ProdigY

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Се знае од што починал ? Дрога ? Шмркал ? Апчиња ?

Супер се Продиџи иако не сум бил на нивни концерт да ги слушам во живо.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Liam е стварно музички генијалец.

Би се окарактеризирал сам себе као чоек што претежно сум јадел британско музичко влијание...од Martin Gore, Robert Smith, Johnny Marr, Bowie...па натаму "електроничариве", браќава Hartnoll од Orbital, Underworld, Del Naja од Massive attack, FSOL....и уште пар ликови од негов калибар. Liam ја правеше музиката - дефакто. Го имам слушано во едно интервју, дури мислам дека беше на Twisted city на Марија Атанасовска на Телма, на лаптоп ја склопувал музиката и скоро "на готово" улетувале Keith и Maxim со вокалите. Меѓутоа, Prodigy без нив двајца и нивната харизма, никогаш немаше да биде Prodigy, а не верувам дека и тој самиот ќе беше толку популарен.

Се збореше дека последниве години им паднала енергијата на концертите, дека се подостарени, што е и логично, ама си остаија некој свој печат во електронската музика и тоа баш по настапите во живо и глеам дека стварно смртта на Keith го разбуричка светов денеска, за жал вака....
Not The Prodigy from the early days. Ritam maashini, klavijaturi i bubnjevi. Zaradi toa i The Prodigy bea muzicki akt i sekogash svirea vo zhivo za razlika od ostanatite pretstavnici na rave scenata od toj period. Se slagam za Liam deka e genijalec, go izmisli The Prodigy sound, toa go mozhat samo artisti. Eve nekoe postaro intervju so niv


a i eve kako Liam pravi muzika, ova e behind the scenes video od pretposledniot album pretpostavuvam

 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Not The Prodigy from the early days. Ritam maashini, klavijaturi i bubnjevi. Zaradi toa i The Prodigy bea muzicki akt i sekogash svirea vo zhivo za razlika od ostanatite pretstavnici na rave scenata od toj period. Se slagam za Liam deka e genijalec, go izmisli The Prodigy sound, toa go mozhat samo artisti. Eve nekoe postaro intervju so niv


a i eve kako Liam pravi muzika, ova e behind the scenes video od pretposledniot album pretpostavuvam

Не го мислев тоа во негативна конотација. Негови зборови беа. На крај краева, битен е крајниот резултат...и со свиркање ако знае чоек, ќе напраи ремек-дело - баш она што викаш, артист.
Во истото интервју збореше како снимил касета и едвај дошол до основачот на една шкотска група Shamen, кои рани 90-ти имаа неколку електронски хитови во мејнстрим музиката. Овој ја преслушал и му изнакажал што све треба да промени, меѓу другото да ги исхармонизира брејкбит елементите. Овој не го послушал ништо, а епилогот е познат денес, кој е Shamen, а кои се Prodigy во музичкиот свет.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
2005 година, имав 10 години и татко ми ме зема на концертов... што да кажам освен дека по енергична атмосфера и подобро искуство не сум имал. Толку цело тело ме нема болено никогаш во живот, од тоа рипањето и шутките. Криво ми е што не ги фатив порано, ама ете мило ми е што израснав со продиџи. Fat of the land и Invaders must die им се најдобрите албуми. Штета што на Т-фестивал атмосферата не беше ни пола од тоа во 2005 година и озвучувањето беше катастрофа.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.815
Поени од реакции
10.951
2005 година, имав 10 години и татко ми ме зема на концертов... што да кажам освен дека по енергична атмосфера и подобро искуство не сум имал. Толку цело тело ме нема болено никогаш во живот, од тоа рипањето и шутките. Криво ми е што не ги фатив порано, ама ете мило ми е што израснав со продиџи. Fat of the land и Invaders must die им се најдобрите албуми. Штета што на Т-фестивал атмосферата не беше ни пола од тоа во 2005 година и озвучувањето беше катастрофа.
Супер е Invaders Must Die, ама не може со Experience и Music for the Јilted. Првиот е револуционерен, вториот е мислам нивниот најбитен, Fat of the land е секако најуспешниот и нивната експлозија.
Како и да е Флинт, уникатен момак, рејвериште до јаја, штета, прерано е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom