The Mentalist

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Како што и очекував... Уште од моментот кога го изгледав ВИСТИНСКИОТ КРАЈ на серијата и потоа започна нова сезона, ми беше јасно дека ќе го уништат филмот. Имаа златна екипа и приказна, многу јаки епизоди и крај како што заслужува ваква серија. Но, не, заради пусти пари мора да се уништи целото реноме на серијата. Срамота. Имаше поинтересни епизоди кога Патрик ги фаќаше оние ситните криминалци. Дури и во тие епизоди Хелер имаше измислено подобро сценарио на разоткривањето. А ова... :sick:
Ми го скршија филмот... Сега им треба да не дадат никаков background story и фарсава да продолжи и понатаму, со наследници на РЏ или нов РЏ - сеедно.

п.с. Сеуште не можам да поверувам дека целата приказна заврши толку глупо.
--- надополнето: 25 ноември 2013 во 23:36 ---
1.Бруно Хелер у еден муабет имаше изјавено дека као ги прегледал сите епизоди од Менталист, и МекКелистер му се чинел како совршениот за да биде Ред Џон. А кога ќе помислам, може и имаше општо некои работи што можеа да бидат подобри кога е у прашање брилијантниот сериски убица!

2. И друга работа што ми падна на памет а обрнаа внимание кога Ред Џон и МекКелистер гледајќи ги како целина ги осознаваа (нели, шерифчево као осомничен) - е дека на неговиот психолог и имаше кажано дека се плаши од висина - што се испостави дека не е вистина оти у една епизода (кога ја запросија Ван Пелт), го спаси Петрик од покривот на кој стоеше и се стрелаше со некојси таму, не се сеќавам веќе ни кој.
Ако таа постапка би ја замислиле како идеа на Ред Џон за МекКелистер, односно самиот себеси да се отфрли од осомничени - беше многу мудра, лукава, одлична
3. П.С. За мене, Партриџ ќе беше правиот Ред Џон, ама прв го упуцаја, и од тогаш ко да знаев дека се што следи ќе биде булшит...
Остај другото, па и на Петрик филџанот за чај кога го скршија во епизодата пред таа, мораше ли и тоа? :facepalm:

1. Баш јако, самиот режисер не знае кој е уствари Ред Џон.. Е тоа ти е веќе моќна организација! :P
2. Ова со висината некаде го искоментирав, имав такво мислење дека намерно рекол дека се плаши од висина (што не е точно, не би го открил тоа толку лесно никому, посебно не на стариот психолог на Патрик). Но, таа рече дека тој најверојатно има (и) некој друг страв. Се покажа дека е од птици, во истата епизода беше сето тоа.
3. Кога веќе мораше да биде еден од тие 7мина, да...
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Незнам дали некој му ја виде реакцијата на Бертрам пред да умре, она, послрдните секунди, не сум сигурна што сакаше да каже авторот...:cautious:
--- надополнето: 26 ноември 2013 во 02:36 ---
Незнам дали некој му ја виде реакцијата на Бертрам пред да умре, она, послрдните секунди, не сум сигурна што сакаше да каже авторот...:cautious:
--- надополнето: 26 ноември 2013 во 02:36 ---
Незнам дали некој му ја виде реакцијата на Бертрам пред да умре, она, послрдните секунди, не сум сигурна што сакаше да каже авторот...:cautious:
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Ја останав збунета после новата епизода. Не очекував он да биде Ред Џон, а и Патрик рече дека се разочарал. Не знам, пак си гаам некоја надеж дека сепак не е он... Нели еднаш веќе го уби невистинскиот, може и ова е замка... :place:
 
D

Daedalus

Гостин
Ја останав збунета после новата епизода. Не очекував он да биде Ред Џон, а и Патрик рече дека се разочарал. Не знам, пак си гаам некоја надеж дека сепак не е он... Нели еднаш веќе го уби невистинскиот, може и ова е замка... :place:
Он е. Патем, најубавиот начин да умре беше тоа :D

http://popwatch.ew.com/2013/11/24/the-mentalist-red-john-review/
Најбоље ривју што најдов околу епизодава.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.010
Поени од реакции
6.040
Серијава ќе го изгуби жанрот кој го има, бар промово со боите и музиката делува така.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Он е. Патем, најубавиот начин да умре беше тоа :D

http://popwatch.ew.com/2013/11/24/the-mentalist-red-john-review/
Најбоље ривју што најдов околу епизодава.

Да, дефинитивно е најбоље :) Читајќи ги лошите делови од епизодата се уморив и немав мотивација да ги дочитам добрите хаха, па сеа сум под влијание :) Ај ќе видиме како ќе изиграат у следните епизоди, може ќе го оправдаат лошиот избор за Ред Џон :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
99% сум сигурен дека Патрик е Ред Џон
Eве да се кладиме. Ако е, евро за тебе. Ако не е, 99 евра за мене. Бива? Seems fair, considering сигурноста. :D

Него сеа место CBI, ќе гледаме FBI, тимот ќе биди Чо, Лизбон, нигерот од Призн Брејк и таа шо си шеткаа по плажа. Меееееххххх. Цела ебена мрежа на криминалци пропадна во земја, ни ќе објаснат нешто, ни ќе кажат за мотивите на Ред Џон, за пополнување на Plot дупките кои сами си ги направија во сите сезони, за листата пак ич да не прајме муабет, демек real psychic powers имал red-neck-от. :facepalm: И sci-fi успеаја да вметнат.
Успеа шериф од Напа да контролира најјаки и најсилни агенти и шефови од Homeland, FBI, CIA, CBI. Зошто и како? - Зашто паметен е. Во шо е паметен? - Не ви кажуваме лалалалал.

:mad:
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.010
Поени од реакции
6.040
Не е тоа, тоа, ама not that bad. Сумлива ми беше оваа што си шеткаше на плажата, и оп, ете ја у FBI.

Ме занима натаму што ќе се дешава, ваљда нема да ја заебат претерано.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Да, има малце sci-fi, Патрикче 2 пати си се извлече со убиство ко нишо да не направил. И знаете шо приметив? Овие од FBI никој не си го покажа раменцето да видиме да не е случајно Ред Џонец :)
И мислам дека Ред Џон уште не е откриен, премногу ми е глупо од негова страна да дозволи така лесно да му се открие на Патрик. Еднаш го зезна нели, на крај на 3та коа дојде типот му кажа ствари шо само убиецот мора да ги знае, и испадна дека не е он. Мислам дека се големи шансите пак да му го направи тоа. Пошо ако е толку паметен и моќен нема да се замара со обичен смртник како Патрик. А и ми личи ко да е Ред Џон некој од FBI зашо на нив им иде у прилог да бидат растурени CBI зашо како тим беа добри и Џејн беше со нив, си водеа интерна истрага, а вака ако биде во FBI ќе биде под контрола на типот и ќе знаат шо знае и шо планира.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Како бе може онаа комедија од фаца да биде Ред Џон? Тој за у некое шоу ти е да се зафркаваат сите со него, настрана како се одвиваа настаните во претходната епизода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom