The Strain

H

HoT IcE

Гостин
Вчера го изгледав пилотот и сум задоволен. Факт е дека имаше многу cheesy moments и клишеа(ко она со раката) ама тоа никогаш не ми било проблем кога гледам филм/серија. Особено во ова време на отуство на било каква sci-fi серија што ќе ми привлече внимание после Fringe.
Ми се допаѓа изборот на глумци за серијава, докторов Гудветр ми е многу харизматичен глумеч уште од House of Cards со специфична боја на глас што го прави неговиот лик интересен да го следам како ќе се развива и слично, додека онаа неговата партнерка ме малце нервира. Али океј. И секако тука е старата легенда Дејвид Бредли кој имаше одлична епизода и интро, интересно старче со топ брада и јак меч. Дефинитивно ми го привлече вниманието.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Се симнува првата епизода, ќе споделам импресии после гледање :D
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Серијава ме потсеќа многу на Fringe, како голем љубител на sci-fi серии едвај чекам втората епизода да излези, сепак препорачувам да се гледа.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
И јас ја гледав, добра е, мистеријата е присутна со малце хорор елементи. (y) Да потсетува на Fringe али останува да видиме натаму што ќе се случува, рано е сеуште за споредби.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Абе оти не кажвате дека тренеро од трето полувреме, негативецо го глуми? (y)
Освен некој забелешки, добра пилот епизодата, ветува. Sci-fi / horror знај да биди незгодна комбинација за серија, ќе мора да се потрудат ако сакаат да привлечат поширока публика
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Мене ми се таман. Ако се потрудат повеќе само пофанатичен ќе станам за серијата :D.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Мене ми беше доста лоша премиерата, не дека очекував бог знае што али се надевав на подобро, реално не ми се дава да ја гледам и втора епизода, ама ќе видам какви ќе бидат реакциите, може да се ѕирне, али чисто сумљам дека може да го променам ептен мислењето.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Fringe meets Supernatural.
Интересно е, си има клише моменти и Холивуд неразбирливи моменти ама океј е, не се којзнае колку.
 
S

staycalm

Гостин
Ја изгледав втората епизода. Мн. ме интересира како ќе тече приказната натаму. Ептен брзо ми поминаа 40-50 минути. Инаку серии не гледам мора некоја да ми го задрже вниманието за да почнам да гледам. Последна серија што ја гледав беше Никита и ги изгледав за 1 недела сите сезони :D[DOUBLEPOST=1405991931][/DOUBLEPOST]Ја изгледав втората епизода. Мн. ме интересира како ќе тече приказната натаму. Ептен брзо ми поминаа 40-50 минути. Инаку серии не гледам мора некоја да ми го задрже вниманието за да почнам да гледам. Последна серија што ја гледав беше Никита и ги изгледав за 1 недела сите сезони :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Мене ми беше доста лоша премиерата, не дека очекував бог знае што али се надевав на подобро, реално не ми се дава да ја гледам и втора епизода, ама ќе видам какви ќе бидат реакциите, може да се ѕирне, али чисто сумљам дека може да го променам ептен мислењето.
Конечно!

Серијата е комплетно срање. I mean, are the going for религиозни ствари, магии.. пошо ковчези, почва, неможење да се премине мостот само преку вечер, или идат на science vampires, као вируси, мутации, епидемија.. нека се одлучат. Клише моментите да не ги ни спомнувам, сакав да се самоповредам. Глумата очајна, овој протагонистот толку е далеку од глумење што ни aliexpress не вршат до таму достава. Стварно, осим добар маркетинг, не видов зашо олку хајпот, посебно дури после првата епизода.. и мислев грешам, ама и втората беше редефинирање дно.

А од друга страна, Penny Dreadful не се ни спомнува, покрај целата нејзина приказна, и страва глума пошо факинг Ева Гриин, Џош Хартнет, Били Пајпер и уште неколку јаки фаци, башка хорор како што доликува, таква прва сезона од хорори немало од првата на American Horror Story. А за епидемија па има мал милион подобри. И тоа од оваа година.

Дно!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Мене не ми е дно, ама ќе ја баталам. Не е доволно само да е забавна премногу мизерни моменти има.

Очигледно не се сај фај серии за мене
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Лоша. После една епизода, мислам дека нема да продолжам да ја гледам. Тагнете ме ако се оправи некогаш.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Мене па ми е ок. Сигурно и првите 5-6 еп од Breaking Bad не ве импресионираа па после...:vozbud: Далеку од тоа дека може да очекуваме којзнае што овде али ме интересира што понатаму, да се откријаат работите што се наѕираа досега, нека истера прва сезона па после ќе судиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom