Teжината на зборот "брак"

Член од
20 октомври 2011
Мислења
59
Поени од реакции
18
Можеби пред тридесетина години бракот бил нераскинлива обврзувачка целина -дали заради тогашната општествена развиеност бракот имал на значење , а денес некако младите луѓе почесто живеат заедно но доволна им е меѓусебната доверба и љубов па така да не им треба папир да ги држи поврзани
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
4
Тежи,тежи,нема вага што може да го измери,понекогаш од х причини е на диета,па подослабнува малку,ама додека не падне под индексот на дозволена тежина добро е.;)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Бракот ја изгуби важноста, зошто се изгубија и вистинските причини за негово склучување.
Ајде од субјективни причини, бракот треба да биде од љубов.
Од моја генерација, средношколска, од мој клас, излегоа 7 соученици кои се денес во брак. Од сите, само едно девојче одлучи да стапи во брак зошто и онака веќе живееше 1 година со дечкото, и сакаа да бидат во брак. Остнатите, сите без исклучок, причините им беа повеќе од идиотски. Зошто тие самите не знаат што сакаат и што ќе добијат, и децата што ги родија, веќе почнуваат да примаат од незадоволството кое дури после само 2 години, се јави кај партнерите.
Ете тоа е муабетот. Имам размислувано на оваа тема доста и мојот заклучок е дека денес младите (поголемиот дел од нив) незнаат зошто стапуваат во брак, најчесто мислат дека тоа го прават од љубов и поради несакана бременост што е најголема глупост според мене. Општо познато правило е дека од љубов не се живее, љубовта бледнее со текот на годините, она што останува е човекот со кој треба да живеете. Значи БРАК според мене е да го најдеш човекот со кој можеш да живееш а не без кој не можеш, ништо повеќе-ништо помалку. За несакана бременост не сакам ни да дискутирам, аман, грев било да се абортира, а не е грев да имаш 22години и девојкати 18години и само едниот да е вработен од вас и тоа како продавач или шанкер, тоа не е грев да гледаш дете без пари. И нормално после дека ќе има развод, луѓето апсорбираат погрешни вредности без размислување.
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
со муабетиве ми правите да се плашам.... алооооо спремам свадба ја... :cautious:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мене ми е чудно како "распаднат" брак кој траел една година на пример, помеѓу личности кои се знаат година и пол или две, е поголем грев од расинување на 5 годишна врска?

Зошто е бракот "толку свет" во однос на една сериозна врска? Се додека нема деца бракот по ништо не се разликува од врската, ама баш по ништо. Ниту нуди повеќе љубов потписот во матично, ниту помалку. Тогаш зошто е така?
Ми се свиѓа муабетов.
Баш напротив, за мене посвето нешто е сериозна врска од брак. Потешко е да зачуваш врска, размислете подобро и ќе видите што е посвето: да не излегуваш со други мажи/жени затоа што бракот не ти дозволува или да имаш правна слобода да го направиш тоа и никаква обврска а да не го правиш тоа од љубов кон партнерот? Што е посвето и посериозно?

Иначе да се разбереме, јас сум за брак, иако се согласувам со сите погоре кои рекоја дека бракот и потписот во матично не ја менува љубовта. Причините се сосема разумни. Кога си со некој во брак вие заедно штедите и заедно ги вложувате парите, во случај на разделба секако дека доаѓаат кавги и тука нема разумен компромис, затоа тука се судовите ама за тоа треба да имаш склучено брак;
и втора и доста поважна работа- во случај на боледување, затвор и сл. несакани работи, па дури и за некои убави работи, во животот има места каде што само членови на семејството имаат пристап, и ти како сопруг/а имаш пристап до тие места, а како вонбрачен партнер или мајка на неговото дете немаш, ете тоа е разликата.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Потешко е да зачуваш врска, размислете подобро и ќе видите што е посвето: да не излегуваш со други мажи/жени затоа што бракот не ти дозволува или да имаш правна слобода да го направиш тоа и никаква обврска а да не го правиш тоа од љубов кон партнерот? Што е посвето и посериозно?
.
Посвето и посериозно е да се заколнеш и да потпишеш дека нема да излегуваш со други, да го почувствуваш тоа и да знаеш дека тоа е тоа, дека таа личност е онаа со која сакаш да го поминеш остатокот од животот. Тука е тежината на бракот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Посвето и посериозно е да се заколнеш и да потпишеш дека нема да излегуваш со други, да го почувствуваш тоа и да знаеш дека тоа е тоа, дека таа личност е онаа со која сакаш да го поминеш остатокот од животот. Тука е тежината на бракот.
Не се согласувам.
Човекот кој ја има целата слобода да прави што сака, а сепак, не прави, е човек кој вистински сака и почитува.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Па и вака ја имаш целата слобода да ги изговориш обрзувачките зборови или да не го правиш тоа, а сепак одлучуваш да го направиш тоа, што е многу потешко во секој случај.:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па и вака ја имаш целата слобода да ги изговориш обрзувачките зборови или да не го правиш тоа, а сепак одлучуваш да го направиш тоа, што е многу потешко во секој случај.:)
Па не гледам зошто е потешко? Се осигуруваш дека ќе те сака вечно? Дека никогаш нема да те изневери?
Не постои таков документ.
Верноста, љубовта, се субјективни работи, и секое нивно заверување е против нивната вистинска природа.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Ништо не може вечно да се осигура. Денес сме тука утре ќе не нема. Мене ми е зборот дека чекорот кој се прави, со самото тоа што се решиле за брак е потешко од тоа да можеш да направиш нешто, а сепак да не го правиш. И во бракот можеш да го направиш тоа, па решаваш да не го правиш, ако си таква личност едно парче хартија нема да те спречи.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
16
Поени од реакции
12
Brakot sekogas sum go svakala mnogu seriozno.Mora da se ima ljubov,peperutki vo stomakot,broenje na vremeto do slednata sredba....Mojot soprug mi e na prvo mesto prijatel, a potoa ljubovnik,tatko na nasite deca...Mozam bez strav i prepravanj da mu kazam kakvi gluposti sum napravila.....Zaedno sme izlegle od bezbroj kavgi posilni i poracionalni...Ako me izneveruva ne bi napravila kako nekoi(jaki)personi-vednas razvod.Mora nesto da nedostasuva kaj mene...Mora da se ispitaat site za i protiv....No edna slucka mi ja pokaza razlikata vo viduvanjeto na ljubovta(brakot) Imeno ,koga mojata vnuka(od brat ja prasav kakov e nejziniot decko-Taa mi rece deka ima kola ,stan,pari....Se zaprepasiv.I,rekov deka mislev,kako izgleda,kakvi oci ima....A malata se nasmea i mi rece deka takvite kako mene izumrele so dinosaurusite....Jas mozebi sum posleden dinosaurus ,no mislam deka brakot mora da se neguva za da imame zdravi pokolenija so pravi vrednosti...
--- надополнето: Oct 31, 2011 4:21 PM ---
со муабетиве ми правите да се плашам.... алооооо спремам свадба ја... :cautious:
Brakot e ubava rabota,ako si so vistinskata licnost....Zatoa,otvaraj oci i petpeti razmisli so kogo ke go delis zivotot...Reprizite se bolni...
--- надополнето: Oct 31, 2011 4:22 PM ---
со муабетиве ми правите да се плашам.... алооооо спремам свадба ја... :cautious:
Brakot e ubava rabota,ako si so vistinskata licnost....Zatoa,otvaraj oci i petpeti razmisli so kogo ke go delis zivotot...Reprizite se bolni...
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
овој западов ни е*а се , и мислиме дека сме модерни и дека така треба. еве јас не сум оженет али сметам дека и посакувам еден ден бракот да ми биде чист ко солза.Зар има нешто поубаво од тоа верност до крај ;вас ве исполнува а и на бога му е угодно.. па среќно изборот е наш
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Склучување брак е само изјава дадена пред сведоци, од што се плашите толку ако се сакате и сакате да имате деца.
За човек кој стои зад својот збор, чувства и мислење не би требало да му биде проблем тоа да го изјави и стави на хартија.
Според мене бракот е инструмент кој носи свои предности пред врската која не е официјализирана со документ, тој претставува обврзување на партнерите еден кон друг, од која врска ако не сте задоволни можете да го завршите со развод, во која пак постапка можете да ги решите имотно - правните проблеми на задоволство на двајцата. Од друга страна во врска која не е „ставена на хартија“ кога ќе дојде до ситуација да партнерите решат да се разделат, или судбината ги раздели (несреќи се случуваат) многу е тешко да се остварат побарувања (пример детето да наследи имот без долготрајни постапки за докажување татковство...па и да се заедно, мораат партнерите да се ополномоштуваат еден со друг за возење кола, не па за посериозни работи...Зборот ми е ако имате брак и на хартија е подобро и за децата и за партнерите во секој случај, и да останете заедно и да се разделите, значи според мене зборот брак не е тежина, како што реков на почетокот ако се сакате и сакате да имате деца заедно.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Па не е бракот толку страшно нешто, исто ти е доколку го сакаш нема потреба да се плашиш од ,,брак'' исто ко врска само чекор понапред и посериозна ствар :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Бракот е налик на печурка, дали е добра или отровна ќе приметиш отпосле, ама е касно .:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom