Squid Game

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Јас го изгледав трејлерот и прва епизода не дека ми беше изненадување, зашто е во трејлерот скоро цела, али понатаму веќе мислам дека за сите е непознато кој како преживува. Она со Фронт менот не ме изненади, тој твист го погодив, али ова за стариов стварно не го очекував. Сите ги убиваа, е сега што него не го дадоа во кадар да му го видиме мозокот растурен, не ми беше некоја јака причина да го фатам твистот. Ама во последно сите овие што изгледале, гледам дека укапирале одма. :D

Глумата напротив, мене воопшто не ми беше лоша. Негде прочитав за онаа гласната, добро дотолку не сте запознале некоја таква особа, гласна, досадна, упикливо, глупо, живее за пажња?
И ако ја гледале еден куп, исто ко Каса де папел, не знам што толку јаки очекувања од серијава. Солидно е, добро за тепање време, интересна за бинџ материјал, какви ББ замени или што ти ја знам. На Нетфликс пак поготово, сигурно нема да ја најдеме најдобрата серија евер. :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
кој спојлери лол, во првата епизода свакаш дека е срвајвл и дека главниот лик ке победи, сите ги убија што изгубија само 001 не, важи.
Значи кога велам спојлери мислам како на пример спојлерот што си го пишал. Сега некој ќе го прочита па ќе ја гледа серијата и нема да ужива во моментот кога самиот сфаќа што е работата, или во моментот кога се открива што се случило. Зависи кој како, порано или подоцна постои момент на сатисфакција дека нешто си открил. Ваква серија не се доживува без тие моменти.

Друга работа е што не е важно кој ќе победи, ти си ја гледал серијата низ призмата на игра, кој ќе победи и дали ќе ги земе парите. Серијата е за човековата природа и за капитализмот како систем, не за тоа кој ќе стане милионер.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Значи кога велам спојлери мислам како на пример спојлерот што си го пишал. Сега некој ќе го прочита па ќе ја гледа серијата и нема да ужива во моментот кога самиот сфаќа што е работата, или во моментот кога се открива што се случило. Зависи кој како, порано или подоцна постои момент на сатисфакција дека нешто си открил. Ваква серија не се доживува без тие моменти.
До кога да не пишуваме спојлери за серија што е месец + веќе целосно излезена?
За ГоТ пример имаше да не се отвара темата на неизгледана епизода, па за серии на Нетфликс ваљда е јасно дека не треба да отвараш 7ма страна од тема чија содржина не ти е гледана.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
Значи кога велам спојлери мислам како на пример спојлерот што си го пишал. Сега некој ќе го прочита па ќе ја гледа серијата и нема да ужива во моментот кога самиот сфаќа што е работата, или во моментот кога се открива што се случило. Зависи кој како, порано или подоцна постои момент на сатисфакција дека нешто си открил. Ваква серија не се доживува без тие моменти.

Друга работа е што не е важно кој ќе победи, ти си ја гледал серијата низ призмата на игра, кој ќе победи и дали ќе ги земе парите. Серијата е за човековата природа и за капитализмот како систем, не за тоа кој ќе стане милионер.
мислам до сега сите што се на темава ја имаат изгледано, зашто некој би читал тема за серија што планира да ја гледа...

за мене добра серија е кога е комплетна, и ентертеининг да биде и да има поента,
клише поента има за капитализам и алчност на луѓево нема ништо ново што не знаеме.
тотално basic е.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Друга работа е што не е важно кој ќе победи, ти си ја гледал серијата низ призмата на игра, кој ќе победи и дали ќе ги земе парите. Серијата е за човековата природа и за капитализмот како систем, не за тоа кој ќе стане милионер.
I e mnogu klempavo razrabotena poentata.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
До кога да не пишуваме спојлери за серија што е месец + веќе целосно излезена?
За ГоТ пример имаше да не се отвара темата на неизгледана епизода, па за серии на Нетфликс ваљда е јасно дека не треба да отвараш 7ма страна од тема чија содржина не ти е гледана.
мислам до сега сите што се на темава ја имаат изгледано, зашто некој би читал тема за серија што планира да ја гледа...
Одамна ова не е моја работа, некои 5 години или повеќе, не памтам, сега @Zlatikevichius нека му ја мисли :D

Точно, на ГоТ имаше правило, овде нема, но секако ништо не не чини да ставиме спојлер таг тука и таму. Посебно што за серијава има два спојлери вкупно, еден за фронтменот и овој другиот што го спомнавте.

Инаку една предност што ќе ја имаше серијава да беше холивудска е што ќе имаше поголем број мистерии и клифхенгери.
Автоматски споено мислење:

I e mnogu klempavo razrabotena poentata.
Се согласувам јас дека не е нешто wow, пишав и во предходните постови на темава. Само не се согласувам со претерано негативните коментари, посебно не од луѓе кои ја изгледале после обилно гледање мемиња на фб и инста и читање содржина и спојлери, или прераскажување со пријатели. После тоа подобро да не гледаш ич.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Какви мемиња,спојлери или читање содржина,не треба да си многу паметен да го предвидиш исходот на кој е главниот оти има куп хинтови и се знае кој луѓе ќе преживеат и кој ќе биде победникот оти режисерот ти кажува се унапред ... и сценариото так е чкарт напишано.

И која е поентата со тој џандарот ака дух џејмс бонд кој никој освен шефот у тој објект не го бара,магично се снаоѓа на островот као да со години работел таму и ја знае внатрешноста,или тие випс кој крш дијалог и клише..

Имаат секакви хај тек сензори но немаат обична камера поставено и овој џандаров си зима каква маска сака и си фрлаат упаљачи онака пред нос,па у локална селска продавница имаш појако видео набљудување...

Нема толку негативни коментари но превише позитивни,ок сфаќам позитивно е шо нема премногу досадни моменти ,освен оние клише азиски емо моменти каде карактерот пробува после overacting да се рефлектира на емоциите...Знае да биде забавна кога се игрите и има така интересен шарен стил.

Негативно е оти ова можело да биде многу подобро и пологично и пократко.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Па ти дали со цел памет мислиш дека нешто имаше логика во тоа приглупо шоу?

Па трето одделение ли треба да си да сфатиш колку смисла немаше (не беше сци-фи ова или фантазија).


Можеш да напишеш сценарио со мааните и глупостите шо немаат смисла за серијава што е поголемо од цела сезона.

Искрено или треба да си глуп или многу млад за ова да биде пристојно за гледање, и до толку е шит шо не вреди ни да се збори понатаму.
Задржете ниво на дискусија бре, што е ова ко деца првоодделенци ти глуп си, не, ти си глупиот.

Многу се нервирам вака од овие просветлениве 1% од светот, на сите им се свиѓа, на нив не, и ќе земат ќе тупат како може на сите да им се допаѓа глупи се, само они се дар од господ, ангели серафими.

Океј е, ако не ти се свиѓа тоа е тоа, 10 саати изгубено време од животот, не знам зошто решаваш и појше време да губиш од животот во дискусии за серијава.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Задржете ниво на дискусија бре, што е ова ко деца првоодделенци ти глуп си, не, ти си глупиот.

Многу се нервирам вака од овие просветлениве 1% од светот, на сите им се свиѓа, на нив не, и ќе земат ќе тупат како може на сите да им се допаѓа глупи се, само они се дар од господ, ангели серафими.

Океј е, ако не ти се свиѓа тоа е тоа, 10 саати изгубено време од животот, не знам зошто решаваш и појше време да губиш од животот во дискусии за серијава.
Не се нервирај ,имам право да пишуваш што сакам и да трошам време на што сакам.Може и мене ми се свиѓа па тролам.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
И која е поентата со тој џандарот ака дух џејмс бонд кој никој освен шефот у тој објект не го бара,магично се снаоѓа на островот као да со години работел таму и ја знае внатрешноста,или тие випс кој крш дијалог и клише..

Имаат секакви хај тек сензори но немаат обична камера поставено и овој џандаров си зима каква маска сака и си фрлаат упаљачи онака пред нос,па у локална селска продавница имаш појако видео набљудување...
Буквално за секоја серија или филм во која има акција од овој тип, можеш да напишеш два-три реда како овие погоре, без никаков напор. Сите се полни со дупки, никој не обраќа премногу внимание на тоа. Тие што ја прават серијата или филмот знаат дека тоа е невозможно и се обидуваат да направат да е прифатливо. Ти како гледач треба да знаеш дека не гледаш документарец, гледаш фикција, и мораш да преминеш преку многу работи што не прават многу смисла.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Буквално за секоја серија или филм во која има акција од овој тип, можеш да напишеш два-три реда како овие погоре, без никаков напор. Сите се полни со дупки, никој не обраќа премногу внимание на тоа. Тие што ја прават серијата или филмот знаат дека тоа е невозможно и се обидуваат да направат да е прифатливо. Ти како гледач треба да знаеш дека не гледаш документарец, гледаш фикција, и мораш да преминеш преку многу работи што не прават многу смисла.
Не дека не е точно тоа шо пиша.Ете тоа со стаклата кое не е детска игра изгледало кул и ајде ок - нека биде вметнато ради адреналин.Или дозволеното убивање кога нема игри.
Серијава создава правила,има игри според правила .. проблемот е што не ги почитува тие правила.До тоа е.
И изгледа безвеза ако се навраќаш на нив у ретроспектива.
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
699
Поени од реакции
975
Океј значи сите што не мислиме дека е глупа серијава сме или трето одделенци или сме глупи :facepalm:

Како и што пишаа повеќе членови над мене, битно е кога сте ја гледале серијава, јас ја гледав пред да има преголем хајп и доста ми се допадна, е сега некој ако очекува ремек дело тешко да биде задоволен, плус освен ако не живеете под камен голема е веројатноста да бидете спојлнати до сега.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
Посебно што за серијава има два спојлери вкупно, еден за фронтменот и овој другиот што го спомнавте.
и за џајканот брат му, што е левел шпанска сапуњава од 92ра.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Буквално за секоја серија или филм во која има акција од овој тип, можеш да напишеш два-три реда како овие погоре, без никаков напор. Сите се полни со дупки, никој не обраќа премногу внимание на тоа. Тие што ја прават серијата или филмот знаат дека тоа е невозможно и се обидуваат да направат да е прифатливо. Ти како гледач треба да знаеш дека не гледаш документарец, гледаш фикција, и мораш да преминеш преку многу работи што не прават многу смисла.
Па зависи од тонот на делото.
Во Скуид Гејм повеќе пречат тие дупки и нереалистичност, а на пример во Red Notice, не баш.

Има една патетика и чизинес у серијава, али дел од тоа го припишувам на нивниот менталитет и култура и сум го гледал и во други корејски филмови кои ми се допаднале, на пример Веилинг.

Добра е серијава. Забавна е. Ја изгледав за два-три дена. А ја не гледам серии баш.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Го гледав серијалов викендов, уште сум под импресии и емоционално разнишана. Феноменална серија, се навратив на сите игри од детството, направив анализа во која сум била добра, во која не, и истовремено проценував која од игрите од серијата би била крај и за мене доколку учествував. Музиката уште не ми излегува од главата. Прекрасно ремек дело од серија. Нестрпливо ќе ја очекувам втората сезона (се надевам што побрзо), а во меѓувреме ќе барам некоја друга корејска драма.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom