SEO за почетници

Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Инстаграм/Фејсбук го исклучиле Mass Planner, и еден куп други ботови. Има некој од вас засегнат од ова, гледам бааги плачење има? :icon_lol:

Стара информација е, али сега дознавам, не бев активен цело лето, јеби га.
Нема што да се плаче, нов метод и цепење понатаму :) btw Информацијава е од МАЈ 2017.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Дечки знае некој колку е платата во Македонија (Фирми во Скопје или Битола) за SEO консултант? Еве немора да кажете името на фирмата, барем информацијата ми е битна... Знам дека е деловна тајна, ама би ве замолил ако ми дадете било каква информација.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Дечки знае некој колку е платата во Македонија (Фирми во Скопје или Битола) за SEO консултант? Еве немора да кажете името на фирмата, барем информацијата ми е битна... Знам дека е деловна тајна, ама би ве замолил ако ми дадете било каква информација.
Прво треба да си спремен топ со теоретско познавање за кога ќе се појавиш на интервју, како второ само да си бараш во странскоте ИТ фирми штп се отворија кај нас. Инаку плата почетна ти е 1000че.(ова ми е инфо од прва рака за други детали неам благе везе)
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
Zavisi sto zanesh da rabotish, kolku sto mi e poznato nema kaj nas specijalizirani firmi za SEO, tuku koj pravi sajtovi toj go raboti i SEO. Ako znaesh Adwords, marketing so socijalni mrezi, wordpress itn, togash moze da ocekuvas iljadarce, inaku teshko.
I ocekuvaj prvo da rabotish za malce pari duri da vidat kolku znaesh da rabotish
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
SEO не се учи во школо или фирма, туку "на терен".
Ретко која фирма во МК може да спроведе оптимизација од А до Ш.

Доста дечки кои се присутни на МК форумите знаат SEO подобро од скоро сите МК "диџитал маркетинг" фирми.

Наравоучение:
Ценете си го знаењето, и не се продавајте за семки.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Јас незнам, бидејќи сам имплементирам се' што е потребно.

Ако имаш потреба од оптимизација за твој веб проект - пиши ги барањата тука или во приватна порака.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
SEO не се учи во школо или фирма, туку "на терен".
Ретко која фирма во МК може да спроведе оптимизација од А до Ш.

Доста дечки кои се присутни на МК форумите знаат SEO подобро од скоро сите МК "диџитал маркетинг" фирми.

Наравоучение:
Ценете си го знаењето, и не се продавајте за семки.

Потполно се согласувам

може доста да се научи и на Интернет. Јас користам доста српски блогови, побрзо ми оди а на англиски има безброј. Овој е најдобар:

https://moz.com/blog
https://www.123-reg.co.uk/blog/search-engines/how-to-conduct-basic-seo-audit/
http://www.istokpavlovic.com/blog/
http://prva-strana.blogspot.rs/
http://www.teshadesign.com/web-dizajn-blog.php
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Прво треба да си спремен топ со теоретско познавање за кога ќе се појавиш на интервју, како второ само да си бараш во странскоте ИТ фирми штп се отворија кај нас. Инаку плата почетна ти е 1000че.(ова ми е инфо од прва рака за други детали неам благе везе)
Значи вака, јас на еден начин добив понуда од 3 фирми (Персонал Програмер, Сивус, Exai) но бев одбиен бидејќи бев малку дрзок кога ќе прашав за плата. Може бев дрзок ама сепак си го ценам трудот што сум го вложил минатите 6-7 години во СЕО и сега несакам некое петле да си се заебава со мојот труд и успех. Може ме сватиле погрешка а може и ја да сум грешка па затоа ми беше потребно некое инфо околу платите. Засега работам како СЕО Експерт со White-Hat SEO стратегија на разни проекти на Upwork и добивам доста понуди за работа иако неможам да постигнам на секој да му завршам работа.

Работев во СЕО компанија во Струмица година дена и сватив дека работењето за компанија е многу поинакво отколку работењето на свои клиенти.

SEO не се учи во школо или фирма, туку "на терен".
Ретко која фирма во МК може да спроведе оптимизација од А до Ш.

Доста дечки кои се присутни на МК форумите знаат SEO подобро од скоро сите МК "диџитал маркетинг" фирми.

Наравоучение:
Ценете си го знаењето, и не се продавајте за семки.
Да, тоа е сосема точно. Од искуство тоа го зборам дека СЕО-компаниите во Македонија работат со платени линкови и се што Гугл не го одобрува.

Значи работење на Upwok како SEO Специалист по 4 часа дневно - 5 дена ви носи една просечна Македонска плата секоја недела (10-15 000 ден) .
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Значи вака, јас на еден начин добив понуда од 3 фирми (Персонал Програмер, Сивус, Exai) но бев одбиен бидејќи бев малку дрзок кога ќе прашав за плата. Може бев дрзок ама сепак си го ценам трудот што сум го вложил минатите 6-7 години во СЕО и сега несакам некое петле да си се заебава со мојот труд и успех. Може ме сватиле погрешка а може и ја да сум грешка па затоа ми беше потребно некое инфо околу платите. Засега работам како СЕО Експерт со White-Hat SEO стратегија на разни проекти на Upwork и добивам доста понуди за работа иако неможам да постигнам на секој да му завршам работа.

Работев во СЕО компанија во Струмица година дена и сватив дека работењето за компанија е многу поинакво отколку работењето на свои клиенти.



Да, тоа е сосема точно. Од искуство тоа го зборам дека СЕО-компаниите во Македонија работат со платени линкови и се што Гугл не го одобрува.

Значи работење на Upwok како SEO Специалист по 4 часа дневно - 5 дена ви носи една просечна Македонска плата секоја недела (10-15 000 ден) .
А зошто не размислуваш на опцијата да напраиш тим и да праите парче(да си имате фирма)?
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
А зошто не размислуваш на опцијата да напраиш тим и да праите парче(да си имате фирма)?
Бидејќи несакам да ризикувам да понудам договор надвор од Upwork. A Upwork агенциите се срање и не работат ко што мислиме.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Бидејќи несакам да ризикувам да понудам договор надвор од Upwork. A Upwork агенциите се срање и не работат ко што мислиме.
У која смисла не работат ко што мислиме?(пошто јас немам акаунт таму, а сум сакал многу пати да отворам)
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
У која смисла не работат ко што мислиме?(пошто јас немам акаунт таму, а сум сакал многу пати да отворам)
Па кога аплицираш под агенција и те вработуват, не е цел тим вклучен во проектот да работи туку 1 клиент треба да прати покана на сите 3јца фриленсери од агенцијата па и тие да бидат вклучени во работата... Многу е глупо
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
1.дали некој има користено вакво нешто?
https://seo.maxiaodong.com/861-get-viral-video-curator-pro-1-7-3-cracked-free-download.html

2.или дали може некој да ми помогне да најдам кракувана верзија од videoprofitFX
https://www.youtube.com/watch?v=7x8PqCFbRbg

корисна е програмата бидејќи пронаоѓа web страници кои немаат видеа, па можеш да им продаваш видеа за нивната страна и слично...
доколку има некој и сличен софтвер да предложи, слободно :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom