Tinder

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.685
Поени од реакции
18.180
da nekat da bidat u vrska nema da prasuvaat vo drustvo dali ima nekoj sloboden i da iskacaat na dejt ili kako na zapad i online da baraat na razni aplikacii i sajtovi. svesen sum deka ima i takvi koi ne sakaat vrska, ama za takvi gi smetam tie sto ne se zamaraat. dovolno poznavam koi aktivno baraat i sekogas mana naogaat.

a za posledniot del, ne go pravat istoto. rekov da se na ist level. ne rekov na 40 godisni tipovi so stomaci i bez zabi da im baras 20 godisni manekenki. ubavo ti rekov, so slicni karakteristiki da se koga e vo prasanje vozrast, izgled i intelekt. ili sakas da kazes deka mazot mora da ima povisok kvalitet od zenata za da moze da dojde do "zdelka"? ako e taka znaci pak se vrakame na toa deka zenite se tie so pogolemite ocekuvanja.

btw nemam problem ni so toa nekoj koga ima golemi ocekuvanja duri i da se nerealni od nekoj objektiven pogled. sekoj treba da si ja ima taja sloboda. ne osuduvam zaradi toa ni zena koja ke odbie 1.000 tipovi, ok e. no glupav mi e muabetot deka maskite se tie so nerealni ocekuvanja koga najcesto zenite se tie koi biraat/odbivaat. da zemis slucajno odbrani 1.000 zenski i 1.000 maski i da gi sednis na blind date bidi siguren deka vo 80+% od slucaite zenite ke bidat tie koi ke odbijat da zapocnat nesto. tocno toa pokazuva koj e so nerealni ocekuvanja. ocekuvanjata da bi bile slicni kvotata bi bila od prilika 50/50.
Е добро де, не го гледам проблемот тогаш. Ќе одбијат и ќе бидат сами, ако немаат проблем со тоа и не доаѓаат на форум да кукаат и да го криват другиот пол и за право и за криво, стварно не гледам проблем.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.174
Поени од реакции
8.356
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Е добро де, не го гледам проблемот тогаш. Ќе одбијат и ќе бидат сами, ако немаат проблем со тоа и не доаѓаат на форум да кукаат и да го криват другиот пол и за право и за криво, стварно не гледам проблем.
toa e, sepak na nekogo mu e interesno da diskutira na takva tema. vo pravo si deka nema smisla da se kuka ili obvinuva, takov e zivotot.

Многу се фокусирате на изгледот а премалку внимание обрнувате на кешот кој е битен адут посебно на овие простори кај што царуваат беспарицата и сиромаштијата. Ова посебно важи за сериозни врски или брак. Многу се ретки паровите што ги знам кај што женското е подобро ситуирано од машкото или има поголем економски потенцијал.

Така да убаво и фино е ова што разглабате тука лепота и карактер, очигледно е дека женските за сериозно бираат provider. Не тагувајте ако сте ружни, со пари се оправа таа работа.
spored mene faktorot pari e se pomal. golem del od ergenite koi gi poznavam imaat pari, daleku nad prosekot (vo makedonija so mesecni primanja od nad 1.000€ i nekogas imot vreden 100.000+). ocajnosta i vo makedonija poveke ne e tolku golema kako porano bidejki vo denesno vreme i za zensko lesno e da ja napusti drzavata pravec pobogata drzava. cisto parite pravat razlika ako nekoj e navistina bogat, da kazeme deka ima nekolku milioni evra na strana, a toa za poveketo od ergenite ne e dostizno. i da steknat nekogas tolku pari prasanje kolku stari togas ke bidat :D na zapad pa da ne zborime, tamu i zensko lesno moze finansiski da se sredi za pristojen zivot i osven nekoj ako e multimilioner ona ne se zamara. pre ke zemi lepotan so 1.500 plata odkolku prosecen tip so mesecna plata od 10.000. kaj ljugeto koi imaat nesto poveke pari IMO cesto pobiten faktor e socijalniot krug bidejki takvite voobicno se vo drustva preku koi lesno mozat da zapoznaat zenski, dali privatno ili preku biznis sektorot vo koj se aktivni (rabotno mesto/firmi). na nekoj koj so tek na vreme steknal pari no nema takov socijalen krug malku mu pomagaat parite, osven kako sto rekov ako ima brdo pari (takvite vo makedonija sali se 2%). parite povise mozat da im pomognat na pomladi ljuge, na primer nekoj na 25 godini da ima skapa kola ili skap motor, togas ako toa znae da go izigra moze lesno da faka devojki. posle odredena vozrast, da kazeme nad 30-35, potrebni se mnoogu pari ako falat drugi aduti. lazna slika se stvara zaradi parovi koi veke podolgo vreme se vo vrska ili brak, se zaborava deka tie cesto se zapoznale koga bile pomladi. prasanjeto e kolku tipovi poznavate koi na primer na 35 godisna vozrast fatile dobra prilika bez da imaat mnogu pari ili da se nadprosecno atraktivni. ima takvi, ama retki se. poveketo do togas ako ne fatile uste dolgo vreme ke ostanat sami ili ke se fatat so nekoja koja ne im e po vkus samo za da stvorat semejstvo.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.685
Поени од реакции
18.180
toa e, sepak na nekogo mu e interesno da diskutira na takva tema. vo pravo si deka nema smisla da se kuka ili obvinuva, takov e zivotot.


spored mene faktorot pari e se pomal. golem del od ergenite koi gi poznavam imaat pari, daleku nad prosekot (vo makedonija so mesecni primanja od nad 1.000€ i nekogas imot vreden 100.000+). ocajnosta i vo makedonija poveke ne e tolku golema kako porano bidejki vo denesno vreme i za zensko lesno e da ja napusti drzavata pravec pobogata drzava. cisto parite pravat razlika ako nekoj e navistina bogat, da kazeme deka ima nekolku milioni evra na strana, a toa za poveketo od ergenite ne e dostizno. i da steknat nekogas tolku pari prasanje kolku stari togas ke bidat :D na zapad pa da ne zborime, tamu i zensko lesno moze finansiski da se sredi za pristojen zivot i osven nekoj ako e multimilioner ona ne se zamara. pre ke zemi lepotan so 1.500 plata odkolku prosecen tip so mesecna plata od 10.000. kaj ljugeto koi imaat nesto poveke pari IMO cesto pobiten faktor e socijalniot krug bidejki takvite voobicno se vo drustva preku koi lesno mozat da zapoznaat zenski, dali privatno ili preku biznis sektorot vo koj se aktivni (rabotno mesto/firmi). na nekoj koj so tek na vreme steknal pari no nema takov socijalen krug malku mu pomagaat parite, osven kako sto rekov ako ima brdo pari (takvite vo makedonija sali se 2%). parite povise mozat da im pomognat na pomladi ljuge, na primer nekoj na 25 godini da ima skapa kola ili skap motor, togas ako toa znae da go izigra moze lesno da faka devojki. posle odredena vozrast, da kazeme nad 30-35, potrebni se mnoogu pari ako falat drugi aduti. lazna slika se stvara zaradi parovi koi veke podolgo vreme se vo vrska ili brak, se zaborava deka tie cesto se zapoznale koga bile pomladi. prasanjeto e kolku tipovi poznavate koi na primer na 35 godisna vozrast fatile dobra prilika bez da imaat mnogu pari ili da se nadprosecno atraktivni. ima takvi, ama retki se. poveketo do togas ako ne fatile uste dolgo vreme ke ostanat sami ili ke se fatat so nekoja koja ne im e po vkus samo za da stvorat semejstvo.
Што е по вкус, а што не е по вкус, не можеш од гледање на слики на социјални мрежи да знаеш. Што ако жената изгледа сосем просечно, а сте буквално сродни души? Што тогаш? Или да речеме запознаваш слободна жена/девојка која на изглед ти е по вкус, а чим отвори уста ти оди на нерви? Што тогаш? Како ги поедноставуваш работите и ги делиш само на црни и бели, ко 18 години да имаш.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.695
Поени од реакции
2.570
Не е црна-бела работава. Различни луѓе со различни критериуми. И да имаш куп пари а незнаеш да зуцнеш ќе го тинкаш за долго време, или ќе најдиш некоја што ја интересираат само пари. Некој ден да се случи да ги изгубиш сите пари, другиот ден ќе си ги спакува куферите.

Другар на мој другар преполни се пари цела фамилија, има бмв х6 ново од игла, има и нов спортски мотор, пак е сам.

Исто мој другар што работеше за минималец си фати една богаташка, ама дечкото се бореше во животот и се надоградуваше, ваљда ги препозна чупето овие квалитети кај него и си се зедоја.

Жениве сега бараат мажишта а не дечурлана што му е страв да му пријде во живо.

П.С Што даваш и бараш тоа добиваш.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.645
Поени од реакции
8.551
Не е црна-бела работава. Различни луѓе со различни критериуми. И да имаш куп пари а незнаеш да зуцнеш ќе го тинкаш за долго време, или ќе најдиш некоја што ја интересираат само пари. Некој ден да се случи да ги изгубиш сите пари, другиот ден ќе си ги спакува куферите.

Другар на мој другар преполни се пари цела фамилија, има бмв х6 ново од игла, има и нов спортски мотор, пак е сам.

Исто мој другар што работеше за минималец си фати една богаташка, ама дечкото се бореше во животот и се надоградуваше, ваљда ги препозна чупето овие квалитети кај него и си се зедоја.

Жениве сега бараат мажишта а не дечурлана што му е страв да му пријде во живо.

П.С Што даваш и бараш тоа добиваш.
А женишта(пичкетини) ли се тие што бараат мажишта?
Муабетот ми е, за секое лонче има капаче....фората е да си се најдат.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.695
Поени од реакции
2.570
А женишта(пичкетини) ли се тие што бараат мажишта?
Муабетот ми е, за секое лонче има капаче....фората е да си се најдат.
Независно, не верувам било која жена да сака маж со повеќе феминистички карактеристики од неа.
Со втората реченица се сложувам.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.645
Поени од реакции
8.551
Независно, не верувам било која жена да сака маж со повеќе феминистички карактеристики од неа.
Со втората реченица се сложувам.
Абе да, ама 80% се со вишок килограми ни спорт ни бутур. Мене ми е јасно дека сите жени сакаат мажишта арно ама треба да работат на себе малку. И ја сакам некоја како Моника Белучи на 20 год. дали е реално да го добијам тоа што го сакам е целата заебанција.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.695
Поени од реакции
2.570
Абе да, ама 80% се со вишок килограми ни спорт ни бутур. Мене ми е јасно дека сите жени сакаат мажишта арно ама треба да работат на себе малку. И ја сакам некоја како Моника Белучи на 20 год. дали е реално да го добијам тоа што го сакам е целата заебанција.
Се додека не се осетат загрозени нема со прст да мрднат батец.

Отвори инста кај онаја станојовска, стотина дркачи и се лигават а е како свиња градена. Едно време ќе слабеење ама ништо од бизнисот. Зошто би се трудела кога и вака и се лигават по цел ден.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.142
spored mene faktorot pari e se pomal. golem del od ergenite koi gi poznavam imaat pari, daleku nad prosekot (vo makedonija so mesecni primanja od nad 1.000€ i nekogas imot vreden 100.000+). ocajnosta i vo makedonija poveke ne e tolku golema kako porano bidejki vo denesno vreme i za zensko lesno e da ja napusti drzavata pravec pobogata drzava. cisto parite pravat razlika ako nekoj e navistina bogat, da kazeme deka ima nekolku milioni evra na strana, a toa za poveketo od ergenite ne e dostizno. i da steknat nekogas tolku pari prasanje kolku stari togas ke bidat :D na zapad pa da ne zborime, tamu i zensko lesno moze finansiski da se sredi za pristojen zivot i osven nekoj ako e multimilioner ona ne se zamara. pre ke zemi lepotan so 1.500 plata odkolku prosecen tip so mesecna plata od 10.000. kaj ljugeto koi imaat nesto poveke pari IMO cesto pobiten faktor e socijalniot krug bidejki takvite voobicno se vo drustva preku koi lesno mozat da zapoznaat zenski, dali privatno ili preku biznis sektorot vo koj se aktivni (rabotno mesto/firmi). na nekoj koj so tek na vreme steknal pari no nema takov socijalen krug malku mu pomagaat parite, osven kako sto rekov ako ima brdo pari (takvite vo makedonija sali se 2%). parite povise mozat da im pomognat na pomladi ljuge, na primer nekoj na 25 godini da ima skapa kola ili skap motor, togas ako toa znae da go izigra moze lesno da faka devojki. posle odredena vozrast, da kazeme nad 30-35, potrebni se mnoogu pari ako falat drugi aduti. lazna slika se stvara zaradi parovi koi veke podolgo vreme se vo vrska ili brak, se zaborava deka tie cesto se zapoznale koga bile pomladi. prasanjeto e kolku tipovi poznavate koi na primer na 35 godisna vozrast fatile dobra prilika bez da imaat mnogu pari ili da se nadprosecno atraktivni. ima takvi, ama retki se. poveketo do togas ako ne fatile uste dolgo vreme ke ostanat sami ili ke se fatat so nekoja koja ne im e po vkus samo za da stvorat semejstvo.
Па не се согласувам баш дека е така. Една работа е да влегуваш во финансиски неповолности цел живот, а друга работа е да знаеш дека многу работи ќе ти се средени и не мора да ги мислиш. Не мора да е и некој којзнае каков богаташ. Вртете ја како сакате ама голем фактор при одлучувањето за сериозна врска и брак се фактот дали ќе се мачи со хипотека цел живот, дали ќе крпат за одмор и за кола, дали е од добра фамилија што ќе помогне финансиски за купување големи работи или во случај на некоја криза или во лоши времиња.

Остајте ги што зборат, глејте ги што бираат.
Автоматски споено мислење:

Не е црна-бела работава. Различни луѓе со различни критериуми. И да имаш куп пари а незнаеш да зуцнеш ќе го тинкаш за долго време, или ќе најдиш некоја што ја интересираат само пари. Некој ден да се случи да ги изгубиш сите пари, другиот ден ќе си ги спакува куферите.

Другар на мој другар преполни се пари цела фамилија, има бмв х6 ново од игла, има и нов спортски мотор, пак е сам.

Исто мој другар што работеше за минималец си фати една богаташка, ама дечкото се бореше во животот и се надоградуваше, ваљда ги препозна чупето овие квалитети кај него и си се зедоја.

Жениве сега бараат мажишта а не дечурлана што му е страв да му пријде во живо.

П.С Што даваш и бараш тоа добиваш.
Маргинални случаи секогаш имало и ќе има, и чудни луѓе со многу пари и некој што упецал некоја поради љубов. Ама реалноста е друга и видете околу вас колку примери имате кај што жената доаѓа од подобро ситуирана фамилија, подобра кариера и подобра шанса за печалење повеќе пари.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.239
da ne se lazime, i toa za poveketo (zboruvam za tipovi okolu 30 i postari, kaj pomladite e polesno) ne nosi uspeh duri i da se pustaat na prosecni zenski. poznavam tipovi koi so godini se pustaat vo zivo i so prst vo usta se od prosta pricina sto ne se atraktivni. i normalno ne zboram za zabegani tipovi nego random maski. maskite koi se atraktivni na sekoj nacin mozat da imaat uspeh, i vo zivo i online, problemot e za prosecnite i potprosecnite od koi vo makedonija poveketo vecno ke ostanat ergeni ako ne baraat od nadvor ili drasticno gi namalat ocekuvanjata, najcesto da zemat nekoja koja opticki ne im se sviga.
Абе нешто не штима ако не им успева, многу е тесна границата таму да изгледаш очаен, ако влезеш во таа група и најубав да си не добиваш ништо.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.732
Поени од реакции
1.486
Или не знаеш во кои "кафичи" да одиш, или пристапот ти е катастрофа. Сепак тоа не значи дека тие што вие нема да ги фатите, нема да ги фати некој друг.
По кои кафичи тоа се оди ајде просветли ме
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.248
Поени од реакции
4.473
По кои кафичи тоа се оди ајде просветли ме
Гледаш дека има и друга опција или кафичите или пристапот катастрофа, не може сите да се дигнати или да се ебат само со странци
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Не зборев за тебе лично, не те ни познавам па да ти делам совети. Туку општо за каква атмосфера владее на форумов и што јас гледам околу мене или во еден маалски кафич во Скопје, разликата е небо-земја. Оние мои познаници кои имале најмногу успех со девојки нит биле натпросечно атрактивни, нит биле натпросечно богати, ама имале некоја харизма и биле доста опуштени, имале широк круг на познаници и пријатели, социјалниот живот секогаш им бил доста важен, знаеле забавен муабет да направат и тоа им било доволно за да успеат.
Горјанин витезот од минатиот век со прикаски исто така од минатиот век.
Најголема машка денгуба во историјата на машкото денгубење е бркањето жени. Посебно вакви налети на “приоѓање” на потполно непознати девојки.
Таа (се враќа дома од набрзинка сесија на секс у тројка): чеј да си забришам уста и лице да не ме познаат.
Симп-атизерот Горјанин: о, здраво непозната убавице, сакаш да се запознаеме, којзнае кон што ќе одведе нашето ново познанство, можеби кон стабилна, моногамна и исполнителна врска!
Таа: сполај ти, исполнета сум прилично.
Молк…
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
По кои кафичи тоа се оди ајде просветли ме
Па и не се бркаат пички по кафичи него по барови и клубови, значи на места кај што луѓето уствари идат за пијат, се дрогираат, лапаат, драпаат итд. Во кафич се иде на кафе или на пиво да се гледа утакмица, никој не иде со намера да ебе или да биде ебан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom