Sony Ericsson X10

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
ve molam ako moze da mi dadete mislenje za ova telefonce vi bi bila mnogu blagodarna

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x10-2964.php
Баш и не би го нарекол ова "телефонче". More like - mini pc for enthusiasts. Ова ти е телефон што спаѓа во конкуренција со iPhone 4, HTC телефоните и Nokia N97. Што значи не е наменет за секој. Ако не се разбираш во мобилни или ако не си ентузијаст за нив - не ти го препорачувам. Во спротивно, кога јас би купувал телефон од тие погоре што ти ги набројав би го земал овој.
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Колку чини овој телефон кај нас бе?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Колку чини овој телефон кај нас бе?
27.450 денари во T-Mobile само телефон. 26.450 во припејд, 25.450 во постпејд, 14.990 во Flex Premium со доверба 24 (договор на 2 години).
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Не е ли добра идеја да се почека Xperia X8? Како што разбрав тоа ќе биде евтина варијанта на X10, но има слаба камера и процесор. Овој месец излегува...
http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x8-3403.php
И има радио и 16М бои.:)

Или евентуално Xperia X10 mini pro... Многу е поевтин. 16 000 е само телефонот.
http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x10_mini_pro-3147.php
И што значи ова ...16M colors (65K effective)
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
8
Мислам дека значи екранот хардверски како технологија поддржува 16М бои, меѓутоа софтверски е ограничен од античката верзија на Андроид ОС, со следната надградба на 2.2 верзија веројатно, ќе треба да го искористи до максимум потенцијалот на екранот, значи 16М бои....ако тресам глупости нека ме поправи некој.

Поздрав,

Александар
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Невозможно е да си задоволен на 2 инчен екран да користиш андроид ;)
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Го имам овај телефон ( X10 ) и до сега сум мн задоволен од него
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
2,55 инчи е X10 mini pro и вака на видеово не изгледа дека е проблем, плус тастатура... Но сеуште не можам да се решам и можеби ќе го почекам X8 кој што е 3 инчи.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
мало е бе ова... мада тастатурата задоволува искрено...
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Невозможно е да си задоволен на 2 инчен екран да користиш андроид ;)
Вака има и предности и недостатоци:

недостатоци се:
-послаба батерија која не се сменува,што значи мора да го штедиш за да го имаш подолго,значи исто како кај iphone;
-QVGA резолуција а не HVGA,но и покрај тоа е единствен паметен телефон кој ја има оваа резолуција а користи android платфрорма,и тоа одличен е на тоа поле;
-нема qwerty тастатура ниту пак виртуелна,ама сепак за помали прсти како моите е ок

предности се :
-телефонот има извореден дизајн,малечок е и го собира во секој џеб.Не секој сака "лопатка" в џеб.Иако е 2,6 инчи телефонот е звер;
-значи на 2,6 инчи со капацитивен екран на допир имате чувство дека телефонот "лета".Другар ми има iphone и вика респонсивен е исто како неговиот;
-добивате андроид smartphone за прилично достапна цена,не е некој луксуз

Навистина не е некој од врвните паметни телефони ама сепак и цената не е недостапна!Кој сака нека го купи јас сум презадоволен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom