True Detective

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Два пати ја пуштам и два пати на исто место гасам. Оној момент Наваро коа паѓа во пештерата и Фостер коа пцуе. До толку можам јас, ви ја оставам штафетата вас. :smirce:
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Два пати ја пуштам и два пати на исто место гасам. Оној момент Наваро коа паѓа во пештерата и Фостер коа пцуе. До толку можам јас, ви ја оставам штафетата вас. :smirce:
Биди маж, издржи. Расплетот е hilarious. :pos:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Да не ставам све у СПОЈЛЕР, ама веќе завршена е серијава и ако некој не ја гледал нема ни поента да се става тука и да чита, али еве у вовед, све од доле е језив спојлер кој до некаде и би ви направил услуга апсолутно никад да не го изгледате финалето, или серијава.

.
.
.
.


Што имаше детективско некој нека ми каже во серијава, што всушност правеше полицијава тука освен cover up, 20 кацести жени влагаат во установа која по некоја случајност нема ниедна безбедносна камера, и не оставаат никаква трага? Прават перфектно злосторство а едвај пушка држат? :pos: :pos: :pos:
Ја сфаќам дека претерано е да се бара логика во филмови ама ако влагаш во серијал кој со првата сезона има поставено многу високи стандарди, на која основа серија која ја нарекуваш Вистински Детектив ти ова ми го сервираш, не 1 траг, 2000 трагови тука се оставаат во ваква ситуација.

Работата е што поентата на серијава беше друга, и не им беше битно како ќе ја истераат, и искрен ќе бидам не ми смета вакво нешто да се сервира, ама овој серијал не е писта за вакви работи, има филмови што ова добро знаеа да го изведат ко Widows на пример, ама зашто побогу тука, и тоа на ваков аматерски начин. Фостер многу ја респектирам како глумица, како тука беше искористен нејзиниот потенцијал? Секој ова можеше да го изглуми ама сфаќам зашто баш Фостер ја земале, да се насанкаме.

Се навраќам на смртта на Хенк, зашто побогу беше убиен од неговиот син кога беше клучен сведок за тоа што се случило со девојката, буквално перфектен агол имаше неговиот син кој исто е полицаец, да го застрела во рака или нога сеедно, он во глава директно од 2 метри. Си реков ајде може и он е некако вмешан па има некаква мала логика, ноуп, ништо од тоа.

Пак ќе се навратам на баграта жени од крајот, како бе знаеа они дека буквално сите од станицата се вмешани во убиството? Тоа не е возможно, еден двајца да, сите? Без да си таму, невозможно е тоа, сепак се решија сите да ги убијат. Ќе рече некој, па добро виделе дека знаат за загадувањето од рудникот ... и? Ако знаеле, знаат и баграта жени сеа, знаат дека загадува, дека е причина за рак, многу смрт, мртви бебиња што се раѓаат и слично, буквално ништо во врска со тоа не направиле, а знаеле односно имале клучни докази за истото, комотно за да бидат свиркачи. Значи нема апсолутно никаква логика ова, типична дупка у мртво сценарио.

Да не навлагам и како дознаа уствари за тајната просторија, и онака рандом си решава таа да отвори тоа капакот да влага, а чистачка е, и одма влага, гледа таму нешто опрема и инстантно сфаќа дека овие ја убиле девојката, буквално невозможно е ова, ко да се единствени што имаат таква опрема а и да се, пак доаѓаме до тоа дека за истото потребен е 1 човек, двајца еве, не цел тим на луѓе, никаков доказ не налагаше дека 100 души учествувале. Башка, ти треба цврст доказ а не врз база на претпоставка, ко и што беше случај. Што правиме и со оној ветеринарот, кој рече, овие умреле пред да замрзнат, зашто тоа е вметнато тука, а и ... што кур е со supernatural елементите, зашто побогу.

И за крај, каков milking правеа на симболот од прва сезона ауауау страшно нешто е тоа, се навраќам на воведниот пост за оваа сезона, типичен false marketing овде ни се деси и ние го јадевме, прво дека поврзани се прва и последна сезона како што беше најавувано, неточно, и второ со ривјуата на старт од луѓе што први имале прилика да ја видат сезонава, и трето кастингот на Џоди Фостер, исфорсиран, со нула труд да се искористи било што од нејзиниот потенцијал како актерка.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Да не ставам све у СПОЈЛЕР, ама веќе завршена е серијава и ако некој не ја гледал нема ни поента да се става тука и да чита, али еве у вовед, све од доле е језив спојлер кој до некаде и би ви направил услуга апсолутно никад да не го изгледате финалето, или серијава.

.
.
.
.


Што имаше детективско некој нека ми каже во серијава, што всушност правеше полицијава тука освен cover up, 20 кацести жени влагаат во установа која по некоја случајност нема ниедна безбедносна камера, и не оставаат никаква трага? Прават перфектно злосторство а едвај пушка држат? :pos: :pos: :pos:
Ја сфаќам дека претерано е да се бара логика во филмови ама ако влагаш во серијал кој со првата сезона има поставено многу високи стандарди, на која основа серија која ја нарекуваш Вистински Детектив ти ова ми го сервираш, не 1 траг, 2000 трагови тука се оставаат во ваква ситуација.

Работата е што поентата на серијава беше друга, и не им беше битно како ќе ја истераат, и искрен ќе бидам не ми смета вакво нешто да се сервира, ама овој серијал не е писта за вакви работи, има филмови што ова добро знаеа да го изведат ко Widows на пример, ама зашто побогу тука, и тоа на ваков аматерски начин. Фостер многу ја респектирам како глумица, како тука беше искористен нејзиниот потенцијал? Секој ова можеше да го изглуми ама сфаќам зашто баш Фостер ја земале, да се насанкаме.

Се навраќам на смртта на Хенк, зашто побогу беше убиен од неговиот син кога беше клучен сведок за тоа што се случило со девојката, буквално перфектен агол имаше неговиот син кој исто е полицаец, да го застрела во рака или нога сеедно, он во глава директно од 2 метри. Си реков ајде може и он е некако вмешан па има некаква мала логика, ноуп, ништо од тоа.

Пак ќе се навратам на баграта жени од крајот, како бе знаеа они дека буквално сите од станицата се вмешани во убиството? Тоа не е возможно, еден двајца да, сите? Без да си таму, невозможно е тоа, сепак се решија сите да ги убијат. Ќе рече некој, па добро виделе дека знаат за загадувањето од рудникот ... и? Ако знаеле, знаат и баграта жени сеа, знаат дека загадува, дека е причина за рак, многу смрт, мртви бебиња што се раѓаат и слично, буквално ништо во врска со тоа не направиле, а знаеле односно имале клучни докази за истото, комотно за да бидат свиркачи. Значи нема апсолутно никаква логика ова, типична дупка у мртво сценарио.

Да не навлагам и како дознаа уствари за тајната просторија, и онака рандом си решава таа да отвори тоа капакот да влага, а чистачка е, и одма влага, гледа таму нешто опрема и инстантно сфаќа дека овие ја убиле девојката, буквално невозможно е ова, ко да се единствени што имаат таква опрема а и да се, пак доаѓаме до тоа дека за истото потребен е 1 човек, двајца еве, не цел тим на луѓе, никаков доказ не налагаше дека 100 души учествувале. Башка, ти треба цврст доказ а не врз база на претпоставка, ко и што беше случај. Што правиме и со оној ветеринарот, кој рече, овие умреле пред да замрзнат, зашто тоа е вметнато тука, а и ... што кур е со supernatural елементите, зашто побогу.

И за крај, каков milking правеа на симболот од прва сезона ауауау страшно нешто е тоа, се навраќам на воведниот пост за оваа сезона, типичен false marketing овде ни се деси и ние го јадевме, прво дека поврзани се прва и последна сезона како што беше најавувано, неточно, и второ со ривјуата на старт од луѓе што први имале прилика да ја видат сезонава, и трето кастингот на Џоди Фостер, исфорсиран, со нула труд да се искористи било што од нејзиниот потенцијал како актерка.
Мене посебно од логички аспект ми се допадна кога успеаа телото на сестра и на Енџи да го најдат во темница, во замрзнат океан следниот ден, да ја идентификуваат (иако беше потполно гола) и да и јават на Енџи. Тоа ти се вика експедитивност.

Серијата не е лоша, трагично лоша е. Ужасна. Симболот кој го покажуваа во сите епизоди се испостави дека ништо не значи и врска нема со приказната, дискусиите на Денверс и Енџи за смислата, бесмислата и afterlife беа на ниво на 12 годишни деца, а расплетот со жените е неописливо глупав.

Битно истераа girl power, зелена агенда и мажите се глупи и лоши.

УЖАС.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Мене посебно од логички аспект ми се допадна кога успеаа телото на сестра и на Енџи да го најдат во темница, во замрзнат океан следниот ден, да ја идентификуваат (иако беше потполно гола) и да и јават на Енџи. Тоа ти се вика експедитивност.

Серијата не е лоша, трагишно лоша е. Ужасна. Симболот кој го покажуваа во сите епизоди се испостави дека ништо не значи и врска нема со приказната, дискусиите на Денверс и Енџи за смислата, бесмислата и afterlife беа на ниво на 12 годишни деца, а расплетот со жените е неописливо глупав.

Битно истераа girl power, зелена аГенда и машките се глупи и лоши.

УЖАС.
Точно, ова беше целата поента, кратко и концизно ја опишува целата сезона.
Симболот беше за да се насанкаме, поради првата сезона, и кога веќе си почнал да гледаш да останеш до крај затоа и има толкава гледаност серијава, види ја разликата од критиката и јузерите, како ја оценуваат, едвај 60% од јузери на rotten, сличен рејтинг и на imdb, со тоа што последната епизода е најслабо оценета.

Имаше поента симболот, само поради тоа, тоа е уствари поврзаноста со прва сезона, формата на симболот, не и неговото значење, зашто неговото значење не се ни трудеа да го објаснат, небитно беше тоа, и им успеа оваа стратегија за жал, ја конкретно така си наседнав, глатко, и многу други очигледно.

Не дека иначе под дифолт ќе ја гледав, втора и трета сезона не ги глеав зашто иако се дел од серијал што го сакав, различни глумци и приказни беа и едноставно не ме влечеше, базкил ми беше тоа и никад не ги пуштив сезоните. Ко 3 различни филма, и ова беше четвртиот, чиј маркетинг ме сјеба тотално иако уште после прва епизода знаев/ме на што сме тука, скоро сите генерално истото мислење го имавме и бевме горе доле во право ама си истеравме до крај.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Не дека иначе под дифолт ќе ја гледав, втора и трета сезона не ги глеав зашто иако се дел од серијал што го сакав, различни глумци и приказни беа и едноставно не ме влечеше, базкил ми беше тоа и никад не ги пуштив сезоните. Ко 3 различни филма, и ова беше четвртиот, чиј маркетинг ме сјеба тотално иако уште после прва епизода знаев/ме на што сме тука, скоро сите генерално истото мислење го имавме и бевме горе доле во право ама си истеравме до крај.
Јас ги изгледав сите четири сезони, отприлика вака ми е размислувањето за нив.

Првата е ремек дело, веројатно најдобрата серија која сум ја гледал, тука некаде со Breaking Bad.

Втората сезона, покрај лошиот прием кој најмногу се должеше на големите очекувања, е всушност многу добра. Има логична приказна, одличен хумор (кој гледал, Miss Ukraine, starring contest, giving blowjob to a robot) и супер крај. Направија голема грешка во првата епизода што нафрлија премногу имиња па потоа беше тешко да се следи. Оваа сезона го нема филозофскиот и метафизичкиот шмек на првата, но ако ја гледаш засебно е многу добра приказна.

Третата сезона е веќе лоша. Бледа копија на првата, само што нема приказна позади атмосферата. Оваа сезона буквално ја извадија глумците со одличната глума, инаку многу е празна приказната, практично ништо не се случува.

За четвртата веќе кажав, срамно лоша, и уште поголема срамота е што воопшто го користат името на серијалот.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Не сум ја изгледал, но секако ќе биде и тоа.

Најавена е 5 сезона, официјално. Истата режисерка ќе биде изгледа од последнава сезона.


As one mystery ends, another will begin.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Fijasko klasicno ^ , inace kreatorot na serijava Nic Pizzolatto partal pravese na insta so toa sto shernuvase negativni recenzii za poslednata sezona i otvori vojna so razbunenite na koi ova im bese triger, vklucuvajki ja i akterkata sto ja glumese Navaro.

1708651203896.png

1708651223016.png

I eve ja stokava

1708651523336.png

Cancel kulturava ne bira sto sledno ke unisti.

HBO mislam deka poveke pari i vnimanie posvetija da kupat dobra kritika, otkolku za kvalitetot na samata serija, se soglasuvam i so uste edna izjava na glavniot kreator na serijalov, vsusnost ona sto i jas go zborev tuka, deka e preglupavo sto se praese klasicen milking na prvata sezona so Tuttle Family, potencijalno tatkoto na Rust, kako i simbolot. Pregluavo, a vsusnost sve toa nemase apsolutno nikakva poenta na krajot, cisto za da pridobijat na gledanost i da ne izlazat. So pravo golem del od fan bazata e revoltirana.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Не само што приказната беше дебилна, туку целата сезона е едно големо woke феминистичко срање. Пратете ова: единствените два позитивни машки карактери се дечкото на Наваро и малиот полицаец. Првиот е покажан како комплетен слабич, кој нема никаква контрола врз Наваро. Тоа се гледа во сцената со сексот, каде што тој сака да прекине, а таа не му дава. Дури и има една сцена каде што таа ќе го праша дали нема да се обиде да да спречи да оди некаде, а тој ќе и рече кој може тебе да те спречи.

Прајор е уште покарактеристичен лик за феминистичката пропаганда, тој кога треба да бира помеѓу татко му и Денверс, го УБИВА татко му, кој му дал живот, и кој еднаш му го спасил животот како дете. Го убива татко му и решава да му биде слуга и потрчко на Денверс. Ова убиство на татко му, во извртениот мозок на феминизмот, треба да претставува убиство на патријархатот, и обид да се покаже, преку ликот на Прајор, дека само мажите кои се слаби и се слуги на жените се добри мажи.

Какво срање ни се сервира од Холивуд, а сеуште го голтаме.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Абе нека тераат феминистички срања не мораше само во серијалов да ги вметнат дебилите, отидете на IMDB и видете и ги сите проекти на новава режисерка, и оцените уз пут, на оваа сител бамбини не би и дал да режира не па било што друго, со кое CV оваа успеала да си ја накрца работава само не ми е јасно, имаат ли некаков компас овие од HBO.

Кoга самиот креатор на серијава, кој патем сеуште е продуцент и зима пари за овој серијал, влага во frenzy mode на нет и ја плука четвртава сезона без влакна на јазик, што повеќе од ова?

А срањето го голтаме ради самите нас, читам коментари од фаци кои под нивното име си ставаат pronounce, и тоа е, нив им се сервира ова, тој им е таргетот, ми се гади искрено, ја компромитираа целосно уметноста независно од тоа дали е филмска, музичка или каква уште не. Одамна веќе се опростивме од ситкоми со квалитет ко оној на Office, Friends и ред други, каде не се замараа со diversity и со тоа какви шеги ќе протнат, епски серијал како Lord of the Rings исто успеаа да посерат, нит серија ко Сопрано денес не може да се реализира како проект без притоа да се компромитира ради разбидените умренковци.

Памтам пред многу години на офнет имаше една статија зашто MTV како музички канал има све само не музика, од ријалити шоуа за дебили ко Џерси Шор, до 16 and pregnant и слично ... епа ради тоа што публиката се закачува на такво нешто, а нив само тоа им е битно, а не квалитетот, буквално канал што се вика Music Television пушташе све само не музички спотови и концерти. :ROFLMAO:

Не само што приказната беше дебилна, туку целата сезона е едно големо woke феминистичко срање. Пратете ова: единствените два позитивни машки карактери се дечкото на Наваро и малиот полицаец. Првиот е покажан како комплетен слабич, кој нема никаква контрола врз Наваро. Тоа се гледа во сцената со сексот, каде што тој сака да прекине, а таа не му дава. Дури и има една сцена каде што таа ќе го праша дали нема да се обиде да да спречи да оди некаде, а тој ќе и рече кој може тебе да те спречи.

Прајор е уште покарактеристичен лик за феминистичката пропаганда, тој кога треба да бира помеѓу татко му и Денверс, го УБИВА татко му, кој му дал живот, и кој еднаш му го спасил животот како дете. Го убива татко му и решава да му биде слуга и потрчко на Денверс. Ова убиство на татко му, во извртениот мозок на феминизмот, треба да претставува убиство на патријархатот, и обид да се покаже, преку ликот на Прајор, дека само мажите кои се слаби и се слуги на жените се добри мажи.

Какво срање ни се сервира од Холивуд, а сеуште го голтаме.
Абе ај што го уби, него џандар од 2 метри и перфектен агол, клучен сведок пред него и негов татко, наместо во рака или нога да му свирне куршум, он у глава.

Поентата е таа и во право си, ама види колку дебилно тоа го изведоа, не се ни замараа, а серијава се вика Вистински Детектив. :pos:
И толку, Денверс го остаи ајде му рече терај бриши и фрлај телото, нит се замара чекај овој таткото си го уби, претходно од дома избркан од жената, психички у хаос влезен, не бе брате, зимај крпата имаш таму све шо ти треба, идеме ние.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.080
Поени од реакции
19.918
Сезонава заслужува да платиш бот фарма од Индија, да им го сведе рејтингот на IMDB на 1.2/10. :sick:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Сега ќе треба да ја изгледам за да ја серам последната сезона. Јас мислам задачата на феминистите е да се вратат пак во патријаршија. Оти кај прст кладоја све катастрофа.

Прва сезона е мастерија на од актери, режисери до локации. Језиво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom