Pro Evolution Soccer или FIFA?

Која игра е подобра?

  • Pro Evolution Soccer

    Гласови: 154 71,0%
  • FIFA

    Гласови: 45 20,7%
  • Не знам, тука се и двете

    Гласови: 18 8,3%

  • Вкупно гласачи
    217
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Дефинитивно, PES, Фифата никогаш нема да биде подобра од PES.
 

Riste123

RISTE
Член од
7 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
3
Mislam deka fifa e podobra, pes pocnaa da ja kopiraat fifa.Ako ste ja igrale pes ke primetite ima bugovi dodeka kaj fifata gi nema gi igram i dvete ama fifata poveke mi se dopaga na pes koga go lobiras golmanot topkata zastanuva zad stativata i igrata ne prodolzuva.


I ako moze nekoj da mi dade link so patch za transferi vo FIFA 07
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
decki dali znaete kako kreiran igrac se registrira na noviot PRo evolution posto imam kreirano a ne znam kako da go vmetnam vo timot.koj sto znae neka mi objasni vo nekolku cekori :D pozz
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Mislam deka fifa e podobra, pes pocnaa da ja kopiraat fifa.Ako ste ja igrale pes ke primetite ima bugovi dodeka kaj fifata gi nema gi igram i dvete ama fifata poveke mi se dopaga na pes koga go lobiras golmanot topkata zastanuva zad stativata i igrata ne prodolzuva.

I ako moze nekoj da mi dade link so patch za transferi vo FIFA 07
Нема врска.Тоа што ја подобрија играта и го направија гејмплејот пореален не значи дека ја копираат фифа.За новата фифа 11 не коментирам зошто ја немам играно но во другите фифи гејмплејот е далеку од реален.Има багови лоша графика малку анимации 2-3 фаци кој ги имаат сите играчи,може да се постигне гол од центар со подобар играч,со подобар играч може да ги издриблш сите и да си дадеш гол како од шала и т.н.Да пес 11 има багови како например голманите понекогаш истрчуваат преку мрежа,коментаторите се багираат и понекогаш го повторуваат ист збор 3-4 пати и друго.Меѓутоа тоа не е проблемот кај пес.Главен проблем кај пес е тоа што голманите се тапа (уште потапа од десетката).Па и некој средно јаки топки наместо да ги фатат живи тие ги избиваат и слабата координација помеѓу голманите и играчите.A фифа ја вртеше една иста графика од 2005 година.И освен сменето мени немаа ништо друго променето од 2005 до 2010 за разлика од пес која секоја година подобруваат графика,гејмплеј и реалност.
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Ова зборуваш за PC така ? За конзоли е обратната проказна.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
За конзоли можеби е но за PC е приказната погоре.
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Се разбира, и сеуште е мислам исто за ПЦ. ПЕС доминира на ПЦ и оваа година, барем мислам.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
FIFA е аркаден фудбал. Земи топката со еден играч, истрчај го цел терен, дрибни го голманот со стрелката за нагоре и дај гол. Ако имаш слободен удар максимум 20 метра до гол, 95% даваш гол. Што има тука интересно? PES ти е реален фудбал, тука е целата забава, тактиките. Гејмплејот, движењата, све е пореално одколку во FIFA. Да не го спомнувам 360 пасот што го воведоа во 2011-ката. Така да, ако сакате реален фудбал земете PES, за аркаден - FIFA.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
FIFA е аркаден фудбал. Земи топката со еден играч, истрчај го цел терен, дрибни го голманот со стрелката за нагоре и дај гол. Ако имаш слободен удар максимум 20 метра до гол, 95% даваш гол. Што има тука интересно? PES ти е реален фудбал, тука е целата забава, тактиките. Гејмплејот, движењата, све е пореално одколку во FIFA. Да не го спомнувам 360 пасот што го воведоа во 2011-ката. Така да, ако сакате реален фудбал земете PES, за аркаден - FIFA.
Баш напротив, на пес со Меси или со Руни или било кој друг кај играч можеш од твојот гол да истрчаш до нивниот и гол да им дадеш (за 2010ката и сите постари верзии). На 2011ката не ја имам играно многу зошто не ми прави баш мерак али изиграв едно 20ина партии и со Меси од моја половина пошто не ме следеа играчите си истрчав до крај и им здрвив гол (на топ плејер). Чим викаш така за Фифата очигледно не си ја играл 2011 на компјутер или 2010/2011 на конзола. Играј ја па размисли дали истото би го кажал :) Фифата е подобра во многу сегменти, особено реалност и анимации.
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Фициани се што спомна погоре е подобро направено на Фифа. Особено движењето и потребата да правиш тактики за да го победиш противникот. 360 Фифа имаше уште во ФИФА 09 или 10, не знам точно. Конами се обиде во 2010 да направи 360 но не беше добар, овој сега во ПЕС 2011 е добар како на ФИФА. Ај ако имаш можност баш обиди се на ПС3 на ФИФА11 со Месси повеќе од 1 играч да поминеш.
 
A

Auditore

Гостин
Порано ќе кажев ПЕС но со излегување на ПЕС 11 и ФИФА 11, гласам за ФИФА, дефинитивно.
ФИФА долги години немаше понудено квалитетен фудбал за ПЦ, се што беше понудено беше срање и неиграно, нормално.
Тоа го искористи ПЕС и направи добар фудбал за на ПЦ, но си има некои свои слабости и покрај слабите изданија на ФИФА.
ФИФА отсекогаш имала подобар гејмплеј, подобра игра, подобра контрола и поедноставно мени но наспроти тоа постоеја бројни грешки, ко прво ќе ја наведам графиката, потоа голманите, судиите итн.
Мислам дека разликата помеѓу овие две игри се состои во графиката, односно многу луѓе се определуваат на ПЕС затоа што сакаат квалитетна графика, нормално.
Но со излегување на ФИФА 11 мислам дека многу грешки се поправени и графиката релативно е подобрена што ни укажува на евентуални подобри изданија на ФИФА у иднина, доколку мојава теорија се докажe во реалност од феноменот за пц ПЕС сите пак ќе се вратат на ФИФА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom