не го искористи тоа. 4/23 брејк шанси е ОЧАЈНА реализација, а и од самиот начин на кој Федерер ги играше тие брејк шанси се гледа дека има некоја блокада кога игра против Новак.

Очекувам Ноле да падне во завршниов дел од сезоната, едноставно нечовечки е според мене да ги истера до крај и претстојните турнири. Нормално, ова е моја претпоставка, не значи дека ќе биде така.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
gi ima nekade presovite po mecov ?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Ајде сега да не ти ги барам постовите после 1/2 финалето 2013 на РГ, кога викаше дека победил послабиот играч, а Рафа 60 и кусур винери имаше. :LOL:

Точно е тоа дека статистиката е курва и стварно знае да прелаже.

Според мене Новак го освои турниров со не толку доминантна игра, вчера во доста наврати му се нудеше на Федерер али овој не го искористи тоа. 4/23 брејк шанси е ОЧАЈНА реализација, а и од самиот начин на кој Федерер ги играше тие брејк шанси се гледа дека има некоја блокада кога игра против Новак.

Очекувам Ноле да падне во завршниов дел од сезоната, едноставно нечовечки е според мене да ги истера до крај и претстојните турнири. Нормално, ова е моја претпоставка, не значи дека ќе биде така.
pa dobro de, toa sakav i ja da kazam, deka statistikata e voopshto nemerodavna. Jas posle toa finale na RG bev frustriran i besen , posebno shto na toj mech Novak beshe uber agresiven a Rafa odigra eden od najdobrite defanzivni mechevi . Novak na toj mech imashe eden kup neiznudeni posle desetina razmeni kade koj od koj udar mu bea na sama linija , maksimalno agresivni za na kraj koga trebashe samo rutinska egzekucija on praveshe pocetnicki greshki , primer zapletkuvanjeto vo mrezata , nekolkute smecevi i najmalku 5-6 behend dijagonali od servis poleto , i se toa bea pretezno na odlucuvacki poeni. Sinokja Fed ne diktirashe igra , ne mozeshe , Novak so dlabokite topki go drzeshe nadvor od terenot. I se ist recept, chetiri pet razmeni so pritisok vrz spektakularniot behend na Fed za da potoa usledi polutopspin ili topspin na forhend dijagonala i Fed mavashe vo mreza. Moze koj kolku saka da mudruva , no vcera Novak bez prv servis go izdominira Fed so riternot i behendot. So kakva lesnotija go igra behendot mme , momentalno najdominantniot udar na ATP turot posle servisot na Isner, perfekcii. Zatoa tolku lesno go pokriva terenot , se pozicionira na sredina i seedno mu e kaj ke mu dojde topcheto.Mu ja znae slabosta na Fed , shvicaracot ne miluva mnogu pritisok vrz behendot i posle nekolku udari koga ke probashe da se izvlece na forhend si ja otvarashe cela desna strana. Fed nemashe bash precizen game plan , shto li ne proba, ne igra na mreza , ne ovoj noviot ritern, proba da diktira, mnogu sharashe , se cuvstvuvashe frustracija vo negovite ochi , strav od dolgi razmeni , nesigurnost pri izleguvanjeto na mreza , definitivno ima uplav od Novak . Moze da zamislam kakov ke beshe rezultatot da Novak imashe malce posaglam prv servis, a i tie brejk topkite ke bea povekje od prepoloveni. Cel teniski svet denes mu se voshituva na Djovak nesluchajno , vo takva neprijatelska davis cup atmosfera da ostene smiren , da ne padne pod tie prvokacii i frustraciite od nemanjeto prv servis, toa go moze samo vistinski shampion. Gledaj go komentarot ma Vilandr odma posle mechot , prekrasno dolovi se shto treba .This is Spartaaa. Shampion , kako im tekna na toa so Stiliano , ludaci.
Za ostatokot od sezonata , ne bi se slozil , mislam deka finishot ke mu e na najdobriot negov level, posebno shto vo Peking i London e kako doma, a i rastereten vleguva , ja pomina dvocifrenata bariera na slemovi . Najdobrata igra od nego doprva sleduva, make my word. Ubeden sum deka vo slednite dve sezoni ke go stigne a i projde Rafa vo slemovi , a za mastersi ushte dogodina nekade do Rim mastersot treba da e zavrshena rabotata, mu falat ushte dva-tri mislam , piece of cake :). Samo da e zdrav. IDEMOOOO
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Надал во тој меч не беше воопшто дефанзивен, тоа е и проблемот кој тогаш го разглабавме, али небитно, не можам сега да се објаснувам за меч од пред 2 години.
Не би се сложил дека Федерер вчера не диктираше темпо, цел втор сет и делови од третиот беше осетно подобар играч, али на битните поени играше катастрофално, а зошто е тоа така само он знае. Оној форхенд што го утна на сет топка во вториот сет, тоа мижејќи го погодува... Некако ко да играше против Надал Федерер, зборам во поглед на серењто на своите шанси. Он до сега само против Надал го правеше тоа, али еве во последно време и против Новак му се дешава, значи створен е некој комплекс...

На крајот Ноле имаше само два поени повеќе од Федерер, а победи со 3-1 без да се игра тај брејк, онака доволно говори дека и покрај навидум убедливата победа сепак Федерер не беше премногу далеку, иако според мене и со 2-1 да поведеше ќе паднеше физички после тоа.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Posle osvojuvanjeto na us open Novak e prv teniser vo istorijata koj ja nadminal granicata od 16k poeni.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Federer
Maybe I haven’t played this offensive for a very long time, and that’s maybe the reason I was slightly shaky when it came to the crunch on the break points

http://www.tennis.com/pro-game/2015/09/lions-den/56324/#.Vfb0iRGqqko



And as always when these two play, it was tense and toe-to-toe. Much of the time, the pace was so quick that Federer and Djokovic seemed to be half-volleying the ball from the baseline. Unfortunately for Federer, it was also a pace that, over the course of three hours against Djokovic, he was going to struggle to keep up. By the start of the third set, Federer appeared to be a step slower; by the end of that set, he had already covered twice as much ground as he had in the entirety of any of his previous six matches at the Open.

@Syn од 6та минута
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Надал во тој меч не беше воопшто дефанзивен, тоа е и проблемот кој тогаш го разглабавме, али небитно, не можам сега да се објаснувам за меч од пред 2 години.
Не би се сложил дека Федерер вчера не диктираше темпо, цел втор сет и делови од третиот беше осетно подобар играч, али на битните поени играше катастрофално, а зошто е тоа така само он знае. Оној форхенд што го утна на сет топка во вториот сет, тоа мижејќи го погодува... Некако ко да играше против Надал Федерер, зборам во поглед на серењто на своите шанси. Он до сега само против Надал го правеше тоа, али еве во последно време и против Новак му се дешава, значи створен е некој комплекс...

На крајот Ноле имаше само два поени повеќе од Федерер, а победи со 3-1 без да се игра тај брејк, онака доволно говори дека и покрај навидум убедливата победа сепак Федерер не беше премногу далеку, иако според мене и со 2-1 да поведеше ќе паднеше физички после тоа.
e arno de , go dobi toj vtor set kaj shto promashi zicer, tolku . Sega da zememe analiza na sekoj poen da pravime ili ... Imashe nekolku poeni kade shto Fed diktirashe , ama generalno ne beshe taka, ne uspea da nametne igra , objasniv pogore zoshto. Toa shto vkupno ima samo dva poena povekje a pobedil pokazuva kolku ochaen mu bil servisot. Na Karlovic i na Isner koga gubat ke vidish deka imaat povekje poeni osvoeno a pak izgubile
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Rodžer Federer je oduvek znao da se ponaša kao gospodin kada izgubi, a to je dokazao i nakon poraza od Novaka Đokovića u finalu poslednjeg Gren Slema sezone. Na konferenciji za medije strpljivo je odgovarao na pitanja, pohvali oje Novakovu igru u finalu, a na pitanje da li će Srbin osvojiti još neki Gren Slem, jedan od najboljih svih vremena (ako ne i najbolji) je odgovorio:

“Da li se šalite?”

“On igra dobro. Veoma dobro. Imao fenomenalnu sezonu, kao i 2011. Jednostavno, stalno je na istom nivou i izgleda da nema mnogo ljudi koji mogu dobro da se drže u duelima sa njim. Ili nemaju ono što je potrebno da bi ga napali, ili se ne usuđuju da igraju servis volej igru jer je on odličan u vrećanju servisa”, rekao je Rodžer i nastavio:

“Usavršio je igru na tvrdim podlogama, u to više nema nikakve sumnje. Oduvek je bio izvrstan i na šljaci. Tome morate da dodate i da zbog toga što se tako dobro kreće, igra solidno i konstantno i na travnatim podlogama. Najblaže rečeno, sve to zajedno je veoma impresivno. On iza sebe već sada ima odličnu karijeru. Svi to znamo, a zna i on sam. Ovo finale je još jedan dokaz za to.”

“Naravno da Đoković može da osvoji još mnogo Gren Slem titula. Već ih ima “tonu”. Ostaje mu samo da sačuva zdravlje i onda nema sumnje da će i posle ovog trofeja i dalje osvajati Gren Slem titule.”

Прав господин. :cuc:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Федерер го победи Федерер.

Дури аматерски ги изигра овие пар поена при брејк шансите.

Џоковиќ следната сезона ќе си го прашам што ќе ги освојува титуливе, немам појма како до сега не се појави некој да го победи пред финале...ништо посебно не игра.

Нишикори малце да се уозбили догодина има лепче да си мачка со Новак..

Честита нека му е титулава, заслужено.
 
Член од
13 јануари 2014
Мислења
410
Поени од реакции
259
Браво Ноле одлично изиграно финале и заслужена победа.Иако првиот сервис не функционираше бекендот и ретернот беа на најдобро ниво посебно бекендот со кој се што ќе посакаше погодуваше скоро низ целиот меч.Клучен детал за победа беше третиот сет во кој спаси многу брејк топки и на крајот успеа да му го одземе сервис гемот на Федерер со кој го освои сетот,во четвртиот сет играше далеку подобро иако на крајот можеше да ја заебе победата со лошиот сервис гем сепак на крајот одсервира неколку сервис винери и го доби мечот.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Живци искинав гледајќи го финалево, налет. Меч топката за Новак беше при 1-1 сетови, 4-3 гемови водеше Федерер, и на сервис на Ноле имаше 2 брејк шанси за 5-3 да направи.. Епа пријателе, кога тука не ги искористи двете брејк шанси, а со тоа ќе добиеше третиот сет и ќе поведеше со 2-1 сетови...тоа е тоа. :)

Не ми е јасно како пропушти толку брејк шанси. Неговите сервис гемови ги добиваше како од шала, оставајќи го Новак на 0. Ама брате, гради ситуација 0-40, 3 брејк топки ало... ниедна не користи. Шта речи, психа ли е што ли е ?
За разлика од Федерер, Новак е психички 2-3 нивоа погоре. Во играта не, ама психички е појак- затоа и го освои УС опен.

На крај краева, коментаторот убаво кажа... Најдобриот на светот моментално, против најдобриот на сите времиња.

Ама и победа си е победа, и гренд слем си е гренд слем. Честитки за Новак, и се надевам Федерер ќе освои барем уште еден гренд слем пред пензионирање. :)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Коментаторо на еуроспорт дури го гледав рече дека Фед бил талент , а Џокович гение. :pos::pos::pos:
Ми ги потеќе јајцава со 10930 статистики и сакаше да ми докажи дека ко Џокович повеќе нема да се роди.
Најјако беше кога му аплаудираа на србинов кога ќе згреши, и коментаторов фино поштено докажуваше дека имал повеќе фанови одколку РФ поради тоа што на инстаграм или фб повеќе лајкови имал :tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom