Serie A 2021/2023

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    292
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Се е ок освен што во твојот пример имаме конкретни и јасни бројки, однапред договорени и утврдени по закон, значи имаш точна метрика.

Што е сосема спротивно од случајов, каде не постои точна метрика за вредност на играч, не постои регулатива.

Ќе повторам, апсолутно јасна ми е штелата што ја правеле, но штела не е исто што и криминал.

Ај и јас пример да дадам, најблиску според мене до ситуацијава. Поседувам уметничка слика од Петар Мазев, а пријател некој од Никола Мартиновски. Јас повеќе го ценам Мартиновски. Ги трампаме. У имотен лист пишувам уметничко дело од вредност 100к евра. За мене толку вреди и испод тоа не ја чепкам.

Како ќе ми каже некој колку да ја ценам? Има негде законски ценовник? Кој криминал го праам? За што би можел да ме казни некој? Као демек суд ќе рече ама не вреди таа толку...абе за мене толку вреди, знам нешто што вие не знаете за сликата, посебна техника користел на четката.

За 2 години може Орце Камчев ќе дознае за истото и ќе понуди 100к+. А може и не. Пак за мене е таа вредноста.



Веќе се случило, 2016та, со пресуда со признавање вина со плаќање казна со све комплет.
Дај да ја видам табелава кај што ни одзеле поени. Ми избегало оти ова некако.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Се тоа ок, пак има проблем, според која каталошка вредност ги пумпале? Зашто да не може да се каже дека ги издишувале? Кој ја проценил реалната вредност на тие фудбалери? Според кој правен документ или акт е тоа регулирано? Дури и да кажал у меил и прислушкувани разговори, дај овој не вреди 30 ама да го напумпаме до 100, кој е па он да каже кој колку вреди и кој ќе каже дали бил у право и според кој правен акт?
Не е увоз на коли па да имаш каталошка вредност, ама разбирам зашто си збунет.
Во сметководството, многу често се прават проценки/естимации од страна на компаниите и за тоа си има посебен "закон" кој се вика Меѓународен сметководствен стандард (IAS and IFRS), по кој компаниите се водат.

Е сега, јас те поддржувам дека е тешко во ваков случај да се дефинира вредност на играч и затоа огромен број на клубови го користат овој трик, како и другите нефудбалски компании каде што имаат простор и каде што има вакви естимации.

Како што ти кажав, проблемот е што ги фатиле дека намерно ги лажираат финансиските извештаи, а тоа е кривично дело.

Fraudulent financial reporting is the intentional misrepresentation of a firm’s financial statements with the aim to give investors a mistaken impression about the firm’s operating performance and profitability.

Тука имаш цело ревизорско мислење читај, имаш и годишен извештај од Јувентус.


За платите фиксно ќе го јадат дека тоа е чисто како ден, за трансферите ќе има повучи-потегни, најбитни ќе бидат разговорите.

Иначе се спомнува дека се гонат за cross-transactions, кои играчи биле продадени па повторно купени?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Дај да ја видам табелава кај што ни одзеле поени. Ми избегало оти ова некако.
Не реков дека одзеле бодови, туку си го признале криминалот и платиле казна 90к евра. Зашто јуве не е само парично казнет у тој случај? Еве 200к евра нека ги казнат.
Не е увоз на коли па да имаш каталошка вредност, ама разбирам зашто си збунет.
Во сметководството, многу често се прават проценки/естимации од страна на компаниите и за тоа си има посебен "закон" кој се вика Меѓународен сметководствен стандард (IAS and IFRS), по кој компаниите се водат.

Е сега, јас те поддржувам дека е тешко во ваков случај да се дефинира вредност на играч и затоа огромен број на клубови го користат овој трик, како и другите нефудбалски компании каде што имаат простор и каде што има вакви естимации.

Како што ти кажав, проблемот е што ги фатиле дека намерно ги лажираат финансиските извештаи, а тоа е кривично дело.

Fraudulent financial reporting is the intentional misrepresentation of a firm’s financial statements with the aim to give investors a mistaken impression about the firm’s operating performance and profitability.

Тука имаш цело ревизорско мислење читај, имаш и годишен извештај од Јувентус.


За платите фиксно ќе го јадат дека тоа е чисто како ден, за трансферите ќе има повучи-потегни, најбитни ќе бидат разговорите.

Иначе се спомнува дека се гонат за cross-transactions, кои играчи биле продадени па повторно купени?
Се ок, ама у финансиски извештај да ти најдат малверзации прво ќе бараат во приходи, расходи и ревењу итн. Коа ќе дојде до асетс, се бараат проценители или вешти лица. И се е тоа ок за мерливи единици. Тука е проблемот што нема ревизорска куќа или било кој на светот што може според некаков официјален вредносен каталог да утврди грешно прикажување на вредност на играч како асет у финансиски извештај, јер таква уредба/регулатива, каталог не постои.
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.020
Sto se objasnuvate uste, ako ima bilo koj drug praeno belji i malverzacii kako lopovive, soglasno i moja Roma neka bide kaznet i paricno i bodovno i kako dosudat. Se dodeka ne dosudat za druga ekipa i nema dokazi za drug, ke gi trpime kako zborat za Milan i drugi ekipi vo 1970 godina kako bile vo Seria B zaradi slicno nesto. Izdrzete go karavanov momci, samo jako.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Па Морати поради тоа што не можеше да фрла повеќе пари беше за ФФП ама изгледа не можеше да претпостави дека ќе се смени ситуацијата и дека Серија А ќе паѓа финансиски и дека од глава ќе ни се удри ФФП.
Веројатно. Ама ФФП им дојде како измислена на појави како Тохир, кои никогаш и немаа намера да фрлат денар и го користеа ФФП како изговор за куроболието.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Се ок, ама у финансиски извештај да ти најдат малверзации прво ќе бараат во приходи, расходи и ревењу итн. Коа ќе дојде до асетс, се бараат проценители или вешти лица. И се е тоа ок за мерливи единици. Тука е проблемот што нема ревизорска куќа или било кој на светот што може според некаков официјален вредносен каталог да утврди грешно прикажување на вредност на играч како асет у финансиски извештај, јер таква уредба/регулатива, каталог не постои.
Очигледно е дека не сакаш да разбереш и не читаш што ти пишувам.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.679
Хаха абе момци, да беше така лесно сите ќе го користеа истиот принцип кога ќе дојдеше јајцето на газот. Пример, Гаљардини ако е купен 30м евра, му остануваат уште 2 години до истек на пет годишниот договор, летово продај го на Аталанта за 100м, генерирај 88м профит од него, порамни сметки и биди мирен пред законот и УЕФА (88м профит нели ради амортизацијата, 5г договор по 6м= 30м ). Мислам, намерно претерав со бројкиве, знам дека нема конкретно утврдено правило за проценка на вредноста на играчите, ама сигурно постои некој механизам кој има одредена граница, инаку сите ќе правеа како у мојот пример.

Јуве покрај што ги правеле овие работи има и прислушкувани разговори кои го докажуваат истото и тек ќе треба да одговараат за лажирањето плати во ковид пандемијата, за лажниот настап на берзата (Јуве котира на берза а приложувале лажни финансиски извештаи) итн итн. У глобала не им се пишува добро, иако Деви од петни жили се обидува со милион пројувенташки ботовски твитови да влее надеж дека ќе биде подобро и дека не се криви.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
Го затупивте со коментарите, крај ви нема, се рециклираат едни исти муабети со денови.

Знам дека намерно продолжувате до недоглед, само да не пишувам за еден трансфер. :D
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Очигледно е дека не сакаш да разбереш и не читаш што ти пишувам.
Ок, те разбирам целосно и го прифаќам, ама можеби ти не сакаш да го протумачиш тоа што јас го спорам, а тоа е дека не е регулирано со правен акт и нема криминал пер се. Имате на еспн пробале да објаснат, но и таму генерално остануваат со прашалници.

Q: So if I acquire a guy for 10 million and offload another for 10 million, I've magically made a profit of 8 million? Ten million in and two million out, because I'm spreading the 10 million cost over five years?

A: On paper, yes. In real life, no. And, of course, you still have to account for 2 million every year for the life of the contract. But in the short term, in your scenario, you can show a capital gain of 8 million.

This isn't illegal and it's how pretty much every single club in Europe does their accounting. The problem arises when two clubs engineer a swap deal and inflate the value of the players involved. Officially, they're two separate deals, but in practice, they mirror each other and because no cash is changing hands, you can put whatever valuation you like on the player.

So in the example above, if you acquire a player for 100 million and move a player on to the same club for 100 million then -- presto! -- you've made 80 million (and so has the other club).

Q: Weren't Juventus already charged with this and cleared?

A: Yes, they and eight other clubs (Genoa, Sampdoria, Empoli, Pro Vercelli, Novara, Pescara, Parma and Pisa) were charged and ultimately cleared. They successfully argued that nobody can put an objective valuation on a player and, therefore, nobody can say a transfer fee -- or, more precisely, the valuation you put on a player in a swap -- is inflated. In other words, a player is worth what the market will play, and the court agreed with them.

Болдираното се токму моите тези. Не постои регулатива за тоа, затоа сите у Европа го прават и судот се согласил дека е така.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
И кинеска лига имало на Арена, бреее све земааа овие.

Ја земале место италијанската, после казната за Јувентус ја уништија лигата, никој не сака да ја гледа, раскинале договор.

Во право бевте. Еве и кинеската е поатрактивна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom