Summer job во Seavus?

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
За можноста да се стекне квалитетно работно искуство не сакам да коментирам, мислам дека е една од подобрите компании кај нас, а и платите горе-долу се ок, со оглед на состојбата на нашиот пазар нормално. Сепак не верувам дека некој ќе стекне брзо знаење во голема компанија, напротив, ќе повторува одредени процеси додека не му се згади работата ... најчесто.
Сакате брзо искуство? Изберете мала компанија каде ќе ве фрлат во оган па сакале или не ќе научите се и сешто. Сакате подобри основи за развој на знаење? Голема компанија, со поставени стандарди за работа, поголем број извори на знаење, постабилна (не мора да значи и поголема) плата и сл.
Одберете го патот кој најмногу ви одговара, но имајте на ум, дека ако сте квалитетен, ама навистина квалитетен и конкурентен на пазар (а не родителите да ве фалат пред пријателите а и на едните и на другите Facebook им е најголем ИТ дострел) тогаш ниту во Seavus ниту сам на пазар нема да имате проблем.

И мал предлог ... отворајте почесто вакви теми, брзо ќе порасне членството, еве веќе има двајца нови ... само по можност да не се сите нови со толку озбилни коментари :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Trn

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сакате брзо искуство? Изберете мала компанија каде ќе ве фрлат во оган па сакале или не ќе научите се и сешто. Сакате подобри основи за развој на знаење? Голема компанија, со поставени стандарди за работа, поголем број извори на знаење, постабилна (не мора да значи и поголема) плата и сл.
Епа бев во мала компанија и ништо не правевме цел ден. Не знам, мака мачам со праксава. Дај предложи некое фирмиче.
 

Trn

Член од
24 јуни 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Океј не мора да се караш, објасни зошто или зошто не ти се свиѓа во Сивус. Многу филозофски ти се постовиве. Темава не е за децата кои постираат туку за Сивус.
Toa e problemot, sto koga nekoi probuva da vi dade sovet ili soodveten poanaliticen komentar ili odgovor, za vas e karanje i filozofiranje. Poentata ne e Seavus ili bilo koja kompanija, poentata e da naucite da razmisluvate so svoja glava i sami da si otvarate pat za vasata idnina a ne da cekate koj sto ke kaze, za da mozete vie da donesete odluka. Mislam deka e veke bescelno da se prodpolzi ovoj forum bidejki poentata postojano ja promasuvate.

Pozdrav
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
имам неколку муабети слишнато од колеги кои биле таму и не се баш сјајни како што знаете... се утепуваат од кодирање а сепак платата е МИНИМАЛНА !!! а богами и односот и условите не се најсјајни..
--- надополнето: Jun 27, 2011 7:46 AM ---
Епа бев во мала компанија и ништо не правевме цел ден. Не знам, мака мачам со праксава. Дај предложи некое фирмиче.
искрено другар. ако мораш да одиш на пракса појди во некоја банка и распрашај се или во т мобиле вип или пак оне.. јас ке одам од 1 јули во комерцијална. месец дена. ако те интересира за повеќе информации пиши ке ти кажам
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Toa e problemot, sto koga nekoi probuva da vi dade sovet ili soodveten poanaliticen komentar ili odgovor, za vas e karanje i filozofiranje. Poentata ne e Seavus ili bilo koja kompanija, poentata e da naucite da razmisluvate so svoja glava i sami da si otvarate pat za vasata idnina a ne da cekate koj sto ke kaze, za da mozete vie da donesete odluka. Mislam deka e veke bescelno da se prodpolzi ovoj forum bidejki poentata postojano ja promasuvate.

Pozdrav
Дечко, темава не е за давање совети на луѓето како да постапуваат во животот. Темава е за Сивус. Има модератор тука и тој се прашува дали темава е бесцелна, не ти. А чим уште не е затворена, и модераторот не се согласува со тебе.
Јас доаѓам на темава за да прочитам како се луѓето задоволни од Сивус, а не за некој да ми изиграва психијатар.
 

Trn

Член од
24 јуни 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Pa prasaj nekoj sto raboti tamu a ne muabeti od petko na stanko i od drugarot na drugarka mi bratucetkata. Kako spanska serija ste
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
знаци уствари никој нема работено у сивус и никој не мозе да казе со точност ?
 
Член од
9 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Gledam deka ima zestoki komentari za i protiv za situacijata vo sivus.
No, stom site "glasini" i "ozboruvanja" pokazuvaat kon edno isto, verovatno e vistina? Iskreno, citam od site koi go preporacuvaat sivus, nieden ne navede 2 dobri pricini zasto da odis tamu.

Ama pusta makeonstina, glupavi ke si ostaneme, bidejki dok ima ovci ke ima i volna, koga bi govorel opsto, ne pristrasno, samo mozam edno da kazam, i sivus i site tie pomali i pogolemi taka nareceni "firmi" vo makedonija sakaat samo edno - da im rabotite bez pari i sto mozat poveke da izvlecat od vas. BEZ razlika dali odite na praksa, dali imate iskustvo ili nemate, nivnata cel e taa: strizi gi ovcite dok ima volna, zasto?

Sega ke vi obrazlozam i zasto: So, ili bez iskustvo, vo bilo koja drzava vo evropa, imas prava kako rabotnik, i plata koja vo najlos slucaj e edno 10 pati pojaka od taa vo drzavava nasa....NO, bidejki jakata nasa drzava vo koja 30% vladee nevrabotenost, na kadri koi se poveketo so fakultetsko obrazovanie, i bidejki ima ovci koi bi rabotele samo za da sedat vo skopje i da se prehranat i da bidat blagodarni na plata od 150 eur, a da nemozat ni mesecot da go izdrzat a kamo li za kirija. Za toa i te kako se svesni site taka nareceni "gazdi" vo makedonija...i se odnesuvaat eksploatatorski kon rabotnicite, a sivus ne se imuni na toa, tuku se prvenci vo postavuvanjeto na fasiticki uslovi koga rabotis za niv...i znaat deka ako ne ti se svigja, ne rabotis prekuvremeno, ne se odnesuvas po toa sto ke ti bide naredeno, brate letas od rabota.

Koj kolku saka neka gi fali firmite niz makedonija (vklucuvajki go i sivus) ama ova sto go kazav se FAKTI koi nemoze da gi porekne.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ви се чудам на паметот... Лупате глупости без врска, а немате појма. Да не се повтарам, накратко ќе го кажам истото. Тој што вреди, сивус го пронаоѓа и го задржува. Тој што е мутав, сивус ќе го примора сам да си напушти зашто такви не им треба на сивус, и не само на сивус, туку на никој не им треба неспособни. Голема грешка е што повеќето сами се преценуваат, па после газдата не чинел.
Еден куп успешни и неуспешни пријатели имам што работат или работеле во сивус, ама со тие што сум поблизок и што ги познавам, уште пред да ми кажат, знаев дека ќе напуштат, зашто неможе некој што е неодговорен и што е ограничен со паметот да незнае лево-десно да погледне, да размисли пред да направи нешто... неможе такви да работат во квалитетни фирми. Крај на муабетот.

Станете газди па ќе ве видам дали ќе изигравате црвен крст или социјално, па да давате плата на дебили! Тогаш од друга перспектива ќе ја гледате темава.

Ако гледате колку проблеми има македонија, колку невработени, колку луѓето се "тепаат" за да најдат работа, колку црнчат за ниска плата и работат прекувремено... зашто не отворите ваша фирма па вие да најдете робови што ќе работат за вас за ич пари и вие да ги поставувате условите кој кога да лета од работа и сл?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ви се чудам на паметот... Лупате глупости без врска, а немате појма. Да не се повтарам, накратко ќе го кажам истото. Тој што вреди, сивус го пронаоѓа и го задржува. Тој што е мутав, сивус ќе го примора сам да си напушти зашто такви не им треба на сивус, и не само на сивус, туку на никој не им треба неспособни. Голема грешка е што повеќето сами се преценуваат, па после газдата не чинел.
Еден куп успешни и неуспешни пријатели имам што работат или работеле во сивус, ама со тие што сум поблизок и што ги познавам, уште пред да ми кажат, знаев дека ќе напуштат, зашто неможе некој што е неодговорен и што е ограничен со паметот да незнае лево-десно да погледне, да размисли пред да направи нешто... неможе такви да работат во квалитетни фирми. Крај на муабетот.

Станете газди па ќе ве видам дали ќе изигравате црвен крст или социјално, па да давате плата на дебили! Тогаш од друга перспектива ќе ја гледате темава.

Ако гледате колку проблеми има македонија, колку невработени, колку луѓето се "тепаат" за да најдат работа, колку црнчат за ниска плата и работат прекувремено... зашто не отворите ваша фирма па вие да најдете робови што ќе работат за вас за ич пари и вие да ги поставувате условите кој кога да лета од работа и сл?
Јаже сами да си земеме?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Братми почна да оди на пракса таму и кажува дека се лошо организирани...тоест у мој зборови срање е. :)
 
Член од
9 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ви се чудам на паметот... Лупате глупости без врска, а немате појма. Да не се повтарам, накратко ќе го кажам истото. Тој што вреди, сивус го пронаоѓа и го задржува. Тој што е мутав, сивус ќе го примора сам да си напушти зашто такви не им треба на сивус, и не само на сивус, туку на никој не им треба неспособни. Голема грешка е што повеќето сами се преценуваат, па после газдата не чинел.
Еден куп успешни и неуспешни пријатели имам што работат или работеле во сивус, ама со тие што сум поблизок и што ги познавам, уште пред да ми кажат, знаев дека ќе напуштат, зашто неможе некој што е неодговорен и што е ограничен со паметот да незнае лево-десно да погледне, да размисли пред да направи нешто... неможе такви да работат во квалитетни фирми. Крај на муабетот.

Станете газди па ќе ве видам дали ќе изигравате црвен крст или социјално, па да давате плата на дебили! Тогаш од друга перспектива ќе ја гледате темава.

Ако гледате колку проблеми има македонија, колку невработени, колку луѓето се "тепаат" за да најдат работа, колку црнчат за ниска плата и работат прекувремено... зашто не отворите ваша фирма па вие да најдете робови што ќе работат за вас за ич пари и вие да ги поставувате условите кој кога да лета од работа и сл?
Aha ti znaci se rodi so diploma i znaenje, zavrsi fakultet i veke rabotis kako gazda? Epa cestito :D

1. Da ti kazam 2-3 zbora od iskustvo mali: poso gledam deka za tovite 21 godina, mnogu zboris, sigurno uste si na fakultet i zavisis od tvoite doma. Stekni rabotno iskustvo barem nekolku - godisno za da imas pravo da razgovaras na ovaa tema.
2. So koe pravo se narekuva "gazda" nekoj sto gi tretir vrabotenite ko "debili" ???? Ako nekoj ima nivo na kultura i intelegencija, ke mu dade sansa na sekoj vraboten da se dokaze, a posto nasite sitni dusi taka nareceni "gazdi" gledaat da skratat na plata na vrabotenite, da zabusavaat da gi prijavauvaat, da ne im davaat pokacuvanja ama NIKAKVO, da gi tretiraat kako crnci....a od druga strana se rasfrlaat so luksuz kako da dobile loto??? Takov tip na covek moze da se odziva samo na edno ime: "prostak" a ne "gazda". Toj sto znae, se grizi i investira vo sebe, pred se ke investira vo rabotnicite - GLAVNA dvizecka firma na sekoja kompanija.
3. So plata od 200-300 eur, sto ke pravis prvo: rentas stan? ke planiras kola da si kupis? ke odis na odmor? Mozda sakas da si kupis stan?
Ke ti kazam samo edno: platata sto ja dobivame e socijalna pomos za da mozeme da se prehranime i da mozeme da doagjame na rabota...i sekoj mesec se vrtis vo krug.

Ova go kazuvam generalno za 99% od firmite vo makedonnija, tuka ni sivus ni niokja pogolema kompanija ne se imuni.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Aha ti znaci se rodi so diploma i znaenje, zavrsi fakultet i veke rabotis kako gazda? Epa cestito :D

1. Da ti kazam 2-3 zbora od iskustvo mali: poso gledam deka za tovite 21 godina, mnogu zboris, sigurno uste si na fakultet i zavisis od tvoite doma. Stekni rabotno iskustvo barem nekolku - godisno za da imas pravo da razgovaras na ovaa tema.
2. So koe pravo se narekuva "gazda" nekoj sto gi tretir vrabotenite ko "debili" ???? Ako nekoj ima nivo na kultura i intelegencija, ke mu dade sansa na sekoj vraboten da se dokaze, a posto nasite sitni dusi taka nareceni "gazdi" gledaat da skratat na plata na vrabotenite, da zabusavaat da gi prijavauvaat, da ne im davaat pokacuvanja ama NIKAKVO, da gi tretiraat kako crnci....a od druga strana se rasfrlaat so luksuz kako da dobile loto??? Takov tip na covek moze da se odziva samo na edno ime: "prostak" a ne "gazda". Toj sto znae, se grizi i investira vo sebe, pred se ke investira vo rabotnicite - GLAVNA dvizecka firma na sekoja kompanija.
3. So plata od 200-300 eur, sto ke pravis prvo: rentas stan? ke planiras kola da si kupis? ke odis na odmor? Mozda sakas da si kupis stan?
Ke ti kazam samo edno: platata sto ja dobivame e socijalna pomos za da mozeme da se prehranime i da mozeme da doagjame na rabota...i sekoj mesec se vrtis vo krug.

Ova go kazuvam generalno za 99% od firmite vo makedonnija, tuka ni sivus ni niokja pogolema kompanija ne se imuni.
Не сакам да ти реплицирам зашто не вредиш и ме потценуваш ради годините! Како прво работам, имам искуство, имам просек, имам МОЈА ФИРМА не на тато и мама, и не, не зависам од моите дома. Толку.

Не сфаќам што толку полемизираш кога ако имаш искуство знаеш каков е животот, сите се борат за нешто. Некој успева повеќе, некој помалце, а некој воопшто. Тоа е животот, кој како ќе се снајде. Тука може до утре да полемизираме, а надвор од форумов има луѓе што работат и заработуваат, а има и луѓе што само плачат. И пак ќе ти кажам, од што неможам се сам да сработам, делам по колеги што вредат, што работат квалитетно, што знам дека нема да ме извисат. Колку и како им плаќам, моја си е математиката. И ти кога ќе си од другата страна поинаку ќе размислуваш. Инаку втора година сум на факултет... да мал сум во години, ама од 7мо одделение ги имам заработено првите вистински пари, не пари од фирма на тато/мама, туку пари буквално заработени, да си го испотам г'зот. Ако те интересира уште нешто ќе ти раскажам по ПП, да не ја гушам темава.

И назад на темава, плата од 200-300 евра зимаат тие што не вредат, точка! Тие што вредат не се заглавени на таа цифра, знаеш и самиот, ако си меѓу нив... или барем да имаш некој близок што стварно ќе ти ги објасни работите, ГОЛЕМИ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom