SunWireless интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
скопје некако го заобилокуваат или не смеат да припарат:pos2:
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
skopje vi e posledna destinacija vo koja ke nastapat so rabota.Barem jas taka znam pred 5 dena bea kaj mene mestea i znam deka taka kazaa.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
skopje vi e posledna destinacija vo koja ke nastapat so rabota.Barem jas taka znam pred 5 dena bea kaj mene mestea i znam deka taka kazaa.
А како функционира ова, дали е добро?

Мислам знам дека WiFi не е како кабел, ама барем да е пристојно...
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
vidi vaka jas go imam edna nedela veke pa iskreno kazano ne sum mnogu zadovolen.jas imam paket od 1mb plajkam 600den mesecno neogranicen e.Zborot mi e ne postignuva pogolema brzina od 50/60kb/s jas mislam deka e do niv deka tie blokirat nesto.nekoj mi velese deka na utorent imalo razlika od seeds i peers e vaka momentalno simnuvam dva filma na u torent edniot ima 66seed momentalno a drugiot ima 42 seeds i zamisli brzinata se prepolovi na 25.26.27kb/s go iskluciv edniot so pomalku seeds taa se kaci samo do 52kb/s.Ne znam znam samo deka so 1mb treba da ide nad 100kb/s.koga koristev od on net WDSL Vrska isto 1mb simnuvav so 100.110kb/s ne znam so e fintata.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
skopje vi e posledna destinacija vo koja ke nastapat so rabota.Barem jas taka znam pred 5 dena bea kaj mene mestea i znam deka taka kazaa.
Не ни мора да дојдат во Скопје бидејки и онака тука има голема конкуренција од ницните цени/услуги па вероватно од тоа се плашат + со wifi интернетот каква мака сме виделе...
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
daj kazete mi koj e od strumica tuka prisuten da mi kaze kako e vo momentov brzinata kaj mene eptem nesto slabo nema ni 512kb mnogu mnogu mi e slabo.dali e do niv ili kaj mene e problemot nesto daj kazete mi koj e od strumic?
 
P

Princ

Гостин
Виктор, јас не сум од Струмица, ама можам да ти кажам дека бежичниот интернет така работи, падни-стани е, плус многу е подложен на временски влијанија. Пробај да рестартираш компјутер, види дали ќе се оправи.
 

SunWireless

Официјален профил на SunWireless !
Член од
17 февруари 2012
Мислења
59
Поени од реакции
27
Здраво Кајганџии !

Ова е официјална тема посветена на интернет провајдерот SunWireless, а ова е официјален профил на нашата компанија.

Сметавме дека со тоа што Кајгана е најголем и најдобар македонски форум, заслужува да оствариме директна комуникација со сите членови на форумот и да бидеме една од ретките (можеби и единствена) компанија која со свој официјален профил ќе настапи на форумот.

На оваа тема сакаме да Ви ја претставиме нашата компанија и нашата понуда и да Ви бидеме дополнителен сервис за одговор на сите Ваши прашања и недоумници.

Се надеваме дека ќе успееме во намерата да оствариме што поинтензивна и поквалитетна дискусија со Вас !

Битно е да напоменеме дека овие информации и овие понуди важат на денот на отворање на оваа тема 03.09.2012.

Е па сега редно е да се претставиме :)



SunWireless е еден од најголемите македонски провајдери на безжичен интернет.
Ексклузивен провајдер на безжичен интернет сме на Аеродромите на ТАВ (во Охрид и Скопје), поголемите македонски хотели (вклучувајќи ги: Александар Палас, Дрим, Београд, Милениум, Уни Палас и мн. др...), засега студентските домови: “Гоце Делчев“, “Кузман Јосифовски-Питу“ и “Стив Наумов“, а многу скоро и во “Медицинар“ , “Сениќ“ и “Пелагонија“ и др., во тек е поставување на опремата на Автобуската Станица во Скопје, централните градски подрачја во Скопје и 12 други градови.

Во овој момент нашиот сервис е целосно или делумно достапен во: Скопје, Струмица, Охрид, Струга, Кавадарци, Неготино, Тетово, Битола, Прилеп, Куманово, Вевчани, Штип и Кочани.
Во наредниов период ќе работиме на обезбедување на наш сервис и во другите градови од Република Македонија (а можеби и пошироко :) )
Мапата на покриеност можете да ја следите тука

Ние сме исто така и партнери на најголемите светски wi-fi оператори Boingo и iPass па нивните корисници ширум светото кога ќе доаѓаат во Македонија, можат да си користат wi-fi со нивните лични акаунти преку SunWireless.

Ова е нашиот веб сајт: http://go.sunwireless.com.mk/mk/

Нашата ПОНУДА

При-Пејд интернет.
SunWireless нуди при-пејд картички за wi-fi пристап на нашите хотзони и за домашна употреба со инсталација на дополнителен уред.



Имаме повеќе од 500тини хотзони каде на SunWireless мрежата може да се пристапи директно без никаква дополнителна опрема од вашиот преносен уред (мобилен телефон, лап-топ, PDA, таблет..)
можете да ги видите со зумирање на градовите од овој ЛИНК.
Ако во другите градови тоа најчесто се централните градски подрачја (плоштадите) во Скопје може да се пристапи на повеќе локации (ул. Македонија, плоштад, хотели, студентски домови и др..)

Се што треба да направите е да бидете во една од нашите хотзони, да ги проскенирате wi-fi мрежите и да се закачите на таа од SunWireless со најдобар сигнал.
Откако ќе се поврзете и пробате да ја отворите Вашата омилена веб страна (google, facebook итн..) ќе бидете пренасочени на нашата логин страна каде треба да го внесете 16-цифрениот код од при-пејд картичката. Откако ќе го внесете и добиете потврда за успешно логирање, можете да почнете да го користите интернет сообраќајот од Вашата картичка :)

Месечно има околу 350.000 уреди кои ја користат SunWireless мрежата...бројка која континуирано се зголемува....и зголемува :)

Еве Ви линк со мапа на продажните места на SunWireless при-пејд картичките:
http://go.sunwireless.com.mk/mk/index.php/customer-support/sales

Исто така, тие можат да се купат и online

ПОСТ-ПЕЈД интернет

Во моментов актуелни се овие пакети:


и



Потребната корисничка опрема можете да ја изнајмите за 100 денари вклучени во претплатата.

Пред да Ви биде инсталиран определен пакет, нашите техничари ќе дојдат кај Вас и ќе ја проверат техничката можност и перформансите кои ги остварува вашата конекција. Доколку конекцијата е добра ќе бидете инсталирани...ако не е...нема :) Најважно е да го обезбедиме квалитетот и перформансите кои ги промовираме...бидејќи никако несакаме да си дозволиме луксуз определен корисник да биде незадоволен.

За сите дополнителни прашања Ви стоиме на располагање на оваа тема, како и на профилите на социјалните мрежи:
Фејсбук - http://www.facebook.com/sunwireless.mk
Твитер - https://twitter.com/sunwireless

Новостите поврзани со компанијата можете да ги следите на
Нашиот блог - http://blog.sunwireless.com.mk

Исто така можете да ни пратите маил на contact@sunwireless.com.mk
Или да ни се јавте во центарот за корисничка поддршка на:
072 / 277 002
076 / 277 002
078 / 277 002

Повелете ако имате некакво прашање !​
Поздрав Кајганџии !​
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Многу ви е нестабилен.... користев и не сум задоволен.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Здраво SunWireless.

Бидејќи за (речиси) сите останати провајдери има соодветни теми на форумов, не гледам зошто оваа да не остане. Патем, храбар чекор е тоа што решивте директно да контактирате со корисниците на овој начин, со сопствен официјален профил. Се надевам дека ќе им излезете во пресрет на сите постоечки (и потенцијални) корисници кои имаат прашања поврзани со вашиот интеренет и компанијата.
 

SunWireless

Официјален профил на SunWireless !
Член од
17 февруари 2012
Мислења
59
Поени од реакции
27
Здраво SunWireless.

Бидејќи за (речиси) сите останати провајдери има соодветни теми на форумов, не гледам зошто оваа да не остане. Патем, храбар чекор е тоа што решивте директно да контактирате со корисниците на овој начин, со сопствен официјален профил. Се надевам дека ќе им излезете во пресрет на сите постоечки (и потенцијални) корисници кои имаат прашања поврзани со вашиот интеренет и компанијата.


Благодариме на разбирањето Acid,

Сакавме претходно да го најавиме нашето присуство кај администраторите на форумот, ама несакавме да изгледа дека бараме некаков “попуст“.

Иначе ние сме на мислење дека сите поголеми компании треба да не следат и да отворат свои профили на поголемите форуми за дискусија (во случајот со Македонија, форум Кајгана како најквалитетен и најголем).

Идејата беше токму тоа, да се воспостави директна комуникација, да се одговори официјално (не “лаички“) на сите прашања и да се слушнат сите предлози (а и критики) во насока да се обезбеди подобра услуга со тек на времето.

Го цениме и почитуваме придонесот на форум заедницата на Кајгана и се надеваме дека ќе имаме коректна комуникација со сите членови.

Поздрав
--- надополнето: 3 септември 2012 во 14:04 ---
Не бевме во можност да одговориме на членот кој не праша каде во соседството планираме да се шириме.

Незнам дали сте информирани дека од почетокот на 2012 година, SunWireless доби нов сопственик (нов инвеститор) во инвестицискиот фонд Kendaron Capital Partners
http://www.time.mk/cluster/7d3fb3d701/sunwireless-dobi-nov-stranski-investitor.html

со што стана дел од SunWireless International.

Со тоа се отвори вратата за соработка во сите околни земји, во прв ред Србија, Црна Гора и Албанија каде со почетокот на 2013 планираме да започнеме со потребните процедури за поставување на потребната инфраструктура.

Поздрав,
--- надополнето: 3 септември 2012 во 14:08 ---
Многу ви е нестабилен.... користев и не сум задоволен.
TheMayor жалиме заради тоа што сте имале непријатно искуство во користењето на нашиот сервис во минатото.

Во изминатава година се направени (и се прават) многу подобрувања од аспект на инфраструктурата.

Сега, можеби не се занесуваме со огромни брзини ...но верувајте, стабилноста е нешто со кое што во овој момент се гордееме.

Поздрав и пријатен ден,
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
За поздрав е одлуката да отворите официjален профил на форумов. Не би било лошо да се проширите и накаj Чаир и други подрачjа во градов поради фактот што услугата не ви е бесплатна а во тоj случаj кога би одвоил средства за вашиот интернет би сакал истиот да ми биде достапен на повеќе локации а не само во центарот на Скопjе.
 

SunWireless

Официјален профил на SunWireless !
Член од
17 февруари 2012
Мислења
59
Поени од реакции
27
За поздрав е одлуката да отворите официjален профил на форумов. Не би било лошо да се проширите и накаj Чаир и други подрачjа во градов поради фактот што услугата не ви е бесплатна а во тоj случаj кога би одвоил средства за вашиот интернет би сакал истиот да ми биде достапен на повеќе локации а не само во центарот на Скопjе.
Поштено ! Се слагаме !

Чаир најдовме локација за базна станица, треба уште да се монтира.

Иначе деновиве незнаеме што е “финтата“ ама добивме многу пост-пејд корисници од Чаир кои се врзаа со дополнителен уред од другите базни станици (во суштина дополнителниот уред игра улога на засилувач на сигналот).
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Го користев вашиот при-пејд интернет во Охрид минатото и ова лето, нема забелешки, само напред :)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Почитувани, ги читам Вашите пакети, ги имам читано и на сајтот, но не сум забележал дали наведената брзина е симетрична или асиметрична?
Ме интересира, доколку е асиметрична колку изнесува download/upload bandwidth cap-от на пакетите по корисник?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom