The Last of Us (Part I & II)

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не ја играм, гледам стримери како ја играат. Пошто никад нема да купам конзола. Али првиве саат-два...
Евтин гејм оф троунс shock value.. се гледа ја правеле у ек на тој момент коа тоа беше најинтересно. Додади на тоа дека колку и да поддржувам social justice, делува ова ко евтин маркетинг трик. Кога е исфорсирано не е нит реално нит интересно, али ајде. Плус revenge driven story... не е тоа што очекував. Се надевам понатака ќе биде боље.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.345
Можеби затоа што секој со акаунт може да пише ривју? Односно секој кој не ја ни играл и не ни планира да игра, ама филм му е да исхејта, или мисли дека со неколку реченици што ги прочитал на нет знае се што треба да знае? Помалце од 21 час има поминато од кога излезе играта во Европа, а потребни се 25+ за да се заврши целосно :D


Мои импресии после ~8 часа гејмплеј...

Визуелна перфекција. Ова е графички најдобрата игра што сум ја играл. Комотно можеа вака да ја претстават ко некст џен игра за РЅ5 и да е рамо до рамо со најубавите игри што ги покажаа минатата недела. И тоа ја играм на обичен плејстејшн, не про. Бар до сега исполирана е до максимум. Светот е изграден до перфектност, ненормално е колку е одено во најситни детали. Музиката како и во првата е феноменална, а и сите звуци во играта. Обавезно играње на слушалки!
Земен гејмплејот од првата и додадени доста помодерни елементи, а земени и работи од последните две Анчартед игри, што за мене е позитивно.
За приказната не можам да коментирам затоа што само околу третина имам поминато... Засега ми е добра, раскажувањето нормално на Ноти Дог ниво. Од тоа што слушав минатата недела, втората половина била многу појака.
Во секој случај ептен интересна за играње, перфектно знае од ептен напнат момент да те донесе до тоа да се осеќаш сигурно, и обратно. Имаше неколку прејаки акциски секвенци кај што немаш време да земеш здив.
Повеќе кога ќе ја завршам.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Можеби затоа што секој со акаунт може да пише ривју? Односно секој кој не ја ни играл и не ни планира да игра, ама филм му е да исхејта, или мисли дека со неколку реченици што ги прочитал на нет знае се што треба да знае? Помалце од 21 час има поминато од кога излезе играта во Европа, а потребни се 25+ за да се заврши целосно :D


Мои импресии после ~8 часа гејмплеј...

Визуелна перфекција. Ова е графички најдобрата игра што сум ја играл. Комотно можеа вака да ја претстават ко некст џен игра за РЅ5 и да е рамо до рамо со најубавите игри што ги покажаа минатата недела. И тоа ја играм на обичен плејстејшн, не про. Бар до сега исполирана е до максимум. Светот е изграден до перфектност, ненормално е колку е одено во најситни детали. Музиката како и во првата е феноменална, а и сите звуци во играта. Обавезно играње на слушалки!
Земен гејмплејот од првата и додадени доста помодерни елементи, а земени и работи од последните две Анчартед игри, што за мене е позитивно.
За приказната не можам да коментирам затоа што само околу третина имам поминато... Засега ми е добра, раскажувањето нормално на Ноти Дог ниво. Од тоа што слушав минатата недела, втората половина била многу појака.
Во секој случај ептен интересна за играње, перфектно знае од ептен напнат момент да те донесе до тоа да се осеќаш сигурно, и обратно. Имаше неколку прејаки акциски секвенци кај што немаш време да земеш здив.
Повеќе кога ќе ја завршам.
Може и такви баш акаунти пишувале и позитивни мислења, ама кој би знаел. За некое чудо, можеби и по некоја случајност но ваквите компании даваат копии само на оние што знаат дека ќе напишат позитивно мислење за нив, никако рана копија од играта да добијат оние со по "слободарско" размислување кои не им е гајле дали ќе им се налути компанијата, дали ќе повредат нечии чувства и слично и пишуваат онака како што е.

Има безброј примери од мислења каде што вели графиката е одлична, гејмплејот не е нај нај малку е понадограден од првата изгледа како да е од 2015та, приказната е далеку послаба од првата и од други игри излезени во скоро време, звукот е супер, ... 10/10 мастерпис.

Ја немам играно сеуште, ако ја изиграм во скоро време ќе пишам и мислење.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.345
Може и такви баш акаунти пишувале и позитивни мислења, ама кој би знаел. За некое чудо, можеби и по некоја случајност но ваквите компании даваат копии само на оние што знаат дека ќе напишат позитивно мислење за нив, никако рана копија од играта да добијат оние со по "слободарско" размислување кои не им е гајле дали ќе им се налути компанијата, дали ќе повредат нечии чувства и слично и пишуваат онака како што е.

Има безброј примери од мислења каде што вели графиката е одлична, гејмплејот не е нај нај малку е понадограден од првата изгледа како да е од 2015та, приказната е далеку послаба од првата и од други игри излезени во скоро време, звукот е супер, ... 10/10 мастерпис.

Ја немам играно сеуште, ако ја изиграм во скоро време ќе пишам и мислење.
Абе на крајот од денот секој на свој начин ќе си ја доживее и ќе си има субјективно мислење. Може мене ќе ми биде најдобрата игра евр, а тебе најлошата. И тоа не значи дека едниот не е во право.
А од Ноти Дог од старт си кажаа дека ни со првата, а ни со оваа не им е целта да направат игра која ќе биде општо позитивно прифатена од сите. И уште на првото интервју по најавувањето на вторава беше кажано дека оваа уште повеќе ќе го подели мислењето на играчите. И тоа е сосема ок.
Со Џоел и Ели колку и да не поврзаа, мора да имаме на ум дека не се они "добрите момци" кои секогаш се во право и прават исправни потези. И луѓето кои ладнокрвно ги убиваа пробуваат да преживеат исто како нив. Таков е суровиот свет во кој што живеат.

Мене ми е глупо тоа што луѓе кои во неколку реченици го прочитале ликнатиот плот, или што и да е тоа што ликна, мислат дека знаат се за играта и според тоа знаат какви одлуки требало да донесуваат ликовите. А не знаат ништо.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
Можеби затоа што секој со акаунт може да пише ривју? Односно секој кој не ја ни играл и не ни планира да игра, ама филм му е да исхејта, или мисли дека со неколку реченици што ги прочитал на нет знае се што треба да знае? Помалце од 21 час има поминато од кога излезе играта во Европа, а потребни се 25+ за да се заврши целосно
Gledav strimer ja zavrsi za okolu 16 casa.
Mozes da pretrcas od level do level, plus ako ja igras na easy sigurno i pod 16 casa e.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.345
Gledav strimer ja zavrsi za okolu 16 casa.
Mozes da pretrcas od level do level, plus ako ja igras na easy sigurno i pod 16 casa e.
Автоматски споено мислење:
Абе добро, ќе ја поминуваат понатаму сигурно и за помалце од 10. Ама сметаш дека просечниот играч, односно мнозинството од оние што пишале ривјуа (позитивни и негативни) го направиле тоа? :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
Абе добро, ќе ја поминуваат понатаму сигурно и за помалце од 10. Ама сметаш дека просечниот играч, односно мнозинството од оние што пишале ривјуа (позитивни и негативни) го направиле тоа? :D
Nope.
Definitivno ima bombardiranje, i pozitivni so 100ki i negativni so 0.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Абе на крајот од денот секој на свој начин ќе си ја доживее и ќе си има субјективно мислење. Може мене ќе ми биде најдобрата игра евр, а тебе најлошата. И тоа не значи дека едниот не е во право.
А од Ноти Дог од старт си кажаа дека ни со првата, а ни со оваа не им е целта да направат игра која ќе биде општо позитивно прифатена од сите. И уште на првото интервју по најавувањето на вторава беше кажано дека оваа уште повеќе ќе го подели мислењето на играчите. И тоа е сосема ок.
Со Џоел и Ели колку и да не поврзаа, мора да имаме на ум дека не се они "добрите момци" кои секогаш се во право и прават исправни потези. И луѓето кои ладнокрвно ги убиваа пробуваат да преживеат исто како нив. Таков е суровиот свет во кој што живеат.

Мене ми е глупо тоа што луѓе кои во неколку реченици го прочитале ликнатиот плот, или што и да е тоа што ликна, мислат дека знаат се за играта и според тоа знаат какви одлуки требало да донесуваат ликовите. А не знаат ништо.
MKIceandFire ја има качено целата игра од времетраење од неполни 3 ипол часа.
Таман работа на сите да им се допадне играта, ако тебе ти е добра нема причина да не си ја играш и да не уживаш во неа, ниту пак да слушаш туѓо мислење за неа и вајс верса. Генерално игра може да е просечна во се но на некому да му е најдобра на свет, тука се сложуваме 100%.

Незнам колку реални биле за тоа дали целта им била да биде или не општо прифатена од сите, праксата до сега покажала дека игрите се прават за да направат што поголема заработка односно да се продадат што повеќе. Има безброј игри во кои што играш антихерој, тука немам замерка дали и колку главниот или споредните ликови се позитивни или негативни, има добри, лоши и просечни игри.

Замерка имам околу тоа што студиото пред се има за цел да истурка една агенда, односно да тера политика, да биле сите на раат оставени да го работат она што го знаат најдобро јас верувам дека би добиле многу подобар продукт, има одличен талент таму немам замерки за тоа.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.345
Незнам колку реални биле за тоа дали целта им била да биде или не општо прифатена од сите, праксата до сега покажала дека игрите се прават за да направат што поголема заработка односно да се продадат што повеќе.
Мислев на тоа да е поделено мислењето, да не се согласуваат сите со тоа како заврши, со изборите што ги орават ликовите. И колку што знам така беше и за првата, не се согласуваа сите со се во приказната.
За продавањето копии секако не мора да збориме. Не сум барал информации, ама се збореше секако нели дека е една од игрите со најмногу приордери.


Замерка имам околу тоа што студиото пред се има за цел да истурка една агенда
За која агенда збориш?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
За која агенда збориш?
Сигурно за SJW. Не ни знам, погодувам со оглед дека gamersgate одамна помина и SJW веќе не се најодвратното нешто во гејминг светот. Сега тоа се инцелите каде во било која игра во која има женски лик што има карактер освен цицки и голо месо креваат галама како попарени.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Жими све само што се упалив да пишам, само ако му се деси нешто на коњот и... Бум.

Иначе сфаќам што сакаат да постигнат и каква порака да пратат, на страната од social justice. Се надевам добро ќе го изведат и почнувам да оформувам цврсто мислење што сакам да го напишам откако ќе ја проследам цела прича. You've been warned :D
 
  • Љубов
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Riki ne si biten : D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
Bidejki ja imam izgledano celata prikazna, ne mi se dopaga.
Likovite ovoj pat ne se dobri kako vo prvata igra. Ne mozam da se privrzam so nieden so glavnite likovi, kako sho mozev so Joel i Ellie.
Narativno e izmeshana, premnogu koristi flashback, i da, ne e krajot koj go sakavme, ama krajot isto taka nema smisla i e totalno glup, vo stil na GOT subvert my expectations daddy. Ke napisam vo spojler zosto.
Ellie ubiva 100 dusi za da dojde do Abby, vklucitelno i trudna zena, i na kraj ima flashback od Joel kako sviri na gitara, i stanuva emotivna i se otkazuva.
Da, smrtta na Abby nema da go vrati Joel, ama veke koga ubi 100 drugi luge, vklucitelno i TRUDNA ZENA kasno e da se otkazes.
Pak si ladnokrven ubiec i vaka i taka.

Isto taka, celata "prikazna" se sveduva na odmazda, nema nikakvo prosiruvanje na prikaznata za svetot, nema nikakvi obidi od nikogo da se napravi istrazuvanje za vakcina, nema nikakvi znaci deka nekoj saka da napravi nesto poveke od obicni plemenski vojni.

Dodeka prikaznata na Joel i Ellie bese unikatna, koja funkcionirase samo vo apokalipticno scenario, ovaa prikazna za odmazda moze da se zameni vo bilo koe scenario, srednovekovna, fantazija, sci fi bilo kade.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom