Superhero Movies

D

Daedalus

Гостин
„Логан“ ќе биде најдобро нешто што излегло од Марвел франшизата на филмови и играни серии заедно со „Дердевл“ серијата.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Имам гага карта за Лего Бетмен филмот во 18:15 во Синеплекс...пошто знам дека темава е полна со фанови, само се надевам на време ќе го види некој постов па да си прашам да не е некој слободен...знам дека прашувам во 5 за 12...али :toe: :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Не знам дали Assassin's creed му доаѓа ко суперхеројски филм, веројатно повеќе одговара ко филм базиран на игра. Али (y) .

Ја немам играно играта, али ми се свиѓаше се, од концептот, заплетот, визуелниот дел, музиката у позадина, костимографијата, приказната не се развива богзнае како, пошто веројатно планираат и продужетци, али ми се свиѓаше се на се.
 
D

Daedalus

Гостин
Не знам дали Assassin's creed му доаѓа ко суперхеројски филм, веројатно повеќе одговара ко филм базиран на игра. Али (y) .

Ја немам играно играта, али ми се свиѓаше се, од концептот, заплетот, визуелниот дел, музиката у позадина, костимографијата, приказната не се развива богзнае како, пошто веројатно планираат и продужетци, али ми се свиѓаше се на се.
Кој би бил суперхеројот според тебе у Асасинс Крид?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Кој би бил суперхеројот според тебе у Асасинс Крид?
Па херојот деф е Агилар/Кал, како и да се викаше. Е сеа да, не е баш суперхерој, али пошто тема за филмови базирани на игри неам заприметено во подфорумов, тука пишав.
 
D

Daedalus

Гостин
Па херојот деф е Агилар/Кал, како и да се викаше. Е сеа да, не е баш суперхерој, али пошто тема за филмови базирани на игри неам заприметено во подфорумов, тука пишав.
Он е у најмала рука антихерој. Суперхерои не убиваат луѓе освен Бетмен у „The killing joke"(Алан Мур пак кркал трипови) и Капетан Америка у 2-ра Светска Војна, али му се прашта пошто е Американец. :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Он е у најмала рука антихерој. Суперхерои не убиваат луѓе освен Бетмен у „The killing joke"(Алан Мур пак кркал трипови) и Капетан Америка у 2-ра Светска Војна, али му се прашта пошто е Американец. :D
Ако веќе треба да бираме херој по некои општествено-филмски прифатливи норми - We work in the dark to serve the light...

И за кого кој е херој е ствар на индивидуално поимање на работите, мене лично омилен би ми бил оној со план да му ебе матер на човештвото и со многу добра причина за тоа, а реално причини има еден куп. Некој ко Agent Smith од Матрикс.
 
D

Daedalus

Гостин
Ако веќе треба да бираме херој по некои општествено-филмски прифатливи норми - We work in the dark to serve the light...

И за кого кој е херој е ствар на индивидуално поимање на работите, мене лично омилен би ми бил оној со план да му ебе матер на човештвото и со многу добра причина за тоа, а реално причини има еден куп. Некој ко Agent Smith од Матрикс.
Тоа не е херој, постојат разлики у стрип културата измеѓу херој, антихерој и вилејн. Според твоите морални вредности, Чаушеску можда е херој, ама нема да видиш суперхеројски филм у кој можда Франциско Франко, Дарксид и Џокер се херои зависно од перспективата, а Супермен е вилејн.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.829
Поени од реакции
24.225
Ако веќе треба да бираме херој по некои општествено-филмски прифатливи норми - We work in the dark to serve the light...

И за кого кој е херој е ствар на индивидуално поимање на работите, мене лично омилен би ми бил оној со план да му ебе матер на човештвото и со многу добра причина за тоа, а реално причини има еден куп. Некој ко Agent Smith од Матрикс.
Почни да правиш разлика помеѓу херој и суперхерој.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Тоа не е херој, постојат разлики у стрип културата измеѓу херој, антихерој и вилејн. Според твоите морални вредности, Чаушеску можда е херој, ама нема да видиш суперхеројски филм у кој можда Франциско Франко, Дарксид и Џокер се херои зависно од перспективата, а Супермен е вилејн.
Ја критериумите за херои си ги градам според искуства од секојдневниот живот, не по насоките на стрип културата. Твоите херои по дефиниција, се плод на имагинација и можат да служат ко такви до некоја возраст, освен Исус можда, он е једини што успеал и меѓу повозрасна публика.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Ја критериумите за херои си ги градам според искуства од секојдневниот живот, не по насоките на стрип културата. Твоите херои по дефиниција, се плод на имагинација и можат да служат ко такви до некоја возраст, освен Исус можда, он е једини што успеал и меѓу повозрасна публика.
Комично е кога луѓе ко тебе што си немаат врска од суперхерои, пишуваат на вакви теми. Според мене еве Фреди Кругер е супер херој и филмот е суперхеројски. Исто е и со Нион Димон, тие што ја кокнаа манекенката, го спасија светот од нејзината нарцисоидност, така да Нион Димон е суперхеројски филм, според мене. Уствари ја мислам дека темата за суперхерои може да се релативизира на некоја крајна инстанца и пошто све може да биде херој зависно од личните морални вредности, ја би го сврстил и Ханибал у суперхеројски филм пошто за мене, Ханибал е суперхерој.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Комично е кога луѓе ко тебе што си немаат врска од суперхерои, пишуваат на вакви теми. Според мене еве Фреди Кругер е супер херој и филмот е суперхеројски. Исто е и со Нион Димон, тие што ја кокнаа манекенката, го спасија светот од нејзината нарцисоидност, така да Нион Димон е суперхеројски филм, според мене. Уствари ја мислам дека темата за суперхерои може да се релативизира на некоја крајна инстанца и пошто све може да биде херој зависно од личните морални вредности, ја би го сврстил и Ханибал у суперхеи филм пошто за мене, Ханибал е суперхерој.
Друже за херои/суперхерои праиме муабет, не праиме класификација по фамилии, родови, видови бем му матер. Можно е да сум офтопик, веќе пишав.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Друже за херои/суперхерои праиме муабет, не праиме класификација по фамилии, родови, видови бем му матер. Можно е да сум офтопик, веќе пишав.
Он сака да ти каже дека во суперхеројска фикција критериумите за суперхерои не се субјективни. Не можеш да анализираш фиктивни ликови со нереални карактерни атрибути низ призмата на реалното секојдневие. Најголема грешка што и самите писатели ја имаат правено е што пробувале да ја направат оваа фузија.

Земи го Супермен како пример. Супермен е познат како човек со нескршливи морални вредности, а сепак чат-пат, како во Man of Steel писателите пробуваат да го направат карактерот по-edgy така што Супермен убива. Sure, на многумина ова им е јако и мрачно и што ти ја знам, ама го уништува карактерот. Зошто Супермен го убива Zod, а не и други негативци? Зошто не ги убие сите негативци?
Тоа е она што го дели Супермен од другите суперхерои. Него не му требаат умрени родители, умрен uncle Ben, мајка му не ја убил speedster . Супермен се бори против криминалот бидејќи it's the right thing to do.
И тука крахира целата слика за Супермен, во тој критичен момент кога карактерот кој е митска манифестација на Lawful Good прави нешто комплетно спротивно од ова.
 
D

Daedalus

Гостин
Он сака да ти каже дека во суперхеројска фикција критериумите за суперхерои не се субјективни. Не можеш да анализираш фиктивни ликови со нереални карактерни атрибути низ призмата на реалното секојдневие. Најголема грешка што и самите писатели ја имаат правено е што пробувале да ја направат оваа фузија.

Земи го Супермен како пример. Супермен е познат како човек со нескршливи морални вредности, а сепак чат-пат, како во Man of Steel писателите пробуваат да го направат карактерот по-edgy така што Супермен убива. Sure, на многумина ова им е јако и мрачно и што ти ја знам, ама го уништува карактерот. Зошто Супермен го убива Zod, а не и други негативци? Зошто не ги убие сите негативци?
Тоа е она што го дели Супермен од другите суперхерои. Него не му требаат умрени родители, умрен uncle Ben, мајка му не ја убил speedster . Супермен се бори против криминалот бидејќи it's the right thing to do.
И тука крахира целата слика за Супермен, во тој критичен момент кога карактерот кој е митска манифестација на Lawful Good прави нешто комплетно спротивно од ова.
Тоа е кршење на неговите вредности, исто ко што Wonder Woman убива човек у Kingdom Come, тоа е уништување на вредностите што суперхеројот мора да го истрпи у вонредна ситуација. И рачунај колку боли кога Супермен го праи тоа у мен оф стил или Бетмен кога го убива Џокер, пошто се супер херои. Тоа уствари ја дава тежината на суперхеројот, он мора да жртвуе све у што веруе само за да скине некој ништожен негативец.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Он сака да ти каже дека во суперхеројска фикција критериумите за суперхерои не се субјективни. Не можеш да анализираш фиктивни ликови со нереални карактерни атрибути низ призмата на реалното секојдневие. Најголема грешка што и самите писатели ја имаат правено е што пробувале да ја направат оваа фузија.

Земи го Супермен како пример. Супермен е познат како човек со нескршливи морални вредности, а сепак чат-пат, како во Man of Steel писателите пробуваат да го направат карактерот по-edgy така што Супермен убива. Sure, на многумина ова им е јако и мрачно и што ти ја знам, ама го уништува карактерот. Зошто Супермен го убива Zod, а не и други негативци? Зошто не ги убие сите негативци?
Тоа е она што го дели Супермен од другите суперхерои. Него не му требаат умрени родители, умрен uncle Ben, мајка му не ја убил speedster . Супермен се бори против криминалот бидејќи it's the right thing to do.
И тука крахира целата слика за Супермен, во тој критичен момент кога карактерот кој е митска манифестација на Lawful Good прави нешто комплетно спротивно од ова.
Совршено јасно ми е што сака да ми каже. Јас не пробувам да ги редефинирам филмовите со суперхерои, ваш клуб, ваши правила. Ако ви се свиѓаат филмовите, тоа е тоа. Проблемот е во тоа што ја кажувам што не ми се свиѓа во филмовите со суперхерои, а он ме убедува дека ја не го разбирам концептот на суперхерој/херој. Ко да треба да има калап за праење филмови со суперхерои... Еве дедпул не е класичен суперхерој и генерално ко филм отскокнува од целата шема за тоа како треба да изгледа таков филм, а и низ целиот филм има хумор, така да на прво гледање и е сосема солиден филм, и ко таков помина меѓу филмската публика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom