SEEU - или попознат како „Штулов Универзитет“

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Секаде во светот пиватните се светлосни години пред државните ,кај нас има подобри услови ама навоно има поленсо поминуваже .
п.с млади се приватните за тоа му треба време .
Факт= има и предности и слабости во приваното и државното образование .
Да во приватното и со подпросечен IQ ќе дипломираш, на државните ќе се однесуваат со тебе како да си граѓанин од втор ред...
Жалосно ни е образованието...
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
770
Поени од реакции
455
Би сакал доколку има форумџии, кој студирале, студираат и би сакале да студираат на овој факултет да споделуваат се што е можно во врска со него, материјали, прашања, совети, трикови, предности, слабости, доблести, маани, и секако ЗНАЕЊЕ :) Секој пост е добредојден во помошта за послено студирање:)
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
770
Поени од реакции
455
А да и како студент на SEEU би сакал да ги замолам сите оние кој не студираат таму да не даваат неприкладни и неосновани коментари, затоа што очигледно не се запознаени со условите на студирање на овој Универзитет. Не се положуваат испити на тепка кај нас, туку напротив се учи по систем кој е прецизно одреден, прашањата се одговараат на раскажување а не на заокружување, не сакам да споредувам со ниту еден друг Универзитет, али барем за мојот можам да кажам дека од него излегува стручен и образован кадар.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
По Шангајската листа на вреднување на универзитетите која е и официјално објавена на веб страната на МОИ Универзитетот на Југоисточна Европа (Штуловиот) се најде на второто место, веднаш по Универзитетот „св. Кирил и Методиј“. Основач е господинот Макс ван дер Штул (Max van der Stoel) кој е холандски политичар и бивш Министер за надворешни работи на Холандија. Инаку јас дипломирав во генерацијата 2005-2008 на овој универзитет во Тетово, а искуствата оттаму се само позитивни. Системот на отценување и создавање на распоред на предавања е електронски и функционира перфекно. Нема бркање потписи, само регистрирање на предметите преку интернет, и веќе те има на списокот за полагање! Оценките од испитите, бодувањето на секој испит поединечно, можеш да го имаш во вид во секое време преку Интернет или со ИД Картичката во одделот на администрацијата на универзитетот! Кампусот е исто така совршен и ги нуди сите услови, од уредни интернати, амфитеатри, предавални, па до кафетерии, бифеа, маркети итн. По европски здравје :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
По Шангајската листа на вреднување на универзитетите која е и официјално објавена на веб страната на МОИ Универзитетот на Југоисточна Европа (Штуловиот) се најде на второто место, веднаш по Универзитетот „св. Кирил и Методиј“. Основач е господинот Макс ван дер Штул (Max van der Stoel) кој е холандски политичар и бивш Министер за надворешни работи на Холандија. Инаку јас дипломирав во генерацијата 2005-2008 на овој универзитет во Тетово, а искуствата оттаму се само позитивни. Системот на отценување и создавање на распоред на предавања е електронски и функционира перфекно. Нема бркање потписи, само регистрирање на предметите преку интернет, и веќе те има на списокот за полагање! Оценките од испитите, бодувањето на секој испит поединечно, можеш да го имаш во вид во секое време преку Интернет или со ИД Картичката во одделот на администрацијата на универзитетот! Кампусот е исто така совршен и ги нуди сите услови, од уредни интернати, амфитеатри, предавални, па до кафетерии, бифеа, маркети итн. По европски здравје :)
тоа листата што ја ставиле изгледа рандом факултети влечеле и ги ставале под реден број... незнам по кој критериум само оценувале - катастрофа е целата ранг листа!
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Сакам да прашам , во врска со компјутерските и информатичките смерови меѓу овој универзитет и ФИНКИ , чисто информативно иако според мене ФИНКИ би требало да биде многу понапред од само единствениот смер од ваков тип на Штул. Оваа година се запишувам на факс па би сакал да ги чујам вашите мислења ?
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.966
Поени од реакции
24.747
Има некој тука што планира да студира, студира или студирал на Правни науки на Штулов да сподели искуства? Бидејќи планирам тамо да се запишувам оваа година, па би сакал да ми бидат одговорени неколку прашања за тоа. :)
 

Higuain

Madridista!!!
Член од
30 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
2
За смерот Компјутерски науки дали е потребно да се знае англискиот јазик.. и предавањата се на македонски или англиски ?
 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
За смерот Компјутерски науки дали е потребно да се знае англискиот јазик.. и предавањата се на македонски или англиски ?

Angliski treba da znajsh i se uchi kako predmet i go polagash. Otkako kje te primat na SEEU, ti treba da odish na testiranje za Angliski jazik i spored testot koj kje go izrabotish te leveliraat, od 1 do 6 se Levelite, i spored znaenjeto koe kje go pruzhish na tesitranjeto so TOJ level zapochnuvash. Predavanjata se na Makedonski(kolku shto sum informiran).
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
На кој факултет си, редовен/вонреден студент? Имаш појма колку се плаќа полагање испит во казнена сесија?

Јас студирам Право - ЈУИЕ Тетово , 3 год. сум , редовен студент .

Мислам дека се плаќа со тоа колку кредити има предметот , еден кредит = 10 Евра , што значи ако предметот има 6 кредити = 60 ЕУР. ( Ама не сум мн. сигурен ) .
 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
^ 5 Euro од кредит.
Али претежно не се плаќа тоа казнени мазнени, ако завлечкаш испити пример ко еден мој колега имаше 5 од прва завлечкано, наредната година му пресметаја некој биланс 25% бла бла.. и си плати МОРАЛНО 8000денари.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.297
Поени од реакции
16.344
Кое пљачкање ви го праат со ова плаќањево.
Ем плаќаш 1800 евра у најмала рака за година, ем ова огромниве казни шо ви ги лепат за заостанат предмет. Невидено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom