The Shield

Член од
12 март 2011
Мислења
376
Поени од реакции
1.234
The Shield е Американска драма чија премиера беше прикажана на 22 март 2002 год., на Fox, во САД. Во неа е опфатен по контроверзниот приказ на корумпираните полицајци. Се раскажува за една експериментална полициска единица во Лос Анџелес, во измислениот округ Фармингтон ("Фарма"), која претходно била црква, а главни ликови во серијата се неколку детективи од т.н "Strike Team" кои ќе направат се само за да ја доведат правдата низ улиците на градот. Детективот Vic Mackey ( Michael Chiklis) е лидер на Ударната единица (Strike team), во која исто така членуваат неговите најблиски пријатели Shane Vendrell, Curtis Lemansky и Ronnie Gardocki. Ударната единица користи многу нелегални и неетички методи, како би го одржале мирот на улиците, а истовремено заработуваат штитејќи дилери на дрога и арамии. Ударната единица исто така доста често присилно му подметнува дрога на некои членови на банди само за да го извлечи нивното признание.

Покрај приказната за Ударната единица во серијата се обработени и некои под- приказни, како што е борбата на David Aceveda (капетанот на полициската станица) за политичка власт, и среќавањето со поранешниот сексуален напад, борбата на Vic Mackey да го одржи пропаднатиот брак, внатрешната борба на Julian Lowe помеѓу неговите религиозни уверенија и неговата хомосексуалност.
Честа тема во серијата е недовербата на граѓаните во полицијата, влијанието на дрогата, бандите и конфликтите помеѓу етичките и политичките желби.

Серијата има 7 сезони, секоја сезона има по 13 епизоди. Времетраењето на една епизода е 45- 50 минути. Била доста пати номинирана, а била и добитник на голем број награди. Финалето на серијата било емитувано на 25 Ноември 2007 год.

Shield-Cast_l.jpg

Претпоставувам дека темава е осудена на пропаст, ама би сакал да го знам мислењето на оние што ја имаат гледано серијава, а истовремено и да му ја препопрачам на оние што ја немаат гледано.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Серијава има добра рејтинг на имдб.
Ќе почнам да ја гледам, содржинава ми е интересна.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Хихи моментално ја гледам :D До 3-та сезона сум, 6-та епизода. Супер серија, подинамична од The Wire, но прилично добра и интересна за гледање. Има многу работи да се научат воедно. Супер забавна, се проширува и низ приватните животи на ликовите што додава само на убавината.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
definicija za antiheroj! klasika....broj 1 na moja lista....znaci tolku dobro napisana izigrano....poradi serijava breaking bad ne mi bese niso posebno!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Одлична серија, добри ликови, добра глума, добра приказна. Генерално и тек како вреди да се гледа, не е на ниво на Сопранови, или Жицата, ама одлична е.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Одлична серија да си ја изгледате а после неа - Sons of Anarchy од истиот автор па дури и многу од ликовите од The Shield се појавуваат таму а и концептот е сличен...
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547

Зошто темава нема развиена дискусија?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.308
Многу потценета серија општо, не само на форумов.
Вик Маки е еден од најјаките антихерои појавени на тв екраните. Врвна изведба на Мајкл Чиклис. Девојчето што му е ќерка у серијава му е ќерка и у приватен живот и немала пристап до серијата доека не напунила 20 години. Жена му на Вик му е жена на креаторот на серијата.

Многу ликови ги има и во Санс оф Анархи. Курт Сатер го игра ликот на тој ерменецот а и самиот има удел во сценариото во првите 2 3 сезони мислам. Бизлатс бандата ја има и тука и у СОА.

Валтон Гогинс го замарал Сатер да го стаи у СОА, овој му рекол као не бе многу ти е јак карактерот тука у Шилд и не би било добро да имаш битна улога и у СОА, ама Гогинс не се откажувал и бил упорен да влезе кај моторџиите и Курт за конечно да го откаже од идејата му рекол добро ај може да те стаам ама само како транвестит..... добил едно say no more од Гогинс и другото е историја. :Д
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547
Изгледана прва сезона. Маестрална серија! Одамна немам гледано вакво нешто. Можда после The Wire ми фалеше ваков тип на серија.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547
Крајот на 5та сезона ме потресе.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547
Валтон Гогинс го замарал Сатер да го стаи у СОА, овој му рекол као не бе многу ти е јак карактерот тука у Шилд и не би било добро да имаш битна улога и у СОА, ама Гогинс не се откажувал и бил упорен да влезе кај моторџиите и Курт за конечно да го откаже од идејата му рекол добро ај може да те стаам ама само како транвестит..... добил едно say no more од Гогинс и другото е историја. :Д
:pos::pos::pos:
Сега гледам SoA, Гогинс за прв пат се појавува. Умрев коа влезе со цицките у просторијата, му ебам криперот колку страшна појава е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom