Tи благодарам човеку...

Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
...или фала(збор кој почесто се среќава во нашиот речник),колку лесно го изговарате и имате ли пропуштено некому („оправдано“)од било каква причина да не сте се заблагодариле до сега!?

Има една личност која ме заштити.Поточно го заштити мојот идентитет,бидејќи остана така едноставно немав прилика да се заблагодарам.Мислам дека нема да го сторам тоа никогаш од мои да не речам оправдани причини,а колку е тоа оправдано не сум баш сигурна.Со отварање на оваа тема си олеснувам на душата изговарајќи го тоа БЛАГОДАРАМ наменето токму на таа личност(колку да ми олесни).Потајно ќе верувам дека допрело некаде...
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
272
Поени од реакции
1
мене БЛАГОДАРАМ ми е некако глупав збор...културен....:icon_roll јас обично викам Фала,и не ми е срам да кажам фала,зашто ако не кажам ке испадне многу дегенски,некој да ми напраи услуга и јас ни ФАЛА да не му кажам. :nenene:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Фала за ситни работи. Благодарам за крупни. :)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
го користам Фала почесто од Благодарам,и не заборавам да кажам фала кога треба
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
"Фала" почесто од "благодарам". Зошто? По народски ми е, по онака, па и навика. "Благодарам" само во службена комуникација, по лигушски ми е.
Понекогаш забораваме да се заблагодариме, ненамерно, од возбуда, или од други причини. Благодарноста можам да ја почувствувам и да не е кажана, па тогаш и не замерувам, не цепидлачам. Она што ме иритира е фејк изразување на благодарност, ради реда, демек имаш обврска да му завршиш работа, па онака процедурално...
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
poveke koristam fala od blagodaram bidejki neznam poubavo mi zvuci a i po navika. blagodaram koristam koga navistina za nesto se zablagodaruvam a fala pa onaka sekojdnevno.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Соња,благодарам што ми ги отвори очите!!! Благодарам што изгуби трпение!!! Благодарам што ме остави конечно сама!!!Благодарам Соња.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
paa blagodaram ne go koristam...neznam zosto,valjda ne sum po literaturnite zborovi...a fala...sekogas koga nekoj kje mi pomogne od mene kje dobie srdecno fala,na takvi raboti mnogu pazam,jas sum blagodarna licnost i sekoja pomos ja cenam :) :)
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
во оваа прилика сакам да се заблагодарам на сите оние што ме знаат и познаваат на мама и тато, дедо и баба, тета и течо и сите други роднини :)

озбилно, благодарам го користам чесно во мојот речник.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Иначе, секогаш знам да кажам „Фала” кога има потреба од тоа, дали било за кажано нешто или сторено за мене. А мене па непријатно ми е кога ќе ми се заблагодарува некој по сто пати.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Fala vikam sekoj den, i se trudam sekogas koga treba da kazam, iako ponekogas zaboravam. Blagodaram ne koristam cesto, premnogu oficijalno mi e za sekojdnevna upotreba. I uzasno me frustrira koga nekoj se zablagodaruva bez merka.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Што прво ќе ми дојде на памет, најчесто благодарам. Изразувам благодарност само ако тоа го чуствувам и секогаш нели од култура.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Obicno vikam "fala" i toa mnogu cesto i ne stalno so namera da se zablagodaram. Na pr. "Moze ednas da zakjutis?? Fala odnapred" :pos:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Луѓе, девојката не прашува кој збор почесто го употребувате... ве замоли да му кажете фала(благодарам, кој како сака) на оној на кој од било какви причини не сте му го кажале тоа...
Јас велам благодарам на "Она нешто" што ми даде сила да ја сфатам темава правилно...
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Викторе,благодарам што разбираш.Благодарам што не сум сама, Викторе. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom