Progressive Rock

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Најновиот албум на Violeta De Outono, малку е помек за мој вкус но звучи перфектно како од 70ти.
Фанови на ПМФ ќе го бендисаат секако.

Инаку добро котира и кај фановите на прогрок страната.

 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Колку да ја живнам темата ќе дадам еден предизвик до учесниците на истата и ова е нешто како тема во тема. progception
Некни гледав колку можам да најдам прог песни со зборот Time во насловот и најдов навистина еден куп.
Правила
Првиот што ќе успее да најде повеќе од пет прог рок песни кои го содржат зборот кој е поставен за референта точка, постира збор за нареден предизвик и му е дозволено неограничено да ги прегледува темите за женски газиња и цицка за златен медал, секако да не ја заборавиме ретката женска и геј популација на темава која може да си ја подигни наградата во темите секси мажи во долна облека и најубави мажи.

Правило број 2. (Многу важно)
Постирајте ги видеата во линк од причина што ќе има проблем при отворањето на страницата. Не сите имаме супер брз интернет и компјутери.

Прв пример

Time

VDGG - Your Time Starts Now
Porcupine Tree - Time Flies
Pink Floyd - Time
King Crimson - One Time
Genesis - Time Table

Нареден збор за предизвик:

Love
Се извинувам, но подфорумот Музика не е играчница. Вакво нешто можете да го правите во овој подфорум
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Се извинувам, но подфорумот Музика не е играчница. Вакво нешто можете да го правите во овој подфорум
Тапа си. Еве пример јас баш од тие две три мислења се потсетив на некои песни што одамна ги немав пуштено и почнав да копам по дискографиите песни со тие зборови.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Тапа си. Еве пример јас баш од тие две три мислења се потсетив на некои песни што одамна ги немав пуштено и почнав да копам по дискографиите песни со тие зборови.
Се извинувам, али тоа е :) Ако сакаш до толку да се потсетуваш, отвори тема во играчница, стави линк во потпис да ја видат сите и потсетувај се :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Се извинувам, но подфорумот Музика не е играчница. Вакво нешто можете да го правите во овој подфорум
Тоа овде не се собравме двајца за да поиграме, не пак во играчница каде што шутрак владее. :D Чисто колку да ја живниме темата беше намерата, ама нема интерес и онака.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Тоа овде не се собериме двајца за да поиграме, не пак во играчница каде што шутрак владее. :D Чисто колку да ја живниме темата беше намерата, ама нема интерес и онака.
Знам, ама ако дозволим на оваа тема вакво нешто, ќе треба на сите да дозволим, што би се случило ако фрекфентни теми како хип хопот во Македонија да има ваква игра.. ќе нема воопшто прегледност за тие што сакаат да дискутираат што патем тоа е и целта, да се дискутира за одредената тема а не да се „игра“. Морам да го задржам истиот критериум за цел подфорум. Не ме сфаќајте погрешно, не дека сакам да ви кратим од задоволство, но мислам дека можете да пронајдете подобар начин за отворање на нова дискусија што би придонело да се живне темата. :D
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Новиот албум на Steven Wilson е мадафака. Претходните два албуми не ми се свиѓаа, али овој е бомбона. Нешто измеѓу Porcupine Tree и соло албумите, вришти од prog. a мелодичен у исто време.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Новиот албум на Steven Wilson е мадафака. Претходните два албуми не ми се свиѓаа, али овој е бомбона. Нешто измеѓу Porcupine Tree и соло албумите, вришти од prog. a мелодичен у исто време.
Мене новиот на Motorpsycho & Stale Storlokken ми е најдобар прог албум за годинава.

 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
Новиот албум на Steven Wilson е мадафака. Претходните два албуми не ми се свиѓаа, али овој е бомбона. Нешто измеѓу Porcupine Tree и соло албумите, вришти од prog. a мелодичен у исто време.
Дефинитивно албумот е железен. Слушав го веќе дваесетина пати.
Во некои моменти како да слушам YES (раниот), King Crimson, EL&P, Rush, Robert Plant ...
всушност како да е мешавина на PT и постарите соло албуми на StW, а можеби и Blackfield, но има и елементи на џез-рок.
Раскош!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom