Premier League - Season 2020/2021

Кој ќе биде шампион во сезоната 2020/2021?


  • Вкупно гласачи
    166
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2012
Мислења
31.653
Поени од реакции
62.969
Добар е Родри бе, најмал проблем им е он у тимот. Дефанзивно најдобар везњак у цела лига е. Заедно со Фабињо.
РАТМ збори за обичност а пред некој ден очите ќе ми ги извадеше коа му го кажав истово за Канте. Со тоа што Родри е технички подобар играч од Канте плус повисок и со самото тоа подобар во играта со глава. До душа не се ни ист тип на играчи, Канте е поподвижен, мења позиции и ја брка топката затоа и е подобар во стартови и одземање на топка кога иде на неа.
Родри седи поназад и воглавно држи една позиција и сите напади почнуваат од него.

Гвардиола не знае да одбере дефанзивец, не знае да постави дефанзива, ко што кажа Стекот мисли дека сеуште сите му се плашат да го нападнат и ќе го чекаат пред 16ник. Не ни има добра екипа Сити, тоа петардите позади не им ги спомнувам, средина освен Родри и Де Брујне другото им е очај, т.е не ни имаат друго. Нападот им е лабав. И на сето ова он одлучи да даде пари за Аке, да го брка Кулибали и Кунде. Или тој од Бенфика што го купил.

Сити може да заврши пак 2ро место пошто Манчестер е глуп, Челзи има неискусен тренер, Арсенал нема играчи, Тотенхем има инат од тренер што касни 5-6 години у фудбалов.
Mногу замерки има што не дава поквалитетни пасови, и иако има висок процент на реализирани пасови, обично се на 5 метри, и на страна. Сеуште не може да осети каде ке има опасност, и каде ке го нападнат, за разлика од Фернандињо. Не знам колку го имаш следено, првиот меч буквално мислеше дека е сам на терен, па му крадеа лесно топка под пресинг, и гледам дека уште истото му се провлача. Често му влагаат играчи во оние "Pockets" меѓу централната линија и дефанзивните средњаци.

Разбирам зошто е тешко да го кривиш вчера, со овие од животот на Брајан дефанзивци.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.261
Поени од реакции
16.835
Mногу замерки има што не дава поквалитетни пасови, и иако има висок процент на реализирани пасови, обично се на 5 метри, и на страна. Сеуште не може да осети каде ке има опасност, и каде ке го нападнат, за разлика од Фернандињо. Не знам колку го имаш следено, првиот меч буквално мислеше дека е сам на терен, па му крадеа лесно топка под пресинг, и гледам дека уште истото му се провлача. Често му влагаат играчи во оние "Pockets" меѓу централната линија и дефанзивните средњаци.

Разбирам зошто е тешко да го кривиш вчера, со овие од животот на Брајан дефанзивци.
Потполно точно се што си напишал, истото беше и дури играше за Атлетико.
Ограничен е Родри, не знае да даде пас напред, обично враќа назад на голманот и странично до некој соиграч, да пресечи линии напред и да направи шанса е научна фантастика за него, ретко знае да даде правилен пас каде ќе створи опасност за гол.
Имаше неколку добри партии за Атлетико на почеток ама толку.
За него и за Лукас лапнаа 150 милиони, најдобар дил евер во поновата ера е тоа, после кражбата на Дортмунд со Дембеле :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.096
Поени од реакции
55.990
Mногу замерки има што не дава поквалитетни пасови, и иако има висок процент на реализирани пасови, обично се на 5 метри, и на страна. Сеуште не може да осети каде ке има опасност, и каде ке го нападнат, за разлика од Фернандињо. Не знам колку го имаш следено, првиот меч буквално мислеше дека е сам на терен, па му крадеа лесно топка под пресинг, и гледам дека уште истото му се провлача. Често му влагаат играчи во оние "Pockets" меѓу централната линија и дефанзивните средњаци.

Разбирам зошто е тешко да го кривиш вчера, со овие од животот на Брајан дефанзивци.
Сезонава сеуште не сум ги глеал Сити, вчера малце пуштив на 2-4. Зборев за ланската дебитантска сезона каде беше и повеќе од коректен, добра прва сезона имаше односно само продолжи од каде застана со Атлетико кај што беше стуб у средина.
Не дека и Фернандињо е Каземиро на таа позиција, патарушка е и он. Родри у 4-1-4-1 ко што игра(ше) Гвардиола беше сам позади везњаците. Плус не ни има подршка од тоа ретардираните дефанзивци, Вокер шиба на страна а Менди е ментален и нема поима од дефанзивно поставување. А и па не му е работа нешто посебно да креира и дава поквалитетни пасови. Има 5 офанзивци пред него чија работа е баш тоа, поготово Давид Силва коа играше заедно со него.

Ја Родри го знам од фудбал менаџер уште коа беше у младинци на Виљареал, тоа време играв со нив и му напраив баш добра кариера. Коа видов дека напраи трансфер у Атлетико ме заинтересира да видам дали добро погодиле овие од фм. Добар играч е Родри, можеби не е Бускетс или Чаби Алонсо ама дефинитивно не е лош или пак главен проблем у екипава на Сити. Родри мене ме потсеќа на Хави Мартинез и Маркос Сена, таков профил на шпански заден везен играч.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.096
Поени од реакции
55.990
Потполно точно се што си напишал, истото беше и дури играше за Атлетико.
Ограничен е Родри, не знае да даде пас напред, обично враќа назад на голманот и странично до некој соиграч, да пресечи линии напред и да направи шанса е научна фантастика за него, ретко знае да даде правилен пас каде ќе створи опасност за гол.
Имаше неколку добри партии за Атлетико на почеток ама толку.
За него и за Лукас лапнаа 150 милиони, најдобар дил евер во поновата ера е тоа, после кражбата на Дортмунд со Дембеле :)
:tapp:

Стефи, Родриго беше најдобар дефанзивен играч за врска у цела Примера прехлани.

Ова све што си пишала не е негова работа. Апсолутно ништо од тоа не треба да праи. Негова работа е да пресекува противнички напади, да одзима топки што ќе ги проследува до креативците, да ги земе сите воздушни дуели на центар, да ја земе топката од дефанзивците и да ја однесе до креативците, понатаму е нивна работа.

Неколку добри партии имал за Атлетико. Не знам зошто го читам ова 2 пати и одговарам на истото.
Срамота. Криминален пост.

Нејќам да те праќам у кујна ама уште еднаш ако пишеш ваков скандалозен пост има да бидеш испратена у летната кујна, на тераса, или у подрум на плинско. :smirce:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.488
Поени од реакции
5.509
А Мурињо оти изјавил дека ќе се бори за титула, да не беше близу?
Кои се тие 3 купа жити се? ЛЕ, Карлинг куп и Комјунити? Мислам, ајде титула е титула, ама од тие титули едино ЛЕ може да му ја сметаме за успех. А и таму му се погодија полесни екипи па помина баш на мускули. За да потоа во ЛШ го потопат од Севиља и да се фали со „натинг њу фор дис клаб“.

Мурињо беше ужасен во поглед на тоа што се очекуваше според неговото реноме. Од Солшер никој ништо не очекува, затоа и не се истрчува со мегаломански изјави „ќе освоиме лига, ќе освоиме тој и тој куп..“. Но затоа успеа колку толку да го подзачисти клубот од отпадоци, кои што баш Мурињо и ван Гал ги донесоа.
А тоа дека Мурињо не бил поддржан од управата не би рекол. Во 2 сезони донесе 2 релативно скапи бекови, за да во 3. сезона бара уште еден. Плус го донесе Ерменецот. И што бидна со него? Ене ни во Арсенал не го задржаа. Го донесе и Санчез. И ја скапа ламбата.

Не ги паметиш неброените 0:0 резулати? Колку натпревари имавме каде што првиот шут во рамки на голот ни бил во 70. минута?

Со Солшер барем се врати таа искра што ни фалеше со Мур и ван Гаал. Ако ништо друго барем фудбалот што го играат е повозбудлив (не ги бројам последните 2 натпревари). Па да ти го еб*м фудбалот, ако после првите 5 минути ме успие.
Држи вода се шо имаш пишано. Доста утки имаше и моу.
Оле го превзеде тимот како актуелен освојувач на Лига Европа, имаше време од пола сезона да ги види играчите што и како се. Сезона 19/20 му ги донесоа Мегваер, Бруно, Ван Бисака и Џејмс. (Нели еден бек кој и мурџо го барал ама нема везе). Оле покрај тоа што проба да го игра крило Лукаку, го продаде и не му донесе замена. Исчисти и доста други играчи меѓу кои (херера, дармиан, јанг, валенсија). Си го редеше тимот по негово, 0 успех. Испадна у ФА куп полуфинале, ЛЕ полуфинале и 3 место обезбедено на последниот натпревар против директен конкурент. Лестер ги имаше Медисон и Переира повредени и Сојунку суспендиран.
Над 200 милиони потроши и пак имаше полош успех од Мурињо а од него директно го наследи тимот.
Сезона 17/18 Јунајтед имаше 81 бод, 19/20 66 бода.
17/18 68 дадени 28 примени гола
19/20 66 дадени 36 примени. (Иако дае толку пари за Мегваер и Ван Бисака).


Океј, 90% од критиките за мурињо се издржани. Ама дај те молам реално да праиме муабет, под Оле и помалце бодови освои Манчестер, и помалце голови даде и повеќе голови прими а ги зема Мегваер и Бисака. Неам нишо против, сакајте си го оле, поатрактивен фудбал/поубав за око игра. Само да не се лажеме дека Оле е некој си експерт. Еве сезонава ќе покаже. У 2 сезони до сега се дадени преку 250 милиони на засилувања, ќе споредиме пак со овие бројки кога ќе заврши сезоната.



Едит: Оле не го зема тимот како актуелен освојувач на ЛЕ моја грешка.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.261
Поени од реакции
16.835
:tapp:

Стефи, Родриго беше најдобар дефанзивен играч за врска у цела Примера прехлани.

Ова све што си пишала не е негова работа. Апсолутно ништо од тоа не треба да праи. Негова работа е да пресекува противнички напади, да одзима топки што ќе ги проследува до креативците, да ги земе сите воздушни дуели на центар, да ја земе топката од дефанзивците и да ја однесе до креативците, понатаму е нивна работа.

Неколку добри партии имал за Атлетико. Не знам зошто го читам ова 2 пати и одговарам на истото.
Срамота. Криминален пост.

Нејќам да те праќам у кујна ама уште еднаш ако пишеш ваков скандалозен пост има да бидеш испратена у летната кујна, на тераса, или у подрум на плинско. :smirce:
Седи мирен сега да не ја расипиме живеачката на Кајгана Форум :)

Не реков дека е криминален играч Родри ама ете на пример за разлика од него гледај го Томас шо прај на терен и ќе сфатиш шо ми беше муабетот.
Во дефанзива можи е добар ама има некои несфатливи потези на терен, како шо пиша Видук, најчесто пасовите му се назад до голманот или до играчот до него, пас да пушти напред ретко.
Автоматски споено мислење:

Кој ќе замине од Атлетико од најдобри придафки добива најлоши, а кој ќе дојде обратно, то ти е стефицфц.
Па поќето играчи кои заминаа од Атлетико не се снајдоа баш во новите клубови, не е тоа измислица тоа е факт.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.261
Поени од реакции
16.835
Ако вечер не играат оние кои ги наброја Пеја тогаш Ливерпул ќе има проблеми со Арсенал.
Арсенал со Артета ми се ептен постабилни, Ауба ќе го нема цел натпревар и ќе извади некој класа потег.
Мислам дека можат до позитивен резултат вечер (y)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.488
Поени од реакции
5.509
Ако вечер не играат оние кои ги наброја Пеја тогаш Ливерпул ќе има проблеми со Арсенал.
Арсенал со Артета ми се ептен постабилни, Ауба ќе го нема цел натпревар и ќе извади некој класа потег.
Мислам дека можат до позитивен резултат вечер (y)
Зашо вакви малери... :(

Ливерпул - Арсенал 2&ГГ ( 7.3 квота)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.653
Поени од реакции
62.969
Сезонава сеуште не сум ги глеал Сити, вчера малце пуштив на 2-4. Зборев за ланската дебитантска сезона каде беше и повеќе од коректен, добра прва сезона имаше односно само продолжи од каде застана со Атлетико кај што беше стуб у средина.
Не дека и Фернандињо е Каземиро на таа позиција, патарушка е и он. Родри у 4-1-4-1 ко што игра(ше) Гвардиола беше сам позади везњаците. Плус не ни има подршка од тоа ретардираните дефанзивци, Вокер шиба на страна а Менди е ментален и нема поима од дефанзивно поставување. А и па не му е работа нешто посебно да креира и дава поквалитетни пасови. Има 5 офанзивци пред него чија работа е баш тоа, поготово Давид Силва коа играше заедно со него.

Ја Родри го знам од фудбал менаџер уште коа беше у младинци на Виљареал, тоа време играв со нив и му напраив баш добра кариера. Коа видов дека напраи трансфер у Атлетико ме заинтересира да видам дали добро погодиле овие од фм. Добар играч е Родри, можеби не е Бускетс или Чаби Алонсо ама дефинитивно не е лош или пак главен проблем у екипава на Сити. Родри мене ме потсеќа на Хави Мартинез и Маркос Сена, таков профил на шпански заден везен играч.
Го немам воопшто гледано во Атлетико нажалост, и не мислев на а ла Чави пасови. Во Сити засега делува дека лигата е за едно ниво пребрза за него кога треба да игра со грб свртен. Со оглед на тоа дека Пеп бара од него често да се спушти меѓу централните бекови, и те како се бара да даде квалитетен пас нанапред од него, да ги турне Гундоган или Де Брујне зад средишниот ред на противникот, и да го избаци/победи пресингот на противникот. Ма да, па ке потенцирам, не го кривам него за вчера.

Фернандињо дур го држеа нозете ми беше многу поотракан играч, со осет за фаул, и со осет за пас, иако тука на форумот перцепцијата беше дека е класичен копач. Затоа Пеп и сега има слепа доберба во него, иако веќе не е ни 50% од тоа што беше.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Pa na primer osvoi tri kupa, Solskjer nula.

Mourinjo na prviot pres izjavi deka kje se bori za titula, Solskjer mudro kjuti.

Mourinjo donese pobednicki mentalitet, kaj Solskjer takvo nesto nema.

Vo 2018/19 kje se borevme prv pat seriozno za pl da go potkrepese upravata, Solskjer se mu e ugodeno, uspeh nema.

Mourinjo bese za se vo pravo vo vrska so Rasford, Marsijal, Shaw, Pogba..., ovie se nezamenlivi kaj Solskjer, a kaj Mourinjo za rotacija, togas imavme posilen sostav so igraci so cvrst mentalitet.

Sezonata e vo poln ek na nas igracite ne se mec fit, kaj Mourinjo toa go nemase.

Mourinjo jadese kazi za Mancester za da go odbrani od losi sudiski procenki, Solskjer se smeska samo.

Ima uste mnogu, da ne nabrojuvam, jas tvrdam deka ona sto go postigna Mourinjo, Solskjer nema da go povtori uste vo slednite pet godini ako tolku ostane, a nema.
Мурињо му се мочаше на Јунајтед у нос, на прес во просториите на Олд Трафорд, Оле не му се мочаше :facepalm: Мурињо го доведе Погба што чур бил у право или криво, сега на Оле е должност да го тркала 100 милионското Мурџово лајно!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom