Teтово

Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.894
Proslite ni poeni ne znaea da soberat. Niti da se raboti kaj nas ne cini


Sent from my iPhone using Tapatalk
Никој не вика дека не чини да се работи кј нас. Него пред свекои избори исти гомна. Биљал е 4 године на власт? До сега можеше 10 пута да го поврже тој пут и да го асвалтира. Да не се праемо будали на здрав памет и да не се л'жемо. Им даваа дозволе за зграде градење свегде без никаков план а ова демек бш до сеа пред избори не можеле да го напраа?.... Ајде бе...

И не е битно дал са прошлите или овја сега или па ВМРО или СДС. Зборот ми беше исти курац се дешава на свекој 4 године. Ама мие смо прост народ за жал па забраамо од денеска до вчера....

Овој ако ништо друго асфалтира тоа што у градов има недостаток на канти нема врска може ќе биде понатаму некад...

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
Пиша пријатељов погоре дека имаше многу убаај канте низ град. П.С. тоа беше исто пред избори од лигушиве од ДУИ. А и нз дал сте приметиле имаше и од Биљал нови, уште поубаај ка со дрво. И нив им ебаја мајката.... Епа племе народ ка живи овде... Малу ни е...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Никој не вика дека не чини да се работи кј нас. Него пред свекои избори исти гомна. Биљал е 4 године на власт? До сега можеше 10 пута да го поврже тој пут и да го асвалтира. Да не се праемо будали на здрав памет и да не се л'жемо. Им даваа дозволе за зграде градење свегде без никаков план а ова демек бш до сеа пред избори не можеле да го напраа?.... Ајде бе...

И не е битно дал са прошлите или овја сега или па ВМРО или СДС. Зборот ми беше исти курац се дешава на свекој 4 године. Ама мие смо прост народ за жал па забраамо од денеска до вчера....
Пиша пријатељов погоре дека имаше многу убаај канте низ град. П.С. тоа беше исто пред избори од лигушиве од ДУИ. А и нз дал сте приметиле имаше и од Биљал нови, уште поубаај ка со дрво. И нив им ебаја мајката.... Епа племе народ ка живи овде... Малу ни е...
...доволно Билал што ви го исчисти ѓубрето околу христијанските гробишта и ви ја пушти капелата со раководител Македонец,
... и според твојот речник „исти гомна“, можеби се, не велам не, ама има разлика, некако не ти се гледа тоа, а се гледа!
П.С.
има „гомна“ кои смрдат, ама има и некои без мирис, па се подносливи!
Биљал е 4 године на власт?
Screenshot 06-06-2023 22.13.31.png
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.894
...доволно Билал што ви го исчисти ѓубрето околу христијанските гробишта и ви ја пушти капелата со раководител Македонец,
... и според твојот речник „исти гомна“, можеби се, не велам не, ама има разлика, некако не ти се гледа тоа, а се гледа!
П.С.
има „гомна“ кои смрдат, ама има и некои без мирис, па се подносливи!

Прегледај го приврзокот 380954

Нема ништо "доволно", колку работа има у градов не смо ни свесни.

Капелата е за христијани... Албанци/Турци немаа никаква врска со како иде ред за погреби на христијани, тоа е факт дека неможе и да сака да стае албанец/турчин..... Да ми извиниш ама врска ти нема ова шо го спомна....

А што со ѓубрето? Демек ако го исчистил од кј гробиштата треба да му се клањамо? Градов треба он да го среди... Не е поентата наши или нивни гробишта или било што и да е.....

Туку за жививе људи шо ќе праемо шо мучимо мука сваки ден, пример што е гужве со коле низ град. И од 2 ленте на булеварон само 1 е доступна. Се фалеа дека ги дигаа колете, сеа па како когај ќе им текне.

Вода знае да снема у лето. За град помалу од 100.000 жители (со активно живеење) тоа е ненормално..... И не се уложуе у инфраструктура нова. Истото знае и за струја да се деси, ма да поретко.

Дозволе за градбе СВЕ у центар. Градов мислиш не смее нанадвор да се развија. Читај, ненормални гужве општо.

Ка проѓаш низ Тетово по улице шо са затскриени, ка на пример "Чешелите" (одма зад плоштадот главен) има асвалт од Југославија што останал. И све дупке успут.

Горна чаршија нема НИКАКВА канализација атмосверска. Ако заврне појако, Пена 2.0 тече таму.

Споредни булевари има што не са попарнати тротоарите. А шо са крпени улицете не е битно..


Не нема разлика... Прошлите исто работеа. Нешто сред мандат, нешто пред избори.

Жена парк го наместија дур беа ДУИ, копилиња го искршија. Сеа па нешто е напраено и дај боже да преживи.

И ја не реков дека овја не работи, туку битни работе што му помагаа на градов да функционира не им са битни да ги среда...

Инаку да има и вакви и такви. Ама гомно е гомно и од него торта не бидуе. Само што смо научени од комуњарска Југославија, "трај туе, ка ќе го напрае ќе го напрае". А нив нормално к*р не ги боли... Ка ќе се научимо да се ценимо ка људи и да барамо поарен живот за свите смртници у градов тогај ќе биде убоо за свите.
Автоматски споено мислење:

Инаку мала дигресија. Видов сеа и ми се напрае ќејф, докторов Бобан што го клеветеа за болницата го ослободиле од било каква пресуда. И ќе му биде исплатена оштета мислим. :aplauz:
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.167
Поени од реакции
3.136
Вика ви го исчистил ѓубрето.. Вауу мислиш не спиел... Тоа му е должност или пак не е градоначалник за цел град? Тогаш што тропаше по врате? Или пак нека биде градоначалник до река и ај чао..
Капела милијарда године се чекаше за таа капела па сопки па едно па друго.. Додека тој објектот кај жичара веднаш почна со употреба..
А да ќе заборавев еден тон кучиња отруле сега во околината на блок 70,текстилно и плоштад.. Закопани негде ван Тетово..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.798
кучиња се харам
ако чуваш куче си кафир
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
... а бе доста кукавте дваесет години ДУИ ве ебаваше „крк“ не кажавте, војна ви направи, раселени лица, киднапирани, сега еден се стрефнал нешто да направи и направил, вие веднаш цела историја од Тетово ја пишувате тука, два мандата Теута не направила ништо за граѓаните, капелата да ја пушти само ја одлагала де не чинел фрижидерот, де ова она, да не може христијанин да направи обред како треба, цел град го узурпирала и купила, најдовте за Билал да пишувате што не е ниту неполни две години градоначалник, очигледно сдсмовчиња сте нема друго :boksix:
Инаку мала дигресија. Видов сеа и ми се напрае ќејф, докторов Бобан што го клеветеа за болницата го ослободиле од било каква пресуда. И ќе му биде исплатена оштета мислим. :aplauz:
...др Бобан во тоа време бил обичен специјализант, а ја зел одговорноста за КОВИД центарот зашто сите други специјалисти се плашеле, а тој ги искористил своите 5 минути и бил главен во примање на болни од ковид и никој не го клеветел, одговорен бил само за луѓето кои изгореле а не биле пацинети, не смеел да ги пушти фамилиите внатре во модуларната според прописите на падемијата!
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.894
... а бе доста кукавте дваесет години ДУИ ве ебаваше „крк“ не кажавте, војна ви направи, раселени лица, киднапирани, сега еден се стрефнал нешто да направи и направил, вие веднаш цела историја од Тетово ја пишувате тука, два мандата Теута не направила ништо за граѓаните, капелата да ја пушти само ја одлагала де не чинел фрижидерот, де ова она, да не може христијанин да направи обред како треба, цел град го узурпирала и купила, најдовте за Билал да пишувате што не е ниту неполни две години градоначалник, очигледно сдсмовчиња сте нема друго :boksix:

...др Бобан во тоа време бил обичен специјализант, а ја зел одговорноста за КОВИД центарот зашто сите други специјалисти се плашеле, а тој ги искористил своите 5 минути и бил главен во примање на болни од ковид и никој не го клеветел, одговорен бил само за луѓето кои изгореле а не биле пацинети, не смеел да ги пушти фамилиите внатре во модуларната според прописите на падемијата!

Кукање а? Па затоа ќе си живимо мизерно. Зош нели не е потребно да се изјасниш дека треба да живиш а не да крпиш у град.

ДУИ не објави војна на Тетово.... Шо ти е муабетов?.. Цела држава ДУИ га дупи. Скоро никој и ништо не може да им рече. А додуша и људиве од другиве градоој не ги боли стапот искрено. Не мора да се л'жемо и за тоа.

И за Теута беше истиот муабет. Само шо еве сеа сегашниов напраел нешто демек па треба ка господ да го глеамо.... Ајде бе жити све.

И стандард муабет, а глеаш нешо поарно да биде за живот или си "сдсмовче" или "вмровче" тешка работа... Проклет народ до безкрај.... А чекај уствари, ти живиш у Тетово?..

А за Бобан, ако не го клеветел никој како стигнало ова да биде главен обвинет ИАКО се дозна дека ни градбата не била саглам. Друго, да живеше у Тетово ќе знаеше дека тија членоој од фамилија шо ги пуштале, ги пуштале ради шо драгиот "персонал" не го болел стапот и сами ги гледале људиве своите?

Ама нели побитен муабет е "сдсмовчиња" и "вмровчиња".... Затоа смо кј шо смо...
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
badijala i kante da se staa koa prvenstveno nema kultura, eve imase eden period kante, pola sa demolirani, pola kuznae kj zavrshija.
Нели ставаја од оние подземни или какви и да са тие округлите. Знам ги има уште некој ама ретко кој става у нив ѓубре а и не знам дали имаа ЈКП механизација за да ги ваѓа кантете да ги чисти.

Канетете и ѓубрето са голем проблем во нашава држава. За Тетово ја сум да се приватизира ЈКП. Можда со приватна фирма појќе ќе биде чисто

Друго потребни ни са поинакви канте и систем кој што го има во други државе.
Канте кој нема да се отворени и да се гледа ѓубрето брдо планина. Секоја зграда да има свој канте по три за сортирање на ѓубрето. Али за жал ова никоаш нема да го видимо во Тетово.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Дечки да препорачате некој добар сервисер (така да го наречам) за тротинети?
 
J

joli1

Гостин
Нели ставаја од оние подземни или какви и да са тие округлите. Знам ги има уште некој ама ретко кој става у нив ѓубре а и не знам дали имаа ЈКП механизација за да ги ваѓа кантете да ги чисти.

Канетете и ѓубрето са голем проблем во нашава држава. За Тетово ја сум да се приватизира ЈКП. Можда со приватна фирма појќе ќе биде чисто

Друго потребни ни са поинакви канте и систем кој што го има во други државе.
Канте кој нема да се отворени и да се гледа ѓубрето брдо планина. Секоја зграда да има свој канте по три за сортирање на ѓубрето. Али за жал ова никоаш нема да го видимо во Тетово.
staeni sa kante mnogu puta, sto od opstina, sto od ljudi, ama badijala, rezultatot e uvek skoro ist - gjubre svegde, a kantete iskrseni, a ova e rezultat samo na mentalitetot na narodot, ne mozes ti da docistis kolku sto oni moza da nafrljaa.

glavniot problem so jkp e u toa sto e epten zaduzeno i vrabotenite po nekolku meseci nemaa plata, ja mislim deka i treba da smo blagodarni sto uopste izlagaa da chista, ja licno da ne zemem plata eden mesec, a ne pa pojkje vreme, ne bi se ni nafatil, ako nisto bi bil kontraproduktiven.

lepo fino okolu biznisi i mesta kj sto ima kamere ke se staa kante i resen problemot, bidi mangup idi iskrsi ja, neka te fatat na kamere i plakjaj si kazne.

sve e toa uboo ama dzabe, prvo ljudite treba da se naucha deka ne se frlja sve po zemja, pa posle deka se frlja u kanta, pa na kraj da gi ucis da selektiraa otpad.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
lepo fino okolu biznisi i mesta kj sto ima kamere ke se staa kante i resen problemot, bidi mangup idi iskrsi ja, neka te fatat na kamere i plakjaj si kazne.
Само систем некој за фрлање ѓубре со некоја картичка отварање кантата и за секоја фрлена кеса да се собираа поени. Сличен систем како со машиневе за рециклирање. Поените да се користа за паркирање еднаш неделно или за когаќе се собере одреден број поени попуст при плаќање сметка за вода и ѓубре. Исто што пишав предходнп секоја зграда да има сопствени канте со посебни делови селектирање ѓубрето. Еднаш неделно да ги празнат кантите а ако не е селектирано добро да не ти го земаат ѓубрето па нека ти смрди у зграда.

Све ова само ЈКП да се приватизира зошто сега е во долгови и поради тоа саглам немаат ништо. Мета со инпровизирани метли а шмркот вода не е пуштен саглам на улицеве, кантеве не са исчистени и одржавани кој знае од кога.
 
Последно уредено:
J

joli1

Гостин
Само систем некој за фрлање ѓубре со некоја картичка отварање кантата и за секоја фрлена кеса да се собираа поени. Сличен систем како со машиневе за рециклирање. Поените да се користа за паркирање еднаш неделно или за когаќе се собере одреден број поени попуст при плаќање сметка за вода и ѓубре. Исто што пишав предходнп секоја зграда да има сопствени канте со посебни делови селектирање ѓубрето. Еднаш неделно да ги празнат кантите а ако не е селектирано добро да не ти го земаат ѓубрето па нека ти смрди у зграда.

Све ова само ЈКП да се приватизира зошто сега е во долгови и поради тоа саглам немаат ништо. Мета со инпровизирани метли а шмркот вода не е пуштен саглам на улицеве, кантеве не са исчистени и одржавани кој знае од кога.
brat ke ti go citiram eden profesor so koj sto razgovarav u sredno u vrska so aerozagaduenjeto:

"joli1, vozduhot e zagaden zatoa sto se u drzavata, od institucii do samite nas sme zagadeni"

koga ima problem, se trazi ednostavno resenie za istoto, vakvo kompleksno resenie od tvoja strana ne bi funkcioniralo ovde zatoa sto mentalitetot ne e ednostavno na toa nivo, ke gi zakljucis kantete so kartichka itn i ke ti gi frljaa najlonchinjata do kontenjerot ili za nekolku dena kje gi demoliraa ili ukrada.

edinstven nacin e preku educiranje i smena na generacie, mladite ke gi naucis da frljaa kj sto treba, da selektiraa otpad i da se grizha za okolinata, a tija postarite sto sa nemaa takva kultura eventualno kje umra i kje dojde do smena na generacie kj shto kje bide sramota da se frli bilo shto na ulica.

jebiga, pak ja ne bi go pokazal prstot sprema JKP ni sprema rabotnicite, opstinata odamna ja ima zasrano rabotata i logicno deka koga nema pari za materijal, za plati, za amortizacija, za vozila deka ke bida olku prljavi uliceve.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.444
Поени од реакции
5.400
Секоја зграда да има свој канте по три за сортирање на ѓубрето. Али за жал ова никоаш нема да го видимо во Тетово.
По 3 на зграда? Овде по 3 у маало ставаат затоа после ѓубре тон... Стаел 3 канте да не речем за 10 згради и увек пуни и увек ѓубре покрај кантете... Кј полиција да не зборим, секој ден на исти локацие иста песна, па гледаш има недостаток стај уште 2-3 плус ебем ти... нз тоа што е тешко само

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.894
Ка шо рече @joli1. Проблем е што долгот на ЈКП е голем. И до негде не са криви работниците, АМА тоа што тија работници у ЈКП са ако не 99%, 98% по мое мислење све партиски пикнати, не смеа ни уста да отвора ни збор да изуста... А да не беа испонапикани партиски, нормално ќе се бунеа.... Јебига...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom