Skopje East Gate

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.268
Не знам што ви се потребни вакви коментари. Саем како таков беше влезен у кредити и пропаѓаше. Погоре читам лелекања како тоа бил преубав објектот со разни спомени. Може бил у 70та година. Објектот нити личеше на нешто нити па беше функционален како што доликува на ЕКСПО центар од 2020та година. Тек што правното лице беше заглавено у кредити. БАЛФИН групацијата влезе со свој приватен капитал си го купи и изгради тоа што мислеле дека е најпрофитабилно за нив, на ниту еден од нас не бркнаа у џеб и не ни земаа пари од домашниот буџет за да го направат тоа. Ако вас како единка не ви се свиѓа објектот не идете едноставно е.

Трговски ко трговски не знам што се очекува да има у него, луѓе што одат наопаку? Еден куп продажни места за одредени брендови и ресторани тоа е.

За потребноста, некој правел физибилити студии и утврдил дека ќе се исплати, и сеа шака луѓе од ракав тресат информации како ова било непотребно. Кафански муабети, да се правеа бизниси така мислам дека први ќе бевме у светот по јачина на економија зашто у кафански математики први сме и се знаеме.

За избрзаноста на објектот нема да коментирам, факт е дека го исфорсираа недовршен поради политичка позадина ама тоа е друга тема. Знам дека требаше да прават и втор кружен тек на раскрсницата со булеваров од УКИМ што иде за полесен проток на возила ама уште тоа не е готово. Така да .. тоа би им замерил едино друго нема што да се коментира ако не ви се свиѓа не одете, едноставно е.
,,,ni eden argument ne ti e argumentiran,,,e sega vidi,,, za nekoj što ne videl nešto podobro i pofunkcionalno tebe toa ti e vau ,,,ama toa e,,,
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.251
,,,ni eden argument ne ti e argumentiran,,,e sega vidi,,, za nekoj što ne videl nešto podobro i pofunkcionalno tebe toa ti e vau ,,,ama toa e,,,
Не е аргумент дека Саемот беше оставен на забот на времето без инвестици што ќе донесат иновативност. Баш ме плаши дека БМВ ќе донесе екслузива на саем за автомобили у Македонија (кој патем долго време не се одржува). Хајлајт на годината беа Саем на Книга и по некој концерт евентуално Таксират, толку од причата за колку беше важен саемот за градов.

Дискутабилно е колку е исплатливо да имаш ЕКСПО центар у државава со оглед на малиот пазар кој го имаме и со малата куповна моќ. Треба добра анализа за тоа колку ќе е успешно се тоа, претходниов се покажа како промашај, некад бил функционален кога сме биле држава од 20М жители, сеа кога сме 1.5 +/- со просечна плата од 300 евра, на кого и што ќе му презентираш?

Не е аргумент дека имаше неодговорен менаџмент кој не знаеше да управува со него го заглави у кредити и си ги дрпнаа парите.

И никако не е аргумент дека тој што си го купил земјиштето може да прави што сака со него ако е у склоп на Урбанистички План. Типот можеше да си изгради палата за да живее у неа и не можете ништо да му направите зашто го прави со свои пари а не со ваши/јавни, земјиштето не е у јавно-приватно партнерство, не е позајмено, не се рента ништо од тоа. Како ја да ти дојдам да ти кажам каде фотељата у соба да ја ставиш и зашто таа си ја земал таа а не некоја друга.

А многу сте брзи во скокање во заклучоци кој и што и како видел без да знаете трошка за соговорникот од карши, само сте обичен репрезентативен примерок на еден незрел и зелен у тиквата македонски корисник на интернет, социјални мрежи и форуми. Освен на одредени мислења што можеш да налеташ на форумов знаеш 0 за мене и се дрзнуваш да коментираш дали сум видел, прошетал или посетил. Патем тебе тоа и не треба да те засега, кога ќе седнеш да направиш муабет и доколку сакам да ти кажам тогаш можеш да извлечеш одреден заклучок базиран на тие податоци а вака своите лични впечатоци нека ти останат лични нема потреба да ги споделуваш со други.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.268
Не е аргумент дека Саемот беше оставен на забот на времето без инвестици што ќе донесат иновативност. Баш ме плаши дека БМВ ќе донесе екслузива на саем за автомобили у Македонија (кој патем долго време не се одржува). Хајлајт на годината беа Саем на Книга и по некој концерт евентуално Таксират, толку од причата за колку беше важен саемот за градов.

Дискутабилно е колку е исплатливо да имаш ЕКСПО центар у државава со оглед на малиот пазар кој го имаме и со малата куповна моќ. Треба добра анализа за тоа колку ќе е успешно се тоа, претходниов се покажа како промашај, некад бил функционален кога сме биле држава од 20М жители, сеа кога сме 1.5 +/- со просечна плата од 300 евра, на кого и што ќе му презентираш?

Не е аргумент дека имаше неодговорен менаџмент кој не знаеше да управува со него го заглави у кредити и си ги дрпнаа парите.

И никако не е аргумент дека тој што си го купил земјиштето може да прави што сака со него ако е у склоп на Урбанистички План. Типот можеше да си изгради палата за да живее у неа и не можете ништо да му направите зашто го прави со свои пари а не со ваши/јавни, земјиштето не е у јавно-приватно партнерство, не е позајмено, не се рента ништо од тоа. Како ја да ти дојдам да ти кажам каде фотељата у соба да ја ставиш и зашто таа си ја земал таа а не некоја друга.

А многу сте брзи во скокање во заклучоци кој и што и како видел без да знаете трошка за соговорникот од карши, само сте обичен репрезентативен примерок на еден незрел и зелен у тиквата македонски корисник на интернет, социјални мрежи и форуми. Освен на одредени мислења што можеш да налеташ на форумов знаеш 0 за мене и се дрзнуваш да коментираш дали сум видел, прошетал или посетил. Патем тебе тоа и не треба да те засега, кога ќе седнеш да направиш муабет и доколку сакам да ти кажам тогаш можеш да извлечеш одреден заклучок базиран на тие податоци а вака своите лични впечатоци нека ти останат лични нема потреба да ги споделуваш со други.
so tvojot post samo ,,,go potvrduvssh se ona sho go napishav pred malku ,,,i po site tochki za ist gejt ,,,i za drugoto,,,pzz,,,
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Има некој инсајдерско инфо до каде е отворањето на Синеплекс?
 
M

Macedon1um

Гостин
Од луѓе што имаат продавници внатре веќе се слушаат муабети за катастрофална посетеност и слаб промет, многу далеку под првичните очекувањата
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
А они што очекуваа со истите брендови плус Зара Хоум? Недопраен прљав избрзан. А можда и луѓево немаат пари веќе, којзнае.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Ne bi rekol deka se istite brendovi, ima plus prodavnici, pogolemi se i opsto trgovskiot e u sekoj pogled bojle od CM. Posirok, poednostaven za setanje. Mislam deka e pregolem za nasava populacija, ocekuvav da bide ko CM maksimum i za toa se osekja prazen.

Inace nz so ocekuvaat koga go pustija pred vreme, bukvalno ne napraven. Eden kup lugje ne bile use, vikaat neka se sredi pa kje idam. Use ulicata koa kje ja vidis kje se vratis nazad.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Се знаеше, а и ги зборевме на темава кои брендови се очекуваа за да привлечат маса. Со овие новиве ништо специјално не направија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Pa neli imase nekoja studija (taka niz temava se nagara) deka se isplakjalo takov kompleks na toa mesto. Ocigledno za investitorot da ama pa za musteriite ne tolku?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Pa neli imase nekoja studija (taka niz temava se nagara) deka se isplakjalo takov kompleks na toa mesto. Ocigledno za investitorot da ama pa za musteriite ne tolku?
za musteriite:? Koj investitor go interesira dali za musteriite se isplakja :D
A za investitorot kje se isplati sigurno. Use ne e gotov, a i regionot tek sea kej se razviva.
Автоматски споено мислење:

Се знаеше, а и ги зборевме на темава кои брендови се очекуваа за да привлечат маса. Со овие новиве ништо специјално не направија.
Ne zavisi od niv koj brend kje dojde u mkd. Ama za nas kupuvacite sekako ima pogolem izbor. Zarata e minimum 2 pati pogolema od taa vo CM, isto i ostanatite dukjani. Za patiki imas 8 dukjani eden do drug, ne se ebavas po toa eskalatorite i tn. Mislam sekoj si bira so mu odgovara, za mene CM e zavrsena prica posle ovoj trgovski :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
za musteriite:? Koj investitor go interesira dali za musteriite se isplakja :D
A za investitorot kje se isplati sigurno. Use ne e gotov, a i regionot tek sea kej se razviva.
Автоматски споено мислење:


Ne zavisi od niv koj brend kje dojde u mkd. Ama za nas kupuvacite sekako ima pogolem izbor. Zarata e minimum 2 pati pogolema od taa vo CM, isto i ostanatite dukjani. Za patiki imas 8 dukjani eden do drug, ne se ebavas po toa eskalatorite i tn. Mislam sekoj si bira so mu odgovara, za mene CM e zavrsena prica posle ovoj trgovski :D
Pa od kogo ke dobiva pari investitorot? Toj treba da ima najgolem interes musteriite da imaat profit.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom