Tуширање

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Некој се пронајде..:)
Да, ушите ми пораснаа као на магаре од срам. Како сум само можел до сега цел живот да не ме е гајле дали се туширам со сапун или со шампон :oops: Ц ц ц
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Да, ушите ми пораснаа као на магаре од срам. Како сум само можел до сега цел живот да не ме е гајле дали се туширам со сапун или со шампон :oops: Ц ц ц
Ке се научиш има време
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
А ти цицето очигледно со сапун си го измил. Да го измиеше со шампон нема да ти се заглавеше брадавичката ;)
Од такви '' бош'' фаци како тебе слабо ком по форумов упропастувате златни теми, напишал сум НЕКОИ не сите и сум го спомнал другар ми како пример што са ти како 15 годишен нешто изиграваш паметен замараш...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Од такви '' бош'' фаци како тебе слабо ком по форумов упропастувате златни теми, напишал сум НЕКОИ не сите и сум го спомнал другар ми како пример што са ти како 15 годишен нешто изиграваш паметен замараш...
Каквото искаш да казаш? Нишчо не те разбрах :confused:
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Каквото искаш да казаш? Нишчо не те разбрах :confused:
Мој диалект моја работа и не го споредувај со бг. јазик. Инаку тебе многу те погоди тоа шампонот а, знаев дека има и други "мрсници" ааа не тека дај таму барем едно свинско сапунче затрлај се од време на време ке ти биде подобро :свиркам:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.871
Поени од реакции
7.557
Ma најубаво чувство е кога ќе го "здрвиш алатот" додека се тушираш под вода па потоа фино убаво ќе си го истрлаш со шампон или сапунче и со вода заплакнеш:drk::vozbud:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Мој диалект моја работа и не го споредувај со бг. јазик. Инаку тебе многу те погоди тоа шампонот а, знаев дека има и други "мрсници" ааа не тека дај таму барем едно свинско сапунче затрлај се од време на време ке ти биде подобро :свиркам:
Признавам. Тоуку ме погоди шо око неможе да затворам до сабајле до 8 саато. А ти пази да не ти падне сапуно коа ке се тушираш да не се лизне некој :sekc:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.543
Поени од реакции
34.714
... ај да кажеме зошто не е здраво да применуваме сапун секојдневно при туширање, за разлика од примена на гел за туширање!



сапун е алкална сол со масни киселини со pH од 9 до 10, а рН на наша кожа е помеѓу 5 и 6 така да тие доста грубо и целосно ги отстрануваат присутните липиди и протеини на површината на кожата што помагаат во одржување на влагата на кожата, постојат едни „проѕирни сапуни“ чиј состав е глицерин кои напротив за разлика од класичните сапуни ја „привлекуваат“ влажноста на кожата и не доаѓа до сушење како кај класичните алкални сапуни!
...поради ова негативност на класичните алкални сапуни се изработуваат специјални сапуни од липиди (масни киселини) како триглицериди, ланолин и стеаринска киселина кои формираат заштитен филм на кожата,



...постојат специјални сапуни со рН 5-6 како нашата кожа, има уште еден вид сапуни кои содржат triclosan при што се применува како антибактериски сапун посебно кај тие што имаат вроден непријатен мирис од присутните бактери кои енормно се размножуваат кога ќе се испоти!



... сега за разлика од сапуните, гелот за туширање прво како конзистенција е потечна што дава попријатно чувство на кожата (не делува грубо на неа) и геловите се многу похидрирачки за кожата содржат емолиенти како омекнувачи за разлика од класичниот сапун !
... и да не должам, со гел за туширање може примена секојдневна при туширање, а класичниот сапун доволно еднаш или двапати неделно при туширање или капење, така да не е исто за нашата кожа што се применува сапун или гел за туширање!



односно според тоа каква кожа имаме треба да се прилагодиме што ќе користеме при туширање, дали само сапун, дали само гел за туширање или пак комбинирано!

.... префрлено во играчница? требаше да се избрише ако не го споивте со веќе постоечка тема за Туширање во подфорумот Дом и Семејство!
...инат ми е, посебно некои модератори кои не знам кои се, оти нема званична листа кој која тема покрива како бришат теми на обични членови каде сум и јас, ама ваму марчело како модератор како ќе му текне ќе отвара теми и разбира се не се бришат, а еве како можеше да се развие па дури и во здравје темава... ама со кого, со тие членови што се подбиваат на нешто што прашање дали нешто знаат? жалосно нели?
оффф... еве нова тема, на повидок ? :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.871
Поени од реакции
7.557
...
.... префрлено во играчница? требаше да се избрише ако не го споивте со веќе постоечка тема за Туширање во подфорумот Дом и Семејство!
...инат ми е, посебно некои модератори кои не знам кои се, оти нема званична листа кој која тема покрива како бришат теми на обични членови каде сум и јас, ама ваму марчело како модератор како ќе му текне ќе отвара теми и разбира се не се бришат, а еве како можеше да се развие па дури и во здравје темава... ама со кого, со тие членови што се подбиваат на нешто што прашање дали нешто знаат? жалосно нели?
оффф... еве нова тема, на повидок ? :facepalm:
Jaс сакав така да се развие темата, поискусните да пишат повеќе но ете почнаа со зезанции и од страна на друг модератор заврши во сосема друго место.

Таа тема што ја отворив во ЧДА сакам да дадам пример какви се луѓе има во државава па и во светот.
За внимание. за некаква бројка на социјални мрежи прават се и сешто. Со тоа ќе заработат некој денар бидејќи сега тоа е возможно, но не размислувајќи дека може да се повредат, да се случи нешто лошо.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ma најубаво чувство е кога ќе го "здрвиш алатот" додека се тушираш под вода па потоа фино убаво ќе си го истрлаш со шампон или сапунче и со вода заплакнеш:drk::vozbud:
Личиш на таков што го мие со шампон.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
15
Поени од реакции
3
Не е здраво со топла вода,со студена.

Студената вода:

– го забрзува метаболизмот
– ја подобрува концентрацијата
– го стимулира имунолошкиот состав
– ја затегнува кожата
– помага во согорување на маснотиите
– го намалува целулитот
– ни дава енергија
– го подобрува расположението и работната способност

Топлата вода:
– ги намалува отоците
– ги опушта мускулите
– ја намалува запушеноста на дишните патишта
– ги отвора порите и ја чисти кожата
– ги отфрла токсините од телото
– го намалува заморот
– помага против несоница
– ја ублажува главоболката
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.059
Поени од реакции
11.027
Кога ќе помини водава од глава до петиците да го сетам патот што го поминала. Е со толку врела се капам, особено во зима.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ја синоќа па се истуширав со шампон ц ц ц :D Уствари уште полошо, со купка измив и глава и тело.
Не е ни шампон и сапун. Катастрофа нели :eek:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.708
Поени од реакции
6.824
Ја синоќа па се истуширав со шампон ц ц ц :D Уствари уште полошо, со купка измив и глава и тело.
Не е ни шампон и сапун. Катастрофа нели :eek:
Си ја ебал работата. Те молам, наредниот пат биди повнимателен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom