The National

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
The National се бендот со кој јас после многу години повтoрно почнав да слушам музика. :)

The Boxer е веројатно најдобриот албум воопшто во последните 15 години. Сум ги гледал во живо во Загреб, имаа фантастичен настап.

Она што ме загрижува кај нив е постепениот пад на квалитетот. Ultraviolet е послаб од претходниот албум, а новиот албум е послаб од двата, и можеби најслаб воопшто на бендот.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
The National се бендот со кој јас после многу години повтирно почнав да слушам музика. :)

The Boxer е веројатно најдобриот албум воопшто во последните 15 години. Сум ги гледал во живо во Загреб, имаа фантастичен настап.

Она што ме загрижува кај нив е постепениот пад на квалитетот. Ultraviolet е послаб од претходниот албум, а новиот албум е послаб од двата, и можеби најслаб воопшто на бендот.
High Violet е одличен албум и нема споредба со новиот за кој можам исто да констатирам дека е најслаб албум на бендот досега.
После Boxer, High Violet мене ми е најдобар албум на The National.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
High Violet е одличен албум и нема споредба со новиот за кој можам исто да констатирам дека е најслаб албум на бендот досега.
После Boxer, High Violet мене ми е најдобар албум на The National.
Сега забележав дека сум напишал Ultraviolet наместо High Violet.

:D

Добар албум е High Violet, мене лично ми е на трето место во ранкингот. The Boxer, Alligator, High Violet.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.673
Meне ми е срам да пишам, пак ќе ми се смее Ебиветарот.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Meне ми е срам да пишам, пак ќе ми се смее Ебиветарот.
Не, не, не, не се смеам, туку имам подобра идеја...Сега ќе ја обелоденам јавно листата на твоите најдобри албуми од The National подредени од најдобар кон најслаб, па да ти се смее цел форум комплет.
Жирито од Македонски Идол да ја правеше мислам дека ќе излезеше подобра.

Еве ја листата на wot подредени од послаб кон подобар.

6. The National
5. Boxer
4. Alligator
3. Trouble Will Find Me
2. Sad Songs for Dirty Lovers
1. High Violet

Нека погледнат сите каде котираат Boxer и Alligator на твојата листа.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
А ја па мислам дека Trouble will find me може да се носи со сите нивни досегашни. Не е тачно дека им е најслаб.

дај молимве.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А ја па мислам дека Trouble will find me може да се носи со сите нивни досегашни. Не е тачно дека им е најслаб.

дај молимве.
Последниот албум е класично рециклирање.

Реално, овој бенд нема повеќе што да даде. И онака не верувам во бендови кои имаат 30 албуми..
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Последниот албум е класично рециклирање.

Реално, овој бенд нема повеќе што да даде. И онака не верувам во бендови кои имаат 30 албуми..
Не е правило дека рециклираното секоаш испаѓа лошо.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.673
Не, не, не, не се смеам, туку имам подобра идеја...Сега ќе ја обелоденам јавно листата на твоите најдобри албуми од The National подредени од најдобар кон најслаб, па да ти се смее цел форум комплет.
Жирито од Македонски Идол да ја правеше мислам дека ќе излезеше подобра.

Еве ја листата на wot подредени од послаб кон подобар.

6. The National
5. Boxer
4. Alligator
3. Trouble Will Find Me
2. Sad Songs for Dirty Lovers
1. High Violet

Нека погледнат сите каде котираат Boxer и Alligator на твојата листа.
А ти твојата како ја подреди, според квалитет или како тебе ти се свиѓаат/те погодуват?
Кај мене според второто. :)


А ја па мислам дека Trouble will find me може да се носи со сите нивни досегашни. Не е тачно дека им е најслаб.

дај молимве.
боља верзија за поентава, а и јас мислам може да се носи.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Мене ок ми е последниот албум, помек е, али има интересна емоција во песните и ми легна да речам.

Инаку албум кој ми нема легнато како што сакам е Алигаторот. Зошто?

Веројатно поради тоа што допирот со бендов го имав со Boxer кој изобилува со поинаков амбиент, па со High Violet и потоа ми беше чудно да се привикнам на тој помек, поакустичен звук или не знам како да го наречам.

Кај другиве веќе ја стекнав навиката на тоа интересното дилејче во позадина кое зачестува. Дилемата за најдобар ми е меѓу Boxer и High. Вториов некако повеќе ме трга, плус ги содржи 3 од топ 5 песни од бендов. :)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom