Tуширање

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Не знам дали постои на форумов ваква тема но ми дојде да отворам тема откако се истуширав.
Туширањето е здравје. Со туширањето се исфрла потта, се чити кожата од бактерии.
Мене ме интересира колку често се туширате во лето а колку во зима ?

Јас во лето многу почесто на секој втор ден или секој трет а ако е доста потопло дури и секој ден. Преку зима тоа е еднаш до два пати неделно.

Секогаш практикувам да е со повеќе топла вода дури и во лето за да се изедначи температурата на телото со температурата која е надвор на сонце. Затоа и преку лето најубаво ми е туширање денски. Исто така јас ако не се истрлам (или како и да се вика тоа) и исплакнам два пати со шампоните некако се чувствувам како да не сум доволно чист но во последно време го избегнувам тоа затоа што пред се се троши многу вода, шампон, а сум читал и слушнал дека секое туширање премногу со шампони дека може да дојде до повеќе уништување на слојот од кожата.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Зимно време на две недели, a летно врееме на една недела и тоа само во четврток.
Недомаќин, во недела треба, строго на еФтина струја :icon_mrgr:

Он: Зависно од тековните активности, во главно секојдневно.

Работам со луѓе, неможам да разберам зошто е толку тешко да се “фрли“ 1 кофа вода на тебе посебно на вакви жештини. Потта нема мирис, причина за непријатниот мирис се бактериите.
Полошо од нетуширан човек е само нетуширан човек кој се обидува да ја камуфлира потта со кило парфем:icon_mrgr:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Три пати на ден се знае, бактерии иш!
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Се туширам исклучиво на државни празници.:pipi:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ван називот јогински шо ми е тука, што се тиче музичке склоности као рокера и металца преко зиме туширам се једном у месец и по, а љетос кад је вруче мало чешче се туширам, једном у само месец дана.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Koga :sekcza: ebam 2 pati dnevno ( pred ebenje i posle ) se tusiram koga ne ebam :sekcza: 1 dnevno se tusiram.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Па зависи тоа е индивидуално ваљда од работните активности на секој поединец.
Генерално од двапати неделно зимно време до секоја втора ден летно.
Непотребното миење на природните масла на кожата не ни препорачливо, ниту пак здраво.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
malku cudno no vistinito dva pati na den vo tek na pola godina,moram taka,ne moze da legnam ne tusiran.Znaci do pladne nesto rabotam i se tusiram koga ke dojdam za rucek,malku odmor i pak nesto rabotam i vecer pak tusiranje. A zimno vreme e razlicno posle nekoja rabota obavezno,na ako sum presedel samo doma ke preskoknam nekoj den bez toa.
E zatoa vrti saatot i izgore keseto,da sum vo dvor kolaj rabota edno bure na sonce i sibaj pa neka gledaat komsiite.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Во лето секој ден, во зима 3 пати неделно
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
лето 9-10 пати неделно, зима 7 пати неделно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Не знам дали постои на форумов ваква тема но ми дојде да отворам тема откако се истуширав.Туширањето е здравје. Со туширањето се исфрла потта, се чити кожата од бактерии. Мене ме интересира колку често се туширате во лето а колку во зима ?Јас во лето многу почесто на секој втор ден или секој трет а ако е доста потопло дури и секој ден. Преку зима тоа е еднаш до два пати неделно.Секогаш практикувам да е со повеќе топла вода дури и во лето за да се изедначи температурата на телото со температурата која е надвор на сонце. Затоа и преку лето најубаво ми е туширање денски. Исто така јас ако не се истрлам (или како и да се вика тоа) и исплакнам два пати со шампоните некако се чувствувам како да не сум доволно чист но во последно време го избегнувам тоа затоа што пред се се троши многу вода, шампон, а сум читал и слушнал дека секое туширање премногу со шампони дека може да дојде до повеќе уништување на слојот од кожата.
...па ќе си провериш дали има, колку што знам модератор си и спаѓаш во кајга администрација :)
...ние обични членови, ако отвориме тема (додуше кај некои подфоруми каде имаме „нервозни“ модератори) веднаш ја бришат темата со некоја нивна причина, нели? ете тема ТУШИРАЊЕ - ИМА ! :D
...се туширам секој ден со гел, а се сапунирам секој трет, интимната регија ја третирам со специјален гел за таа локација! зима, лето исто, освен недела не се туширам, оти легнувам во када полна со вода обогатена со миризливи релаксирачки супстанции ! :)
П.С.
... со туширање не се исфрлува потта ниту се уништува бактериите, туку доколку се тушираме, а се користи сапун, гел, од направената сапуница се остранува тоа што е на површината на кожата!
... инаку само со туширање (се подразбира млаз само од вода) може само да се освежиме или малку да ја подобриме циркулацијата и ништо друго! :)
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Епа нека се спои темава со веќе постоечката. Топлово ме удри у глава и не ни проверував дали има тема ваква:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom