Primera División 2012/13

Кој ќе биде шампион во сезоната 2012/2013 во Primera División?


  • Вкупно гласачи
    324
Статус
Затворена за нови мислења.

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Дуел на двете екипи кои сакам да опстанат во Ла Лига и да изборат што подобар пласман.
Сега изгледав хајлајтс и од тоа што видов жалам што го пропуштив натпреварот, а имав намера да го гледам. Шанси на двете страни, Сарагоса цело време поконкретна и поблиску до постигнување на гол но одличните одбрани на Хави Варас го направија своето. Немаа среќа на последните два натпревари и време беше среќата да опали кај нив.
Акцијата за голот на Селта (y) Крон Дели (y)
Крон Дели, Иаго Аспас, Лаго, Густаво Кабрал, Парк Чу Јунг, сосема добра екипа имаат Селта и сигурен сум дека ќе опстојат во Ла Лига.

п.с. Иаго Аспас 6 голови во Ла Лига сега за сега. (y)
Очекував дури и повеќе од него, добар е. Лани прв стрелец во Сеугинда, очекувам следната сезона да го засили некој поконкретен тим од Шпанија.:)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.891
Очекував дури и повеќе од него, добар е. Лани прв стрелец во Сеугинда, очекувам следната сезона да го засили некој поконкретен тим од Шпанија.:)
Има време.
Според тоа што го видов на последните 3 утакмици слободно можи да се очекуваат уште голови од него. Иако игра напад тој во повеќето напади на неговиот тим е и организатор на играта.
И јас да имам големи очекувања од него. :)
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
@Васил МКД

Еве денес што најдов на МАРКА. Атлетико наводно е заинтересиран за Аспас, па спортскиот директор на Селта со своја изјава. 10 милиони откупна според мене е многу, зошто и не е баш многу докажан. Но како и да е, оваа година е во ист ранк со играчи како Негредо, Солдадо. Ова лето го сакаше и Валенсија, па 5-6 милиони за Аспас да дојде во Атлетико мене лично ми е прифатлива понуда. Ќе биде нешто од дечково (y)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.891
@Васил МКД

Еве денес што најдов на МАРКА. Атлетико наводно е заинтересиран за Аспас, па спортскиот директор на Селта со своја изјава. 10 милиони откупна според мене е многу, зошто и не е баш многу докажан. Но како и да е, оваа година е во ист ранк со играчи како Негредо, Солдадо. Ова лето го сакаше и Валенсија, па 5-6 милиони за Аспас да дојде во Атлетико мене лично ми е прифатлива понуда. Ќе биде нешто од дечково (y)
Ова е од фан клубон на Атлетико Мадрид:


Торкиља: "Атлетико? Ние не знаеме ништо"

Вчера на веб-сајтот на весникот МАРКА излезе информација дека Атлетико Мадрид е заинтересиран за играчот на Селта Виго, Иаго Аспас.

Па поради тоа на прашањето од новинарите на МАРКА до спортскиот директор на Селта Виго Мигел Торкиља дали се запознаени со интересот на Атлетико за Аспас тој рече:

"Атлетико? Ние не знаеме ништо. Има многу тимови кој се интересираат за Иаго. Можеби тие разговарале со неговиот агент, но тоа незначи ништо. Иаго нема да може да го напушти клубот за цена помала од неговата клаузула"

25-годишниот шпанец оваа година има постигнато 6 погодоци, а минатата сезона во Сегунда беше прв стрелец на лигата со над 25 гола. Неговата откупна клаузула е 10 милиони евра.

Се надевам ќе постигни добри резултати на крај на сезоната и ќе замини во некој поголем клуб.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
и после ќе кажуват, Ла Лига и Шпанскиот фудбал не се најдобри на светот
Испаѓа дека овие два гигантски тимови да се во било која лига од светот таа ќе биде „најдобра“ според вас навивачите на Реал и Барса. А Реал кутрите 10 години не освоиле ЛШ а секоја година некои ги вивнуваат до небо како најдобар тим во светот. Дај оладете малку.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Санчез Флорес и Хуанде Рамос тренираат некого?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.282
Испаѓа дека овие два гигантски тимови да се во било која лига од светот таа ќе биде „најдобра“ според вас навивачите на Реал и Барса. А Реал кутрите 10 години не освоиле ЛШ а секоја година некои ги вивнуваат до небо како најдобар тим во светот. Дај оладете малку.
Не се само титулите во прашање. Најдобрите двајца играчи во свет играат во Ла Лига, тие ја носат гледаноста на натпреварите, гледаноста носи спонзори, спонзорите носат профит. Ривалството помеѓу двата тима секогаш е интересно дури и за оние кои ретко гледаат фудбал или се неутрална страна, меѓусебните дуели се најгледаните во свет. Тука e и Атлетико.M со Чоло и Фалкао, кои се враќаат чекор зад Барса и Реал. Шпанија како репрезентација доминира со титула како европски и титула како светски шапмион. Според ова оправдано е да се има субјективни мислења и да се каже дека Ла Лига е најдобра.
--- надополнето: 29 ноември 2012 во 19:27 ---
уствари да за просеци како Агире и Покетино секогаш има место а овие во Палестина ќе тренираат :facepalm:
Овие што ги наведе барем за мене се класа во однос на Агире и Покетино :)
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Не се само титулите во прашање. Најдобрите двајца играчи во свет играат во Ла Лига, тие ја носат гледаноста на натпреварите, гледаноста носи спонзори, спонзорите носат профит. Ривалството помеѓу двата тима секогаш е интересно дури и за оние кои ретко гледаат фудбал или се неутрална страна, меѓусебните дуели се најгледаните во свет. Тука и Атлетико со Чоло и Фалкао, кои се враќаат чекор зад Барса и Реал. Шпанија како репрезентација доминира со титула како европски и титула како светски шапмион. Според ова оправдано е да се има субјективни мислења и да се каже дека Ла Лига е најдобра.
--- надополнето: 29 ноември 2012 во 19:27 ---

Овие што ги наведе барем за мене се класа во однос на Агире и Покетино :)
Посиправно ќе беше да речеш дека Реал е чекор зад Атлетико барем во моментов :pos: шала на страна, тоа што Шпанија како репрезентација е најдобра во светот, за што би се согласиле сите, не ја прави Ла Лига најдобра. Батали ја репрезентацијата, таа нема огромно влијание на квалитетот лигата како што проценуваш ти, погледни ја за пример Хрватска што е нонстоп во први 10 во светот, а за лигата прашање дали е во први 20 во светот. Се разбира дека има значење, ама не непроценливо како што тврдиш ти.

Зарем тоа единствено, огромно, фамозно, пренагласено ривалство во Ла Лига е тоа што ја прави најдобра? Запрашај се само, кој е еквивалентот на ривалство од стилот Рома - Лацио, Јувентус -Фиориентина или Ливерпул - Манчестер во шпанска лига?
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Можеше бар во Европа да остани. Нез шо е работава, ама изглеа фрли око по нафтата и парите... :cautious:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom