Teжината на зборот "брак"

Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Бракот е налик на печурка, дали е добра или отровна ќе приметиш отпосле, ама е касно .:P
Да, де, демек со врзани очи го бираш партнерот, па откако ќе се земете тогаш ќе видиш што си земал. Добра аналогија ти е ова(y)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако сакаш децата да ти бидат нормални ќе склучиш брак во црква и матично,свадбата не е задолжителна,ако сакаш да ти бидат копиљаци тогаш живеј во див брак склучен меѓу двајца ненормални
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ако сакаш децата да ти бидат нормални ќе склучиш брак во црква и матично,свадбата не е задолжителна,ако сакаш да ти бидат копиљаци тогаш живеј во див брак склучен меѓу двајца ненормални
Може да ја избегнеме црквата, ете само матично.
Што мајка барам во црква.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.110
Што значи среќен брак? — го запрашал Јанг Ли Учителот.
— тоа е кога на мажот му е пријатно дома , добро со жена му и тој не мечтае за слобода?
— Не, — одговорил Учителот,
среќен браке кога и на двајцата им е пријатно дома , добро им е заедно, но сепак да се слободни ...;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Може да ја избегнеме црквата, ете само матично.
Што мајка барам во црква.
Бидејќи сум христијанин,православен,крстрен во црква и верувам во Господ,затоа што тогаш е вистински брак.
Само во матично брак склучуваат неверниците.
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Мислиш дека свештениците во црква се верници?
Го виде клипот со лопатата?
Ќе се венчам и јас во црква, само поради тоа што ако не си венчан нема да ти ги крстат децата таму, инаку матично ти брка работа секаде, црквата ти е само за себе да си направиш отчет.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Бидејќи сум христијанин,православен,крстрен во црква и верувам во Господ,затоа што тогаш е вистински брак.
Само во матично брак склучуваат неверниците.
Јас сум неверник, па сепак не мислам дека децата нема да ми бидат добри. ;) Ти рече дека ти треба брак во црква... ако сакаш да имаш добри деца. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Бидејќи сум христијанин,православен,крстрен,венчан во црква и верувам во Господ,не значи дека децата ќе бидат добри или лоши.Тоа зависи од самите родители и домашното воспитување
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.110
Да, де, демек со врзани очи го бираш партнерот, па откако ќе се земете тогаш ќе видиш што си земал. Добра аналогија ти е ова(y)
гледам не се слагаш со горенаведеното

сигурно не бираш со врзани очи , но во вистинско светло ќе ја/го видиш тек после неколку месеци заеднички живот(брак)-тогаш ќе се симнат сите маски,но дали тогаш треба да сфатиш дали си го направил/а ил не вистинскиот избор?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Бидејќи сум христијанин,православен,крстрен во црква и верувам во Господ,затоа што тогаш е вистински брак.
Само во матично брак склучуваат неверниците.
Па добро... чим матично е само за неверниците што мајка бараше и таму да одиш... не ти беше доволно само венчавањето во црква.... а ааа..се сетив...бракот склучен во црква... е нешто ко со мачката и опашот...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.835
Поени од реакции
29.548
koga zaedno ke izedete vreka sol ., e duri togash mozhe da kazhete dali brakot vi bil dobar ili losh., a toa crkva matichno .,.sekoj spored svoeto ubeduvanje:LOL:
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Бракот искрено ме плаши. Тоа навидум небитно парче харија менува све ( па дури и карактерот). Ни малку не исто со некого да си заедно, да живееш заедно и се тоа истото ама во брак. И сеа одма тука толпа негатори али ствара притисок ( ја хартијата и потписот, ја фемили, средина, самите партнери, чуството на врзаност форевр енд евр, гушењето...). Али па од друга страна и све е индивидуално... Некои луѓе му приоѓаат на животот на скроз истиот начин како и кога не биле во брак (ама баш скроз). Па види постои варијанта и љубов без брак али тоа носи куп подоцнежни проблеми ( финансиски, материјални, здраствени во случај на " развод", смрт и остали немили дешавки.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Поимот брак - звучи убаво, но не секогаш е така.

Еве на пример јас имам 17 год. моите родители се разведоа кога имав 15, а претходно кавги безброј, едноставно не идеше.
Кога и официјално се разведоа јас бев скршен од болка еве и 2 и пол години после тоа јас секогаш кога ќе помислам на тоа што се случи срцево ми се кине.
Но тоа е тоа што може тука да се направи. И они ја јас си продолживме со животот, не викам дека беше лесно, но и тоа помина.
Јас на нив им кажав само едно нешто. Дека јас нивната грешка никогаш нема да ја направам, и секогаш ќе се трудам да бидам подобар.

И искрено се надевам дека во тоа ќе успеам.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.701
Поени од реакции
11.855
Брак е почеток на секој развод, без брак нема развод...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Бракот за мене е светост. Буквално светост. Заедница во која хармонијата, љубовта, почитта треба да цветаат. Заедница која не е совршена и во која сопружниците се соочуваат со милион проблеми, но успеваат да го оддржат. Бракот е основа за создавање вредности кои ќе се пренесуваат на наредните генерации.

Но, денес се повеќе и повеќе губи од своето значење... За жал. Но, од друга страна, остана ли нешто свето на оваа планета? Остана ли нешто што не отиде у к.?

Не можам више. Гледам како општеството се распаѓа и не можам ништо да направам за да го сменам тоа.

Да се разбереме, немам ништо против оние кои не стапуваат во брак и кои не сакат да влезат во брак. Напротив, ги почитувам многу повеќе од оние кои влегуваат во брак само заради бебе или заради тоа што ќе рече комшијата. Тие се тие заради кои светоста на бракот веќе не постои.

Имам еднаш кажано. Или ќе ја најдам љубовта на мојот живот и ќе се омажам со него или никогаш нема да се омажам. За се можам да направам компромис, ама љубовта и светоста на бракот нема да ги компромитирам. И над се, сигурно нема да застанам пред Бога и да кажам дека ќе сакам некого до крајот на животот, ако тоа не е 100 посто вистина.

Има многу медиокритети во животот. Љубовта и бракот не смеат да бидат дел од тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom