Software Testing

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Има уште SWE што работат за 40-60К и овде во Македонија, 60-70% од тие што ги имам запознаено барем толку се платени (нето), башка тоа во многу фирми ги тераат да потпишат анекс на 2 години минимум за да можа да ги фрлаат од проект на проект и ги цедат максимално.

Кога уште бев на почеток, го слушнав терминот "human capital" или "human resources" и сваќаш дека си само лимон за цедење. Некои се радуваат на off-time за празници, платено боловање и се крстат на сигурна/стабилна работа. Како што си кажа @Lester Freamon, ако си добар во тоа што го работиш нема зошто да се плашиш.

Искрено јас гледам во најкраток можен рок да завршам работа за цела недела за да можам потоа на нешто мое да работам, пример 2 дена турбо таскови работам после 3 дена + 1 ден викенд работам лично за мене.

Фирма како фирма, гледа само да те искористи до максимум за да може шефот/CEO/stakeholders да дуплираат пари вгодина, дупло да вложат во маркетот/stocks/investments и ново Мерцедесче да воза, чиста работа. А за вработените Pizza Party Friday !
Имаш почит од мене за трудот кој што опиша дека го вложи за да се пробиеш во IT, али bold-ираното ми звучи на комуњарски(левичарски) глупости.

Претпоставувам тоа е затоа што или немаш премногу работено на проект што стварно имаш желба да работиш, или немаш работено на сопствена идеја која си пробал да ја монетизираш a.k.a да отвориш фирма и да создадеш па продадеш продукт или услуга.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Јас па со надеж дека некој бара јуниори или практикантска работа, овие кажуваат баснословни суми овде. :D
Спремај фејк CV дека си работел за странска фирма преку пајонир (нема како да проверат), и пиши дека имаш 2-3 год искуство, thank me later ;)
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Спремај фејк CV дека си работел за странска фирма преку пајонир (нема како да проверат), и пиши дека имаш 2-3 год искуство, thank me later ;)
А јас искрен само малце подлажав за проекти што ги праевме наместо месец, месец и пол имам пишано и вкупно имам 8 месеци искуство да речиме...

Ќе пробам така, фала!
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
268
Поени од реакции
815
Нема нигде да навлезеш па ниту да останиш подолго со вакво однесување, од искуство ти кажувам дека ваквите како тебе ги гледам како ги отпуштаат без око да им трепне по 3-4 месеци, и ќе им напишат "farewell message", " he was a good employee but we had to come to a decision because x/y x/y".

Лиглиња ? Таквите луѓе не преживуваат ни 3 месеци златно во ИТ фирма, не е ова чичко ми го знаат впартија ќе ме стават на позиција следни избори.

2 години со просек 6-9 сати куцање код, учење синтакса, решавање покомплексни и понапредни алгоритми, endless hours of listening to himanshu from India on youtube how to solve x/y, едно 15 курсеви на платформи како coursera + udemy долги по 60+ сати (се најдуваат добри курсеви и на udemy), endless horus reading libraries/docs, 300+ tuts на youtube, не излегување од дома со месеци и месеци до тој степен што ќе ти побели кожата, тоа ме кошташе мене за да се пробијам, и немој да мислиш дека ќе биде полесно за тебе ако сакаш нешто повеќе, оти нема да биде.

ИТ е сурова индустрија и ич не ги заболе ти какви сертификати имаш завршено и како се чуствуваш. Битно е да се докажиш што можеш да направиш и стварно колку си спремен да превземеш одгворност.

ИТ во глобала е индустрија каде стварно се бара знаење, квалитет и комуникација и само вистински квалитетните кадри ќе бидат избрани, кои ќе бидат платени бидеќи можат да донесат многу повеќе вредност на фирмата во споредба колку ќе се потроши на нив.

Не сум најбољи и верувам дека има доста членови на форумов кои си го знаат занаетот и се далеку подобри, и мразам да се споредувам со други и последно нешто е јас да си пумпам его со непознат член на фОрУм кАјГаНа, ама очигледно сум light-years ahead of you bitchass nigga, gtfo
Абе уште бараш валидација? :ROFLMAO:
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
268
Поени од реакции
815
А јас искрен само малце подлажав за проекти што ги праевме наместо месец, месец и пол имам пишано и вкупно имам 8 месеци искуство да речиме...

Ќе пробам така, фала!
Денес е такво време, искреност не се цени. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom