Serie A 2017/2018

Koj ќе биде шампион оваа сезона


  • Вкупно гласачи
    261
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не ми е јасно зашто сите клубови не го праат тоа, сигурно не е нешто најпаметен овој.
Па го прават ама не сите, имам приметено овие со помала фан база а што им требаат приходи итно. Знам Сити го прави, имаше заебанција демек арапот си ја плаќа најскапата сезонска за на стадионот преку Етихад, нели тие и креираа едно 4-5 клуба низ САД и Австралија па така си го донесоа и Лампард на позајмица, ВХ се спонзорираше така со претходниот сопственик, мислам дека и сопственикот на Тотенхем има сопствеништво во AIA. Можеби законите во Италија за инвестиции се построги, не се разбирам тука :D
 
R

red.devil

Гостин
Не ми е јасно зашто сите клубови не го праат тоа, сигурно не е нешто најпаметен овој.
Ради рентабилност.
Треба на газдата да не му е проблем бројката што треба да ја заврти за да стигнат парите до клубот. На шеиков целта му е да се промовира со прикажување финансиска моќ. Нема некој друг што ќе плати 200м за рекламни права на играч и тоа за СП што ќе се одржува дури за четири години.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.054
Поени од реакции
12.517
Не разбирам како не сфаќате дека не се земаат во предвид продажбите туку севкупната заработка на клубот, т.е. сите пари што се слеваат во каса.

Конкретно за екипите од ПЛ, се работи како прво за повисок стандард на луѓето што живеат во UK и тоа води до повисоки цени на влезниците и поголеми приходи од таа ставка. Понатака ја имаш нивната популарност во САД а и во земјите на Комонвелтот - Австралија, Канада, Малезија, Сингапур итн., каде што платежната моќ на граѓаните таму е висока и им продаваат глупости по оган цена, како брендирани вилушки за јадење на клупските сајтови од по 50 фунти, да не зборуваме за дресови и останата роба. Трето се ТВ правата кои ги напоменавте, четврто премиите од самата лига и така натака.

ПСЖ ја имаат земено учебник фората за перење пари преку истурање пари од шупло во празно, Арапот преку 3249324 фирми кои се на дресот на ПСЖ го спонзорира клубот и со тоа парите се чисти.

Голем проблем е што Италија барем досега не беше интересна дестинација за развивање бизнис и инвестиции, мафии, политички проблеми па со тоа и клубовите останаа на цедило...
Тоа е тоа што ја со години се обидувам да им го објаснам на другарите од фан клубот наш мизерен.
Дека ако сакаат кинезите има катаљарди начини да се внесе капитал во клубската каса и да се преебе ффп.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.056
Поени од реакции
17.743
Има некаде реприза цела утакмица Фиорентина-Лацио?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.537
Тоа е тоа што ја со години се обидувам да им го објаснам на другарите од фан клубот наш мизерен.
Дека ако сакаат кинезите има катаљарди начини да се внесе капитал во клубската каса и да се преебе ффп.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
a kolku klubovi vo svetot go praktikuvaat toa ? United, Liverpul, Barsa, Chelsea, Monako, Real Madrid, Zenit, Juventus, Roma, Atletiko Madrid ?
Ti si se fatil samo za arapot od psg i siti, i tolku, ko sekoj da go prai toa, pa morale i Inter, ama deka ne sakale, ne go praat.
Baska arapite od siti veke ednas plakaa 50m evra kazna bas radi takvi malverzacii, a sega istoto im se zakanuva i na PSG, sea jebiga pickin dim se tie pari za niv, ama ne mozes da zemes kako primer samo 2 kluba od 1000 i da reces ete, mozelo vaka samo gazdive na Inter ne sakaat. Pa toa nit gazdite na gorenabrojanite klubovi i red drugi golemi i negolemi timovi ne go praktikuvaat, valjda zasto ne ni mozat.
Sea jebiga prebogati se sheicive, so nafta barataat i mame si ebale, nemaat vrska nit gazdite na inter, nit na atletiko, roma, juve i red drugi so nivniot nacin na rabota i zarabotka od privatnite biznisi. Baska sto arapot e povrzan so drugi firmi preku direktni vrski, suning se suning, tolku, nemaat druga kompanija koja ja drzat i koja im funkcionira na strana, edinstven nacin kako da doagaat pari od sponzori e preku regularni dilovi so niv, ko sea so beko i red drugi nekoi, istoto e i so drugite timovi. Psg i Siti se samo isklucok, a ne site golemi klubovi, osven inter.

Taka da muabetot ti e samo fantazija, sto ako si go vikal toa, koga apsolutno ne e vozmozno da se praktikuva kaj nas, niti pak nekogas se praktikuvala u cela moderna istorija na klubot, niti pak nekogas se praktikuvalo vo modernata istorija na kalcoto, neznam kako drugacie da ti objasnam deka toa vo Inter mozes da go gledas samo ako gazdata na psg ne kupi, ili na siti, ili nekoj tret Arap ko niv sto cisto sumjam deka nekogas ke se sluci zasto stanuva zbor za mafijaska i korumpirana zemja.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.655
Беневентовци да играа вака цела сезона ЛЕ ќе играа
Подобро за Милан да не фатат квалификации ЛЕ, наместо да се бркат по нивите со треторазредни екипи ќе се припремаат за наредна сезона


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.796
Поени од реакции
8.921
Беневентовци да играа вака цела сезона ЛЕ ќе играа
Подобро за Милан да не фатат квалификации ЛЕ, наместо да се бркат по нивите со треторазредни екипи ќе се припремаат за наредна сезона


Sent from my iPhone using Tapatalk
Наш муабет е тоа. Ние лани си се тешевме така, со турнејата во Азија што ќе донесеше повеќе пари од ЛЕ. :D
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.073
Бајо мој не сака милан пак у Ле, намерно е ова.

Турнеја у Кина и жглап :))

Море маме неспособно да им ебеѓ ма сите до еден
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.537
класична штеља ќе е утакмицава, мада и милан играат више без желба, ме потсеќаат на интер лани кога фатија некој последен воз за ЛШ, тепаа у серија ама ко за беља и рома и наполи у пакет со нив си победуваа, кикснаа една несреќно, рома и наполи се издвоија и после умре и желба и све у тимот да се надигруваат, умреа инстантно сите.
Моментално олин ке идат на купот со јуве и тоа ке е тоа од сезонава за нив, не верувам дека нешто многу ќе им мења кое место ќе завршат годинава, киксот со сасуоло и претходно поразот со јуве и лошото издание со интер ги утепаа на психички план, поише од евидентно е тоа, до тие мечеви гинеа на терен.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.054
Поени од реакции
12.517
a kolku klubovi vo svetot go praktikuvaat toa ? United, Liverpul, Barsa, Chelsea, Monako, Real Madrid, Zenit, Juventus, Roma, Atletiko Madrid ?
Ti si se fatil samo za arapot od psg i siti, i tolku, ko sekoj da go prai toa, pa morale i Inter, ama deka ne sakale, ne go praat.
Baska arapite od siti veke ednas plakaa 50m evra kazna bas radi takvi malverzacii, a sega istoto im se zakanuva i na PSG, sea jebiga pickin dim se tie pari za niv, ama ne mozes da zemes kako primer samo 2 kluba od 1000 i da reces ete, mozelo vaka samo gazdive na Inter ne sakaat. Pa toa nit gazdite na gorenabrojanite klubovi i red drugi golemi i negolemi timovi ne go praktikuvaat, valjda zasto ne ni mozat.
Sea jebiga prebogati se sheicive, so nafta barataat i mame si ebale, nemaat vrska nit gazdite na inter, nit na atletiko, roma, juve i red drugi so nivniot nacin na rabota i zarabotka od privatnite biznisi. Baska sto arapot e povrzan so drugi firmi preku direktni vrski, suning se suning, tolku, nemaat druga kompanija koja ja drzat i koja im funkcionira na strana, edinstven nacin kako da doagaat pari od sponzori e preku regularni dilovi so niv, ko sea so beko i red drugi nekoi, istoto e i so drugite timovi. Psg i Siti se samo isklucok, a ne site golemi klubovi, osven inter.

Taka da muabetot ti e samo fantazija, sto ako si go vikal toa, koga apsolutno ne e vozmozno da se praktikuva kaj nas, niti pak nekogas se praktikuvala u cela moderna istorija na klubot, niti pak nekogas se praktikuvalo vo modernata istorija na kalcoto, neznam kako drugacie da ti objasnam deka toa vo Inter mozes da go gledas samo ako gazdata na psg ne kupi, ili na siti, ili nekoj tret Arap ko niv sto cisto sumjam deka nekogas ke se sluci zasto stanuva zbor za mafijaska i korumpirana zemja.
Само пристапот на шеиците е спасот за Интер во моментов.Нити имаме време за калкулирање,нити школа за вадење таленти,ниту пак способна управа што можат погба/видал комбинација да направат.
А кој е крив за тоа,верувам сам ке си одговориш :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom