Progressive Rock

Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Новио албум на Kaipa, Vittjar, е одлично парче олд скул прог, али секако и со шмек на поновите прог достигнувања. Highly Recommended.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Добро шо ме потсети за албумо, бев го симнал одамна, али забравив на него скрос, така е коа симнеш миљарда албуми и после загубиш осет што кај ти е.
Исто и мене ми беше симнат по препорака на прог рок страната од причина што имаше солидна оценка, ама дури вчера го слушнав.
Не прават вакви албуми повеќе...Ептен ме бендиса мене, нешто помеѓу Софт Машин и Манавишну Оркестра е албумов.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Space rock и krautrock.
Имаа многу добар албум лани, мислам дека го препорачав во темата за најдобри албуми 2011.
The Spaceman беше добра трака, ама Inner Circle ми беше врв од албумот.
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Да ве прашам колеги, има некој линк за активен торент за Frank Zappa - You Can't do that on Stage anymore vol.1-6 ? На rutracker има торент со сите 6, ама не е баш активен, па некој ако може да ми помогне. :)
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Да ве прашам колеги, има некој линк за активен торент за Frank Zappa - You Can't do that on Stage anymore vol.1-6 ? На rutracker има торент со сите 6, ама не е баш активен, па некој ако може да ми помогне. :)
Има ги сите "You Can't do that on Stage anymore" на rutracker. Тражи торент под име:
(progressive & art-rock) Frank Zappa (The Mothers of Invention) - Full Discography 1966-2011, MP3 (tracks), VBR 192-320 kbps
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Најдобро соло на сакс, најдобро соло на сајзер, најдобро соло на гитара и најдобар текст и се најдобро...

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819

Народе на 9:20 слушнете, пред некој ден го заслушав внимателно. Има пеење на македонски, народно. Ја излези младо моме, види си стара мајка, на нивата.......нешто така пее. Ај заслушајте внимателно, чекам мислење озбилно. Песнава ми е една од појаките на Crippled.
Претходно се наслушува уште на почеток текстчето, но на крај е чисто пеењето.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73

Народе на 9:20 слушнете, пред некој ден го заслушав внимателно. Има пеење на македонски, народно. Ја излези младо моме, види си стара мајка, на нивата.......нешто така пее. Ај заслушајте внимателно, чекам мислење озбилно. Песнава ми е една од појаките на Crippled.
Претходно се наслушува уште на почеток текстчето, но на крај е чисто пеењето.
хехе жити се, не го бев забележал овоа, а го иам преслушано албумо ногу пати, иначе јак албум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom