SEO за почетници

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.724
А зошто тогаш се плука по ваква заработка демек немало пари?
Тие што плукаат најчесто не се доволно информирани за некои работи, или па под интернет заработка подразбираат кликање на реклами за 65 денари месечно. Кога ќе им кажеш дека работиш преку интернет, обично следува реплика од типот "абе глупости, лага е све тоа кликањето".

И сето тоа е нормално и сосема очекувана реакција од нивна страна, со оглед на фактот дека сме сиромашен, скептичен и прилично заостанат народ.
 
М

мојќен

Гостин
Тие што плукаат најчесто не се доволно информирани за некои работи, или па под интернет заработка подразбираат кликање на реклами за 65 денари месечно. Кога ќе им кажеш дека работиш преку интернет, обично следува реплика од типот "абе глупости, лага е све тоа кликањето".

И сето тоа е нормално и сосема очекувана реакција од нивна страна, со оглед на фактот дека сме сиромашен, скептичен и прилично заостанат народ.
Не, иако така некои викаат сепак си имаат некои заработувања! Лично сум сведок на таков човек шо плукаше на овие работи а вади 600$ месечно! Кај нас проблемот е шо сите се тивки за овие работи, никој не сака на никого да му помогни, секој гледа на некој начин само од корист да извлечи. Колку теми се имаат отворено на оваа тематика и се празни. Па побогу ако знам нешто шо ќе ме кошта да му кажам на некого да му помогнам, сигурно нема работата да ми ја земи...Страшна работа.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Е баш тој Мирко не е измамник, ако некој сака така да го претстави тука, плати обука кај него, па дојди овдека пожали се дека те измамил или дека кажува бајки. Се гледа во видеата каде што му доаѓаат бивши ученици и се фалат со првите заработки откако ја завршиле обуката и направиле свои веб страници, тоа 100% лага е?
Тој човек до сега има обучено над 380 наши сограѓани кои сакале да почнат со интернет бизнис.
Во обуката која ја плаќаш добиваш пристап до неговиот сајт и таму имаш видео материјали со објаснувања за се и сешто, правење сајт, негово уредување, поврзување на сајтот меѓусебно со твитер, фб, јутуб, инстаграм, пишување постови, поставување реклами, промовирање, плус на телефон е достапен секогаш да ти дообјасни.
Ова го знам бидејќи братучед ми уплати кај него со другар му, си ја поделија обуката на пола, имаат право на само едно место да ја следат, на 1 компјутер. Во план сум да го платам својот дел и да се вклучам со нив.
Многу луѓе од Куманово работат со овој бизнис(а молчат, не сакаат никому да помогнат), има човек од Долно Којнаре кој на време се фатил со оваа работа, кружат муабети дека фаќа ненормални пари(милиони) од ова. Исто така има луѓе во Велес и мислам Ресен што се бават со ова.
Останува да се задолжуваме ако немаме за обука и да почнеме сами свој бизнис, па со тек на времето ќе си ги повратиме парите, мал влог е за разлика од она што ќе го добиеш понатака.
 
Последно уредено:

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Е баш тој Мирко не е измамник, ако некој сака така да го претстави тука, плати обука кај него, па дојди овдека пожали се дека те измамил или дека кажува бајки. Се гледа во видеата каде што му доаѓаат бивши ученици и се фалат со првите заработки откако ја завршиле обуката и направиле свои веб страници, тоа 100% лага е?
Тој човек до сега има обучено над 380 наши сограѓани кои сакале да почнат со интернет бизнис.
Во обуката која ја плаќаш добиваш пристап до неговиот сајт и таму имаш видео материјали со објаснувања за се и сешто, правење сајт, негово уредување, поврзување на сајтот меѓусебно со твитер, фб, јутуб, инстаграм, пишување постови, поставување реклами, промовирање, плус на телефон е достапен секогаш да ти дообјасни.
Ова го знам бидејќи братучед ми уплати кај него со другар му, си ја поделија обуката на пола, имаат право на само едно место да ја следат, на 1 компјутер. Во план сум да го платам својот дел и да се вклучам со нив.
Многу луѓе од Куманово работат со овој бизнис(а молчат, не сакаат никому да помогнат), има човек од Долно Којнаре кој на време се фатил со оваа работа, кружат муабети дека фаќа ненормални пари(милиони) од ова. Исто така има луѓе во Велес и мислам Ресен што се бават со ова.
Останува да се задолжуваме ако немаме за обука и да почнеме сами свој бизнис, па со тек на времето ќе си ги повратиме парите, мал влог е за разлика од она што ќе го добиеш понатака.
Mirko ti li si ?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Е такви сме ние македонците, сакам да помогнам некако, ти одма викаш дали сум Мирко, абе друже прочита ли убаво од каде го знам ова и дека планирам и јас да работам? Мирко како што знам е од Прилеп, така да ако имаш нешто паметно и корисно да споделиш и да помогнеш пиши, ако не те интересираат вакви работи, не читај и не ги обесхрабрувај нашите сограѓани кои гледаат некој спас во ова.
 
Последно уредено:

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Е такви сме ние македонците, сакам да помогнам некако, ти одма викаш дали сум Мирко, абе друже прочита ли убаво од каде го знам ова и дека планирам и јас да работам? Мирко како што знам е од Прилеп, така да ако имаш нешто паметно и корисно да споделиш и да помогнеш пиши, ако не те интересираат вакви работи, не читај и не ги обесхрабрувај нашите сограѓани кои гледаат некој спас во ова.
Океј... Објасни ми само 2 работи.

Во 1 видео тој се фали како "КУПИЛ ПА ПРОДАЛ" страна на фејбук за 3000 евра или незнам која сума ја кажува. Ти ова за обука го сметаш? Како да заебеш некој? Јас бев член на неговиот форум, ги видов едукативните "курсеви" што ги нуди и може само да ти кажам дека тоа што е за беспари, тој ти го наплаќа. Ти прави простор на неговиот хостинг, купуваш домен преку него, и друго ти вели следи ги видеата :)

Чисто информативно ... Ако сакате да научете, седнете читајте има тооолку многу форуми и веб-страни за СЕО. Оваа тема имаше толку добри поучни постови, но нема кој да ги прочита :) Се што е напишано пред 1 -2 години, сеуште работи. Само ве мрзи да читате и да тестирате.

Ако веќе си решил да фрлиш пари на празно, идете слободно на едукација кај Мирко.

Еве како јас почнав: Прв Интернет Маркетинг Дневник

Kind Regards,
Ilishev
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Каде јас кажав дека баш тој клип со купување и продавање фејсбук е обука? Тука очигледно се фали дека и со тоа може да се спечали со 2-3 муабета на фб.
Не може нешто кое го наплаќа така просто да го сподели на јутуб и да мислиме дека е обука. Ти велам дека за она што плаќаш добиваш пристап на неговиот сајт со усер/пасворд и следиш обука да направиш сајт, да подесиш како треба, да линкуваш со твитер, фб, јутуб, пинтерест и сл., да научиш трикови како да се промовираш, да поставуваш реклами и многу друго.

Колку и да не верувам дека постои таму обука, сепак учениците кои зборат дека заработуваат стотици долари месечно веднаш по завршување на обука ми дава надеж дека нешто има корисно во сето тоа. Не може се да е лага, а луѓето заработуваат и споделуваат клипчиња каде му се заблагодаруваат.
Сега веќе мора сам да си купиш домеин и хост, нема преку него.
Ќе го прочитам дневникот а и темава од почеток секако и никаде не брзам, можеби ќе најдам друг извор за информации па да си почнам сам, може да испадне и да не плаќам никому ништо.;)
 
Последно уредено:
Член од
1 август 2015
Мислења
27
Поени од реакции
7
македонска работа се шо знат е да се расправаат место да си помогнат едни со други. заради тоа е македонија на ниво на кое шо е сега и никогаш нема да има напредок.
ако не друго земете пример од темплар како одвојваше време чоекот за да помогни и да сподели информации и се шо знај.
али македонскиот ген на самоуништување е присутен а и ќе биди се дури има вакви луѓе кои напрајле некоја пара и мислат то е сега го достигнале врвот и не му треба помош а заборавиле како им било во почетокот. не е ни битно не ни мораат да споделат информации само нека не се расправаат.
имајте убав ден
 
Член од
9 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
80
Отворив вебсајт и моментално збирам контент и размислувам на дизајнот.
Од овие работи што ги пишувате, правите и заработувате знам 0.01 што е малце и што е трагично.
Имате некој совет за некој што сака да почне, ама има мал буџет за почеток, па е спремен да почне онака скроз од 0?
Значи сајтот повеќе ми е блог, се уште не знам дали да пишувам за една ствар или за повеќе. Дали е паметно сама да го пишувам контентот или да најдам некој попрофи. Читам дека за Вордпрес добар бил Yoast SEO плагинот за оптимизација, се согласувате или има подобар начин да се учи СЕО?
Би ценела реален одговор :)
 
Член од
6 декември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
9
Отворив вебсајт и моме нтално збирам контент и размислувам на дизајнот.
Од овие работи што ги пишувате, правите и заработувате знам 0.01 што е малце и што е трагично.
Имате некој совет за некој што сака да почне, ама има мал буџет за почеток, па е спремен да почне онака скроз од 0?
Значи сајтот повеќе ми е блог, се уште не знам дали да пишувам за една ствар или за повеќе. Дали е паметно сама да го пишувам контентот или да најдам некој попрофи. Читам дека за Вордпрес добар бил Yoast SEO плагинот за оптимизација, се согласувате или има подобар начин да се учи СЕО?
Би ценела реален одговор :)
Yoast SEO е одличен плагин кој може доста да ти помогне при On-Page SEO оптимизацијата. Сепак доколку сакаш повеќе да научиш за СЕО ти препорачувам пред да почнеш, најпрво да прочиташ некои работи во врска со тоа како се прави On-Page и Off-Page SEO оптимизација. На гугл имаш доста материјали кои може да ти помогнат.

Исто така на фејзбук има и активна група SEO - Macedonia каде што има поставено одлични материјали за СЕО, а и можеш и да прашаш се што те интересира во врска со интернет маркетинг и оптимизација на сајтови.
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
74
Поени од реакции
14
Yoast SEO е одличен плагин кој може доста да ти помогне при On-Page SEO оптимизацијата. Сепак доколку сакаш повеќе да научиш за СЕО ти препорачувам пред да почнеш, најпрво да прочиташ некои работи во врска со тоа како се прави On-Page и Off-Page SEO оптимизација. На гугл имаш доста материјали кои може да ти помогнат.

Исто така на фејзбук има и активна група SEO - Macedonia каде што има поставено одлични материјали за СЕО, а и можеш и да прашаш се што те интересира во врска со интернет маркетинг и оптимизација на сајтови.
Абе све добро ама што крадиш никнејм? :LOL::LOL:
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Дали некој од поискусните google adsense-ери би сакал да сподели кои критериуми треба да исполнува еден вебсајт за да биде одобрен од google.
Гуглав и прочитав повеќе статии ,но секој различно пишува и незнам во што да верувам. :)
Еве неколку работи што највеќе ме интересираат:
-Колку минимум статии треба да има вебсајтот?
-Колку треба да биде стар вебсајтот/домејнот?
-Колку најмалку посети треба да има дневно?
-Дали е важно да биде високо рангиран на алекса?
итн, итн.

Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom