Queen

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
еден од најомилените и причина зошто го слушам и ден денес рокот. Омилени песни ми се Bohemian Rhapsody, Dont stop me now, Somebody to love, We are the champions, I want it all, Bicycle.
 
Член од
23 јули 2007
Мислења
166
Поени од реакции
2
dobra grupa steta so ne posto legendarniot Fredy .edna od dobrite pesni
We're the champions:smir:
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Беа одлична група со одлични музичари и според мене еден од најхаризматичните пејачи воопшто...штета шо умре Фреди...ми се чини дека после смртта на Фреди не остана моментално пејач со таква харизма...чудо беше чоекот...безброј пати цел Вембли ( околу 80 000 народ ) пееше во еден глас со него...а да не зборувам дека чоекот имаше одлична поврзаност со фановите на самиот концерт...сите беа како хипнотизирани на нивните концерти...многу песни од Queen ќе останат во легендите на музиката...не за џабе за пeсна на векот е прогласена Bohemian Rapsody...криво ми е шо не сум бил на нивни концерт да ги видам во живо
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Беа одлична група со одлични музичари и според мене еден од најхаризматичните пејачи воопшто...штета шо умре Фреди...ми се чини дека после смртта на Фреди не остана моментално пејач со таква харизма...чудо беше чоекот...безброј пати цел Вембли ( околу 80 000 народ ) пееше во еден глас со него...а да не зборувам дека чоекот имаше одлична поврзаност со фановите на самиот концерт...сите беа како хипнотизирани на нивните концерти...многу песни од Queen ќе останат во легендите на музиката...не за џабе за пeсна на векот е прогласена Bohemian Rapsody...криво ми е шо не сум бил на нивни концерт да ги видам во живо
да да... неверојатен пејач, екстравагантна личност, вистински шоумен...но сепак остана легенда со милиони фанови кои ја слушаат неговата музика. Еве јас на пример, сите ми зборуваат дека премногу се замарам со него, ама мене пак ич не ми е гајле...за мене тој претставува совршенство и ке го обожавам засекогаш.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Браво Whitesnake за темава. Queen, група на сите времиња, Фреди, човек со неверојатен талент и способности. Штета што умре прерано. Многу направи во музиката, и има голема улога во мојов живот. Песни кои изобилуваат со магија. Bohemian rhapsody мислам по мое дека е една од најтажните песни воопшто направени. Им се восхитувам на нивното дело.Легенда, нема што...
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Дефинитивно една од најдобрите Rock N Roll бенда што можеле да постојат... Имаат над 20 хита а според мене најдобра им е Bohemian Rhapsody.
 

WhiteSnake

[hW] Light_Arrow
Член од
24 август 2007
Мислења
907
Поени од реакции
1
Мислам оти пак ке се формират терат пеја~ ама не моза да го замене Freddy.
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Queen е Британски рок бенд формиран 1970г од гитаристот Brian May вокал Freddie Mercury и тапанарот Roger Taylor нешто подоцна им се придружува и басистот John Deacon и стануваат еден од најуспешните Британски бендови во последните три децении.Нивната свирка на Live Aid(концертот за децата во етиопија)е оценета како најдобар настап во живо на сите времиња.Имаат издадено 15 студиски албуми 6 албуми во живо 11 компилациски албуми.Мои омилени песни
"Another One Bites the Dust
"A Kind of Magic"
"I Want to Break Free"
"These Are the Days of Our Lives"
"Friends Will Be Friends"
"I Want It All"
"We Will Rock You"
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Имаат навистина многу добри песни.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
8
deneska gleav koncert so noviot sostav mnogu se top no sepak noviov peac ne moze da go zameni legendata fredy
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Queen... една од моите омилени групи.
Почнав да ги слушам кога бев 4то/5то одд., така нешто.
Фантастична група, толку многу талент сконцентриран на едно место не сум сретнал во музичката историја (освен Beatles). За да се доживее магијата на Queen треба да се погледне нивниот настап на Live Aid (некој го спомна погоре). Иако сите успешно и подеднакво учествуваа како автори на музика и текст, создаваа песни... според многу, басистот John Deacon беше водечката креативна сила во бендот (нешто што е помалку познато).

Ако од некоја група неможам да одберам омилена песна, тогаш тоа е Queen.
Само има периоди кога некоја песна повеќе ми лежи.

Моментално: "You don't fool me"

"Bohemian rhapsody" ; "Another one bites the dust"
"Don't stop me now" ; "We are the champions"
"A kind of magic" ; "Under pressure"
"I want it all" ; "Who wants to live forever"
"I'm going slightly mad" ; "The show must go on"
соло-песните на Фреди "Living on my own" ; "The great pretender"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom