ProdigY

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Продиџи се најголемите мајкоебачи од оваа бранжа на музика!
Ги слушам уште од копиљ и сеуште ги слушам и најверојатно ќе ги слушам цел живот.
Дали се психопати ? Хммм.. Секако! :))))))
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не бев на Т-фестивалот, признавам.

Во 2005-та, есента, беа на саемов срушен сега. Цела сала излезе мокра, изнарипана...невидена енергија упм
The fat of the land - во топ 10 албуми на сите времиња.

Лесна нека му е...

 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.224
Нека почива во мир Кит, огнопалачот на журките низ цела планета. Ја имав таа среќа да ги гледам во живо 2005 година (уште си ја чувам картата). Бев со колеги од факс, а едниот го донесе и татко му кој бтв е запален фан на продиџи, чичко на 50-тина години, човекот седеше пред огромните звучки и со раширени раце чекаше да загрмат за да откачи. Што да се каже освен ебено незаборавно чувство и најдобрата журка на која сум бил некад присутен !!!
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
На Продиџи ги имам јадено најдобрите ексери во мојот живот.
Почивај во Мир легендо!
Always Outnumbered, Never Outgunned!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Liam е стварно музички генијалец.

Би се окарактеризирал сам себе као чоек што претежно сум јадел британско музичко влијание...од Martin Gore, Robert Smith, Johnny Marr, Bowie...па натаму "електроничариве", браќава Hartnoll од Orbital, Underworld, Del Naja од Massive attack, FSOL....и уште пар ликови од негов калибар. Liam ја правеше музиката - дефакто. Го имам слушано во едно интервју, дури мислам дека беше на Twisted city на Марија Атанасовска на Телма, на лаптоп ја склопувал музиката и скоро "на готово" улетувале Keith и Maxim со вокалите. Меѓутоа, Prodigy без нив двајца и нивната харизма, никогаш немаше да биде Prodigy, а не верувам дека и тој самиот ќе беше толку популарен.

Се збореше дека последниве години им паднала енергијата на концертите, дека се подостарени, што е и логично, ама си остаија некој свој печат во електронската музика и тоа баш по настапите во живо и глеам дека стварно смртта на Keith го разбуричка светов денеска, за жал вака....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom