Python - Пајтон

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Чатот баш сега го испробав и на Windows Vista не ми работи. Пробај и со compatibility мод на работа на .exe фалјот кој го експортира и пак не сака.:toe:
За Windows Vista незнам, али бидејки баш сега го тестирав и на Windows XP значи дека ќе работи и на Vista. :toe:

Еве скрин шот од Linux:


Еве скриншот од Windows:
 
H

^HITMAN^

Гостин
Што требаше ова да значи?
Мислам дека бев сосема јасен во постот.

За Windows Vista незнам, али бидејки баш сега го тестирав и на Windows XP значи дека ќе работи и на Vista. :toe:
Изгледа јас сум зезнал нешто. Штом работи на XP тогаш компатибилити модот нема врска. Благодарам сепак.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Изгледа јас сум зезнал нешто. Штом работи на XP тогаш компатибилити модот нема врска. Благодарам сепак.
Друже, а имаш инсталирано Python ?
Ако немаш инсталирано ондак нема да работи, треба првин да инсталираш Python, а ако имаш инстлаирано како го пушташ ?

Значи вака иде постапката:
Креираш server.py фајл каде што го запишуваш кодот за серверот.
Креираш client.py фајл каде што го запишуваш кодот за клиентот.

Потоа, со Python command line првин го стартуваш серверот, па потоа исто така со Python command line го стартуваш и клиентот... и во клиентот ги пишуваш пораките... и како ги пишуваш пораките паралелно треба да се прикажуваат на серверот.

Значи ако правиш како постапките горе што ги наведов ондак треба да работи (јас го имам тестирано и на Linux и на Windows само локално).
Исто така, јас уште пичам на старата верзија на Python 2.6 (Има понова 3.1.1).

А ако сакаш да го имплементираш на сервер како „класичен чат“, тоа е веќе друг муабет, во тој случај во игра влегуваат уште еден куп работи. :)
 
H

^HITMAN^

Гостин
Друже, а имаш инсталирано Python ?
Ако немаш инсталирано ондак нема да работи, треба првин да инсталираш Python, а ако имаш инстлаирано како го пушташ ?

Значи вака иде постапката:
Креираш server.py фајл каде што го запишуваш кодот за серверот.
Креираш client.py фајл каде што го запишуваш кодот за клиентот.

Потоа, со Python command line првин го стартуваш серверот, па потоа исто така со Python command line го стартуваш и клиентот... и во клиентот ги пишуваш пораките... и како ги пишуваш пораките паралелно треба да се прикажуваат на серверот.

Значи ако правиш како постапките горе што ги наведов ондак треба да работи (јас го имам тестирано и на Linux и на Windows само локално).
Исто така, јас уште пичам на старата верзија на Python 2.6 (Има понова 3.1.1).

А ако сакаш да го имплементираш на сервер како „класичен чат“, тоа е веќе друг муабет, во тој случај во игра влегуваат уште еден куп работи. :)
Да да имам но заборавив да напишам дека го преработив кодот па сакав да го компајлирам со едно програмче, но сум заебал нешто изгледа. Благодарам сепак на постот, фала ти за времето што го одвои.:smir:
Со Python се снаоѓам некако.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Излезе нова верзија на Python за линукс, тоа е верзијата 2.5.5.

Python новости.
Информации за верзијата 2.5.5
Директен линк за превземање (Python-2.5.5.tgz).

Инсталација
Код:
#Превземање
wget http://www.python.org/ftp/python/2.5.5/Python-2.5.5.tgz

#Распакување
-zxvf Python-2.5.5.tgz

#Инсталација
./configure
make
make install
Доколку веќе имате инсталирано Python би требало самиот IDE или оперативен систем да ви ја детектира новата верзија и да ве праша дали да ја инсталира.

Што е ново во верзијата 2.5 ?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ако некој има желба под линукс да креира Python апликации во Eclipse IDE еве едно видео како да го инсталира плагинот PyDev...

Е сега, бидејки јас веќе имав инстлаирано Eclipse и Python затоа на видеото не е прикажана иснталацијата на Eclipse и Python, значи најпрвин треба да инсталирате Eclipse и Python:

Код:
sudo apt-get install eclipse python
и после тоа можете да го инстлаирате PyDev (на фул скрин се гледа поубаво):

 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ако некој има желба под линукс да креира Python апликации во Eclipse IDE еве едно видео како да го инсталира плагинот PyDev...

Е сега, бидејки јас веќе имав инстлаирано Eclipse и Python затоа на видеото не е прикажана иснталацијата на Eclipse и Python, значи најпрвин треба да инсталирате Eclipse и Python:

Код:
sudo apt-get install eclipse python
и после тоа можете да го инстлаирате PyDev (на фул скрин се гледа поубаво):

Кој сака еклипс ПиДев е една од најдобрите околини за Пајтон. Има добар и паметен аутокомплетишн, солиден дебагер и слично. Се на се се шо ви треба. + мала забелешка плагинот си работи и под виндовс.

Ако не сакате еклипс комодо е една од подобрите опции. Или најдобрата нотпад :D
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
... мала забелешка плагинот си работи и под виндовс.
...
Yup, али до сега не сум го пробал под Windows, а колку што имам разгледано на брзинка има некои разлики во начинот на инсталација па затоа наведов само линукс. :)

Иначе случајно копав низ сајтот на Пајтон и заприметив некои интересни работи...

1. Python Jobs Border
Значи можете да го доставите вашето CV и вашиот „оглас“ за вработување и истиот ќе биде објавен на сајтот на Python.org
Инструкции за испраќање на апликацијата можете да најдете тука.
Можда звучи малце лудо, али можда има некој Python Master кој не е информиран за ова. : )

2. Доброволно донирање на библиотеки, поправање на багови и општа помош за развој на програмскиот јазик, стандардните библиотеки и оптимизадијата...

Python.org/help/ напиша:
Want to contribute?
To report a bug in the Python core, use the Python Bug Tracker.
To contribute a bug fix or other patch to the Python core, see the Python Developer's Guide.
To contribute to the official Python documentation, write to docs@python.org, or use the Issue Tracker to contribute a documentation patch.
To announce your module or application to the Python community, use comp.lang.python.announce (or via email, python-announce@python.org, if you lack news access). More info: the announcements newsgroup description
To propose changes to the python core, post your thoughts to comp.lang.python. If you have an implementation, follow the Python Patch Guidelines.
Повеќе информации можете да најдете тука во долниот дел на страната („Want to contribute?“).

Ако некој е заинтересиран арно, ако не... да сНе здрави и живи. :)
 

tooose

Dr_Go_FasT
Член од
26 август 2009
Мислења
55
Поени од реакции
11
Во врска со Python но за sinbian платформа и го имам инсталирано на нокиа N73 функционираат истите кодови што ги имаше на почетокот на темава. Не се разбирам многу во тие кодови но знам како функционираат. Имам некои поедноставни скрипти како autofoto.py, ball.py, imgviewer.py, snake.py итн. , мене прашањето ми е каде да најдам повеќе готови скрипти кои би фукционирале на simbian платформа.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Во врска со Python но за sinbian платформа и го имам инсталирано на нокиа N73 функционираат истите кодови што ги имаше на почетокот на темава. Не се разбирам многу во тие кодови но знам како функционираат. Имам некои поедноставни скрипти како autofoto.py, ball.py, imgviewer.py, snake.py итн. , мене прашањето ми е каде да најдам повеќе готови скрипти кои би фукционирале на simbian платформа.
Не сум баш упатен во тие работи, али имам заприметено дека се вртат муабети за PyS60. Ова е за серијата S60, а не сум сигурен дали е компитабилно со останатите серии.
Еве ја документацијата за PyS60.

А еве тука имаш и некои снипети за серија S60.

Сори што неможам да те упатам поконткретно во тие работи, али неможам да зборувам за нешто што и самиот не го знам. :/
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Апдејт на чатот:

Првобитниот код (серверот и клиентот)
Код:
from socket import *

host = "localhost"
port = 21567
buf = 1024
addr = (host,port)

UDPSock = socket(AF_INET,SOCK_DGRAM)
UDPSock.bind(addr)

while 1:
	data,addr = UDPSock.recvfrom(buf)
	if not data:
		print "Client has exited!"
		break
	else:
		print "\nReceived message '", data,"'"

UDPSock.close()
Код:
from socket import *

host = "localhost"
port = 21567
buf = 1024
addr = (host,port)

UDPSock = socket(AF_INET,SOCK_DGRAM)

def_msg = "===Enter message to send to server===";
print "\n",def_msg

while (1):
	data = raw_input('>> ')
	if not data:
		break
	else:
		if(UDPSock.sendto(data,addr)):
			print "Sending message '",data,"'....."

UDPSock.close()
Значи сега може да се формираат соби и да се пичи како месинџер со „соби“, мултиплатформски е, ќе пробам да направам и веб верзија... Моментално се трудам да го имплементирам во GUI апликација, ама има доста заебанции :/
Кога ќе го средам целосно ќе го пишам тука и кодот. :)

Иначе еве едно видео како пичи сеа за сеа:

 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Macedonian Python User Group

Формирање на Python User Group, четврток 11.март.2010

Овој четврток, 11.март.2010 од 19 до 21 часот, во хаклабот КИКА ќе почнеме со редовен термин за Python работилница. Името сеуште не е утврдено, па за сега ќе го викаме со привременото име „Python вечери @ КИКА“ (предлози добредојдени).
Read more...
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Еве ви од мене едно книгиче за основите на Python на македонски
Истово првично е објавено тука пред месец дена и за да не го пишувам одново истиот пост удрив само copy-pste.

Хелоу момци...

Значи вака, се работи за едно книгиче кое го имам пишувано лани во кое се збори за основите на програмскиот јазик Python.
Значи опфатена е синтаксата, условите, циклусите и слични бејзик-левел делови од програмскио јазик Python.
За да може книгата полесно да се разбере потребно е (но не морално) да се има преднзаење од некој друг програмски јазик.

Една мала FAIL работа е тоа што книгата е пишувана пред да излезе новата 3.1 верзија и во самата книга нагласени се raw_input и input влезните команди и xrange и range повторувачките циклуси, кои во новата верзија истите се споени, односно raw_input е споено со input, а xrange е споено со range (значи во новата верзија тргнати се raw_input и xrange).

Е сега, доколку некој земе да ја чита книгата, претпоставувам дека нема да има проблеми со разбирање на истата, а доколку има, нека ми прости затоа што нели... не сум Проф. Др. за да би можел да напишам професионална книга како што е О'Рили, сепак, мојата цел е колку што можам и како можам да направам нешто на македонски, се надевам деак нема да плукате на истото.

Е сега, има уште една ствар... Бидејки одкако почнав да работам, времето за такви ствари (пишување библиотеки, книги, лични проекти) буквално ми исчезна, такада веројатноста дека книгава ќе ја запоставам е многу голема, такада доколку има некој доброволец кој би сакал да ја продужи, нека ми пише и ќе му го испратам .odt фајлот.
Услови кои треба да ги исполнува следниот автор се да има барем минимално познавање од програмскиот јазик Python и секако да има воља за развој на едно такво книгиче.

Како и да е, се надевам дека позитивно ќе гледате на сето ова и дека истото ќе ви се допадне. :)

Линк за превземање:
http://www.megafileupload.com/en/file/207121/Python-pdf.html
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Да ја живнам темава, можда ќе искресне некој пајтонџија од некаде :)

Да почнам со GoogleSuggest модулот...
Го пишував за лични потреби, не очекував толкав интересен, ама гледам за ден ипол веќе има 30 Downloads па затоа реков да го пишам и тука.

Значи овој модул служи за собирање на сугестиите од Google, компитабилен е со сите верзии на Python исто така компитабилен е и со Linux & Windows (можеби и на мекинтош, не сум го тестирал таму).

Инсталација:
Код:
python setup.py install
...или пак дирекно да се импортира GoogleSuggest.py

Начин на употреба:
Код:
from GoogleSuggest import GoogleSuggest

def example1():
    GS = GoogleSuggest("google")
    GS.read()
    for item in GS.suggest:
        print item

def example2():
    suggestions = GoogleSuggest("google").read()
    for suggest in suggestions:
        print suggest

def example3():
    suggestions = GoogleSuggest().read("google")
    for suggest in suggestions:
        print suggest

print "Example 1:\n"
example1()
print "\n\nExample 2:\n"
example2()
print "\n\nExample 3:\n"
example3()
Еве и излез од „google“ и „microsoft visual“:
>>> ================================ RESTART ================================
>>>
>>> from GoogleSuggest import GoogleSuggest
>>> suggestions = GoogleSuggest("google").read()
>>> for suggest in suggestions:
print suggest


google maps
google.com
google earth
google translate
google voice
google images
google docs
google scholar
google chrome
google books
>>> suggestions = GoogleSuggest().read("microsoft visual")
>>> for suggest in suggestions:
print suggest


microsoft visual studio
microsoft visual c++
microsoft visual basic
microsoft visual studio 2010
microsoft visual studio express
microsoft visual studio 2008
microsoft visual c++ runtime library
microsoft visual c++ 2005 redistributable
microsoft visual studio 2010 express
microsoft visual c++ 2010 redistributable package
>>>
 

Kajgana Shop

На врв Bottom