SEO за почетници

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Фала ама не ми е сеедно кога гледам наши деца како кликаат како малоумни за 100 денари месечно а деца од Америка, Англија и Франција дебатираат со мене, па да биде пожално има деца што прават и по 500$ дневно, додека нашиве спамаат со buxshit и остали срања.
И не ми е сеедно да гледам сиромашна младина... знам, бев таму. Поради ова и ја отварам темава. Не сум јадел со златна лажица никад.
Звучи лудо ама ова е 100% добронамерно. Знам дека малку останаа добронамерни.

Морам на спиење...доста беше. Ке бидам во тек со темава. Слободно прашувајте ако има нешто нејасно. Ке одговорам кога ке имам време, ама 100% ке одговорам.
Па така е затоа што не сакаат да се обидат да научат како вистински да заработат наместо да се мачат со кликање реклами. Секој почеток е тежок, но во овие модерни времиња на 21 век може скоро се да се научи на интернет. Најголемите пари лежат во ИТ секторите. Еден обичен блог или Јутуб канал со уникатен и квалитетен материјал може месечно да заработува илјадници евра.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Маќедонац, кога веќе имаш сајт, билдај емаил листа, претплатници. Ова е едно од клучните работи. Секогаш ќе бидеш во можност да им нудиш/продаваш различни производи, а воедно да ги задржиш посетителите.
Знам имам email-popup , тоа го направив уште на самото отварање на сајтот. Само проблемот е што email листата бавно се пополнува за разлика од fanpage лајкови ако собираш.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Добра тема и продолжи со tips. Ќе ја анализирам подетално деновиве. Јас (за жал) сеуште само им помагам на тие што работат со SEO или сакаат да си го подобрат ранкингот (пишувам articles based on keywords) и од тоа има пари (повеќе од просечна македонска плата) ама во SEO има уште повеќе :).
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Добра тема и продолжи со tips. Ќе ја анализирам подетално деновиве. Јас (за жал) сеуште само им помагам на тие што работат со SEO или сакаат да си го подобрат ранкингот (пишувам articles based on keywords) и од тоа има пари (повеќе од просечна македонска плата) ама во SEO има уште повеќе :).
прати некој пример по пп, може да порачам некој артикл деновиве :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Templar видов дек сакаш да правиш пбн и ја сум за, прати ми порака да праиме муабет. Ќе делиме инвестиција. Инаку како иде со заработка, јас сега правам оптимизација и нови 2-3 страни. Гса веќе слаби ефекти вади, мора пбн :)
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Templar видов дек сакаш да правиш пбн и ја сум за, прати ми порака да праиме муабет. Ќе делиме инвестиција. Инаку како иде со заработка, јас сега правам оптимизација и нови 2-3 страни. Гса веќе слаби ефекти вади, мора пбн :)
Sto e gsa a sto pbn?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
T

templar55

Гостин
Templar видов дек сакаш да правиш пбн и ја сум за, прати ми порака да праиме муабет. Ќе делиме инвестиција. Инаку како иде со заработка, јас сега правам оптимизација и нови 2-3 страни. Гса веќе слаби ефекти вади, мора пбн :)
Бев во план да правам PBN и тоа сам, ама се откажав. Знам дека многу чини ама тоа не е единствениот проблем.
Проблемот мене лично ми е што гугл наскоро ке почни да ги гони оние сајтови кои што користат PBN и ке ги пенализира.
GSA веќе не работи за tier1 така да единствената опција ми е да користам web 2.0 и нив да ги третирам како PBN. Градам линкови и до тие web 2.0 сајтови ама треба време додека да добијат на авторитет за разлика од PBN каде добиваш на авторитет веднаш.
И погоре спомнав дека поефтина варијанта на PBN е SAPE и гледам дека многу луѓе почнуваат да го користат тоа.
Ке видиме каков ке биде следниот гугл апдејт.
Ако гугл не превземат акција против PBN во наредните 6 месеци ке скокнам во тоа веднаш и може комотно да формираме една мрежа од 50-тина сајтови.
Иначе супер ти оди... секоја чест и направи scale :)
Знаеш и сам какви niches се користат на CPAGrip така да со градење на web 2.0 за свои линкови ке направиш outrank на сите спамери што се моментално на прва страна. Истражувај и следниот месец нека бидат 2000$... Искрено заеби GSA како tier1 и сконцентрирај се на web 2.0... ке ги видиш разултатите после месец ипол/два.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.968
Зашто од старт пишува дека се почнува со твоја веб страна, значи дека треба да знаеш и кодирање, јава, mysql и слични познавања за воопшто да почнеш со оваа област, поточно SEO?
 
T

templar55

Гостин
Зашто од старт пишува дека се почнува со твоја веб страна, значи дека треба да знаеш и кодирање, јава, mysql и слични познавања за воопшто да почнеш со оваа област, поточно SEO?
Не мора да знаеш ова/ мора ако сакаш да имаш уникатен сајт ама пак ке кажам дека воопшто не е потребно. Намерно на првата страна посочив пример каде сајтот користи wordpress, нешто што е ултра лесно да се научи. Со wordpress немора да знаеш ни html ni MySQL ниту пак јава.
Од друга страна доколку сакаш ептен уникатен сајт т.е. нешто "невидено" до сега, а не си во можност да го направиш сам е тогаш ке платиш некој друг да ти го направи бидејќи не е скапо а и парите ке ги вратиш десеткратно.
Бесплатни скрипти за прекрасни сајтови на нет има колку сакаш, само треба да се потрудите да барате.
Инаку за почетници советувам да почнат со wordpress затоа што е смешно лесно да се научи. На youtube има милион видеа со туториали. Само барајте : how to make wordpress site или нешто слично. Ви велам се ви е на тацна.
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
објасни после направениот сајт, кој се следните чекори ?
 
T

templar55

Гостин
Templar кој алекса ранк имаш на сајтот ако нее тајна ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Извини, сега го видов постот. Искрено, воопшто не обрнувам внимание на Alexa а не треба ни вие.
Знам дека звучи лудо ама 1000 посетители на еден сајт со 1000 посетители на друг сајт има ОГРОМНА разлика.
Пример ако првиот е сајт е од информативен карактер, ретко кој од посетителите ке се одлучи да купи нешто од тебе ( ке има продажби ама ке бидат случајни продажби ) за разлика од вториот ако тие 1000 посетители се ласерски таргетиран трафик од гугл.
Пример што и претходно го наведов :
1.Why garcinia cambogia is so effective ( keyword: garcinia cambogia) ( информативен карактер )
2.Why garcinia cambogia is so effective and where to buy it ( keyword: buy garcinia cambogia) ( информативен + комерцијален карактер )
Ова се само примери.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.968
@templar55

Погорниот дел со правење на страна со wordpress веќе е појасен. Другово.
Да речеме дека имате веб сајт за продажба на камери. Реално вие ги немате тие камери ама Амазон ви нуди да бидете нивен affiliate и ви дава 10% од секој нивен продаден продукт. Откако ке направите ваш вебсајт ( прилично ефтино денес ) 10$ хостинг и 10$ domain вие треба да почнете да размислувате на содржината и на клучните зборови кои ке ги има тој сајт за да се рангира на google. Тоа се нарекува оптимизација или популарно SEO.
Е сега ти овде си навел пример со камери. Ти произволно одбираш со што дејност ќе се занимава твојата веб страна, ја надоградуваш внесуваш keywords итн. и уствари чекаш гугл да те примети и да те рангира повисоко или има и други начини за да си го кренеш рејтингот, веројатно врбуваш луѓе да ти ја посетуваат страната итн?
Последно, што дејност ќе презентираш ("нудиш") на страната, вајда треба да се консултираш со поискусен да те упати што би можело да функционира продуктивно, или евентуално ако имаш ти некоја идеја што мислиш дека ќе биде добра и да пробаш да ја искористиш...?
Може е конфузно, може добро ме сфати, јбг првоодделенци сме во ова :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom