Premier League - Season 2020/2021

Кој ќе биде шампион во сезоната 2020/2021?


  • Вкупно гласачи
    166
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Отсуствата на Лапорт, Силва, Агуеро не се нешто што треба да се занемарува.


Иначе другите лиги си продолжија со пет измени, само ПЛ се врати на три. Кога ќе умрат сите во февруари и ќе си испаднат лабаво од ЛШ и ЛЕ баш да видиме кој ќе биде крив. Клубовите си гласаа ако не се лажам.
Исто ко за варот што го одбија, па следната сезона ја свиткаа опашката, така и со замениве.

Супер е со 5 замени, секогаш треба да остане тоа правило, пола тим може да го смениш и да бучи фудбалот на најако 90 минути :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.609
Поени од реакции
52.460
Исто ко за варот што го одбија, па следната сезона ја свиткаа опашката, така и со замениве.

Супер е со 5 замени, секогаш треба да остане тоа правило, пола тим може да го смениш и да бучи фудбалот на најако 90 минути :D
Не треба да остане секогаш (можеби 4 би било ок ако веќе се размислува во таа насока), ама за сезонава е потребно затоа што се е набиено и играат на 3 дена, па на крај и ЕП има. Одлуката во Англија беше донесена пред некој месец, ама пред сезоната пак гласаа за тоа знаејќи дека другите останаа со 5. И пак изгласаа за три.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.928
Поени од реакции
4.402
Podobar e Solskjer, Mourinjo za nisto ne go biva.

Samo ne mi e jasno poso ne pisuvam vo fan klubot vekje, koga igracite na Mancester kje bidat mec fit? Ili i za toa e vinoven Wudward?
Добро оти со глава во ѕид одиш? Во што беше Мурињо подобар? Во т.н. очобол од игра?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.533
Поени од реакции
6.185
Не треба да остане секогаш (можеби 4 би било ок ако веќе се размислува во таа насока), ама за сезонава е потребно затоа што се е набиено и играат на 3 дена, па на крај и ЕП има. Одлуката во Англија беше донесена пред некој месец, ама пред сезоната пак гласаа за тоа знаејќи дека другите останаа со 5. И пак изгласаа за три.
Големите екипи гласаа за 5 измени, помалите беа против што е до некаде разбирливо. Имаат помали ростери, секако во 90% ќе им играат истите 13-14 играчи. Ќе им дојде некој од врвот, ако не им оди на првотимците ќе им пушти 5 свежи офанзивци нема да знаат главата кај им е.
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-758
Добро оти со глава во ѕид одиш? Во што беше Мурињо подобар? Во т.н. очобол од игра?
Pa na primer osvoi tri kupa, Solskjer nula.

Mourinjo na prviot pres izjavi deka kje se bori za titula, Solskjer mudro kjuti.

Mourinjo donese pobednicki mentalitet, kaj Solskjer takvo nesto nema.

Vo 2018/19 kje se borevme prv pat seriozno za pl da go potkrepese upravata, Solskjer se mu e ugodeno, uspeh nema.

Mourinjo bese za se vo pravo vo vrska so Rasford, Marsijal, Shaw, Pogba..., ovie se nezamenlivi kaj Solskjer, a kaj Mourinjo za rotacija, togas imavme posilen sostav so igraci so cvrst mentalitet.

Sezonata e vo poln ek na nas igracite ne se mec fit, kaj Mourinjo toa go nemase.

Mourinjo jadese kazi za Mancester za da go odbrani od losi sudiski procenki, Solskjer se smeska samo.

Ima uste mnogu, da ne nabrojuvam, jas tvrdam deka ona sto go postigna Mourinjo, Solskjer nema da go povtori uste vo slednite pet godini ako tolku ostane, a nema.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Хендерсон, Гомез, Матип, Окс и веројатно за вечер Тиаго и Алисон.

Ако не да плачеме...
Милијарда има потрошено а му бемаат ниту еден играч продадено, нека не умара, нема оправдување.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.229
Поени од реакции
57.001
Добар е Родри бе, најмал проблем им е он у тимот. Дефанзивно најдобар везњак у цела лига е. Заедно со Фабињо.
РАТМ збори за обичност а пред некој ден очите ќе ми ги извадеше коа му го кажав истово за Канте. Со тоа што Родри е технички подобар играч од Канте плус повисок и со самото тоа подобар во играта со глава. До душа не се ни ист тип на играчи, Канте е поподвижен, мења позиции и ја брка топката затоа и е подобар во стартови и одземање на топка кога иде на неа.
Родри седи поназад и воглавно држи една позиција и сите напади почнуваат од него.

Гвардиола не знае да одбере дефанзивец, не знае да постави дефанзива, ко што кажа Стекот мисли дека сеуште сите му се плашат да го нападнат и ќе го чекаат пред 16ник. Не ни има добра екипа Сити, тоа петардите позади не им ги спомнувам, средина освен Родри и Де Брујне другото им е очај, т.е не ни имаат друго. Нападот им е лабав. И на сето ова он одлучи да даде пари за Аке, да го брка Кулибали и Кунде. Или тој од Бенфика што го купил.

Сити може да заврши пак 2ро место пошто Манчестер е глуп, Челзи има неискусен тренер, Арсенал нема играчи, Тотенхем има инат од тренер што касни 5-6 години у фудбалов.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
И самиот Стив Брус рекол дека е срамота пенали да се судат така, иако Њукасл добија од тоа. Такада не е rant више, сите кренаа галама и се чини дека ќе го сменат ова срање правило.

 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.609
Поени од реакции
52.460
Хендерсон, Гомез, Матип, Окс и веројатно за вечер Тиаго и Алисон.

Ако не да плачеме...
Милијарда има потрошено а му бемаат ниту еден играч продадено, нека не умара, нема оправдување.
Во никој случај не е оправдување за поразот вчера, ама не е ни небитно. Според мене секако без фит Агуеро во бар 70% од натпреварите Сити не може да освои титула.
И намерно не ги додадов и Гундоган, Жезус и кои други и да им се повредени. Лапорт и Агуеро им се како Ливерпул да игра без Вирџил и Момо. Сигурно ќе се осети разлика.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Во никој случај не е оправдување за поразот вчера, ама не е ни небитно. Според мене секако без фит Агуеро во бар 70% од натпреварите Сити не може да освои титула.
И намерно не ги додадов и Гундоган, Жезус и кои други и да им се повредени. Лапорт и Агуеро им се како Ливерпул да игра без Вирџил и Момо. Сигурно ќе се осети разлика.
Да, ќе се осети разлика ама ако гледаш дека трета сезона по ред имаш ист проблем, тури курот на играчите, бараш замени. Клоп беше заљубен во Лалана па зошто овој е повреденко, не одеше со нож у тенк, да го чека кога ќе биде спремен и само да го форсира.

Од друга страна, Баји во Јунајтед е повреденко. КОлку и да е добар, џабе, не се потпираат на него и отидоа all in (@Vladimir1984 :D ) на Мегваер.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.928
Поени од реакции
4.402
Pa na primer osvoi tri kupa, Solskjer nula.

Mourinjo na prviot pres izjavi deka kje se bori za titula, Solskjer mudro kjuti.

Mourinjo donese pobednicki mentalitet, kaj Solskjer takvo nesto nema.

Vo 2018/19 kje se borevme prv pat seriozno za pl da go potkrepese upravata, Solskjer se mu e ugodeno, uspeh nema.

Mourinjo bese za se vo pravo vo vrska so Rasford, Marsijal, Shaw, Pogba..., ovie se nezamenlivi kaj Solskjer, a kaj Mourinjo za rotacija, togas imavme posilen sostav so igraci so cvrst mentalitet.

Sezonata e vo poln ek na nas igracite ne se mec fit, kaj Mourinjo toa go nemase.

Mourinjo jadese kazi za Mancester za da go odbrani od losi sudiski procenki, Solskjer se smeska samo.

Ima uste mnogu, da ne nabrojuvam, jas tvrdam deka ona sto go postigna Mourinjo, Solskjer nema da go povtori uste vo slednite pet godini ako tolku ostane, a nema.
А Мурињо оти изјавил дека ќе се бори за титула, да не беше близу?
Кои се тие 3 купа жити се? ЛЕ, Карлинг куп и Комјунити? Мислам, ајде титула е титула, ама од тие титули едино ЛЕ може да му ја сметаме за успех. А и таму му се погодија полесни екипи па помина баш на мускули. За да потоа во ЛШ го потопат од Севиља и да се фали со „натинг њу фор дис клаб“.

Мурињо беше ужасен во поглед на тоа што се очекуваше според неговото реноме. Од Солшер никој ништо не очекува, затоа и не се истрчува со мегаломански изјави „ќе освоиме лига, ќе освоиме тој и тој куп..“. Но затоа успеа колку толку да го подзачисти клубот од отпадоци, кои што баш Мурињо и ван Гал ги донесоа.
А тоа дека Мурињо не бил поддржан од управата не би рекол. Во 2 сезони донесе 2 релативно скапи бекови, за да во 3. сезона бара уште еден. Плус го донесе Ерменецот. И што бидна со него? Ене ни во Арсенал не го задржаа. Го донесе и Санчез. И ја скапа ламбата.

Не ги паметиш неброените 0:0 резулати? Колку натпревари имавме каде што првиот шут во рамки на голот ни бил во 70. минута?

Со Солшер барем се врати таа искра што ни фалеше со Мур и ван Гаал. Ако ништо друго барем фудбалот што го играат е повозбудлив (не ги бројам последните 2 натпревари). Па да ти го еб*м фудбалот, ако после првите 5 минути ме успие.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Да, ќе се осети разлика ама ако гледаш дека трета сезона по ред имаш ист проблем, тури курот на играчите, бараш замени. Клоп беше заљубен во Лалана па зошто овој е повреденко, не одеше со нож у тенк, да го чека кога ќе биде спремен и само да го форсира.

Од друга страна, Баји во Јунајтед е повреденко. КОлку и да е добар, џабе, не се потпираат на него и отидоа all in (@Vladimir1984 :D ) на Мегваер.
Наместо all in на Мегваер требаше да одат half all in. :love:
Автоматски споено мислење:

Pa na primer osvoi tri kupa, Solskjer nula.

Mourinjo na prviot pres izjavi deka kje se bori za titula, Solskjer mudro kjuti.

Mourinjo donese pobednicki mentalitet, kaj Solskjer takvo nesto nema.

Vo 2018/19 kje se borevme prv pat seriozno za pl da go potkrepese upravata, Solskjer se mu e ugodeno, uspeh nema.

Mourinjo bese za se vo pravo vo vrska so Rasford, Marsijal, Shaw, Pogba..., ovie se nezamenlivi kaj Solskjer, a kaj Mourinjo za rotacija, togas imavme posilen sostav so igraci so cvrst mentalitet.

Sezonata e vo poln ek na nas igracite ne se mec fit, kaj Mourinjo toa go nemase.

Mourinjo jadese kazi za Mancester za da go odbrani od losi sudiski procenki, Solskjer se smeska samo.

Ima uste mnogu, da ne nabrojuvam, jas tvrdam deka ona sto go postigna Mourinjo, Solskjer nema da go povtori uste vo slednite pet godini ako tolku ostane, a nema.
Гледам дека пратиш фудбал, ама една работа мора да ти биде јасна. Мурињо е една од најголемите несреќи што му се случија на Манчестер Јунајтед. И тука не зборувам за неговите тренерски квалитети, туку пред се на неговиот менаџмент во областа на човечките ресурси. Како што Руни еднаш рече, и готвачите на Олд Трафорд сакаа да си замине Мурињо.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.151
Поени од реакции
4.584
Мислам дека најголемата утка на Пеп е средниот ред, огромна работа им вршеше Давид Силва и не знам зошто не тргнаа по квалитетна замена, а знаеа дека ќе бидат без него и имаа време да се спремат. Бернардо може да изигра квалитетно во средина, ама кога ги извади најдобрите партии беше во периодот 18/19 кога Де Брујне им се повреди и играше во среден ред покрај Давид, не знам колку со Де Брујне би функционирале, двајцата се некако поофанзивно настроени. Гундоган е играч кој може да покрие на таа позиција, ама не е некој на којшто можеш да се ослониш ради повредите, не знам како се доведоа во ситуација да стартуваат со Фернандињо и Родри во среден ред. Ни Фоден не ми е играч за таа позиција и улогата што ја имаше Д. Силва, не знам што се фураше со изјавите за сега крило да го игра..
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-758
1. А Мурињо оти изјавил дека ќе се бори за титула, да не беше близу?
2. Кои се тие 3 купа жити се? ЛЕ, Карлинг куп и Комјунити? Мислам, ајде титула е титула, ама од тие титули едино ЛЕ може да му ја сметаме за успех. А и таму му се погодија полесни екипи па помина баш на мускули. За да потоа во ЛШ го потопат од Севиља и да се фали со „натинг њу фор дис клаб“.

3. Мурињо беше ужасен во поглед на тоа што се очекуваше според неговото реноме. Од Солшер никој ништо не очекува, затоа и не се истрчува со мегаломански изјави „ќе освоиме лига, ќе освоиме тој и тој куп..“. Но затоа успеа колку толку да го подзачисти клубот од отпадоци, кои што баш Мурињо и ван Гал ги донесоа.
А тоа дека Мурињо не бил поддржан од управата не би рекол. Во 2 сезони донесе 2 релативно скапи бекови, за да во 3. сезона бара уште еден. Плус го донесе Ерменецот. И што бидна со него? Ене ни во Арсенал не го задржаа. Го донесе и Санчез. И ја скапа ламбата.

4. Не ги паметиш неброените 0:0 резулати? Колку натпревари имавме каде што првиот шут во рамки на голот ни бил во 70. минута?

5. Со Солшер барем се врати таа искра што ни фалеше со Мур и ван Гаал. Ако ништо друго барем фудбалот што го играат е повозбудлив (не ги бројам последните 2 натпревари). Па да ти го еб*м фудбалот, ако после првите 5 минути ме успие.
Ae po red.

1. Mourinjo izjavi taka, vo prvata ne bese vo borba, vo vtorata bese do dekemvri najdaleku od site post Fergi, a tretata ne go potrepija so prodavanje na Marsijal vo Sevilja, a da dojdat iskusnite Wilian i Perisic.

2. Da, za tie tri kupa mislam. Trofej si e trofej, toa e i celta na sekoj golem klub, barem bi trebalo. Bitno gi osfoil ne e bitno kako i protiv kogo, mene ne me tesi ubavata igra ako nema rezultati.
So Sevilja totalno se obruka tamu nema sto da se zbori.

3. Da ne se povtoruvam dojde so renome osvoi sto osvoi, i vo tretata sezoba dobi golema KORPA od Wudward i upravata.
Ti ne treba da se tesis so toa deka Solskjer dojdel bez renome i ajde sega kje cekame uste nekolku godini da im se pogodi sezonata na Rasford, Marsijal, Grinvud, Pogba, Shaw.. vecnite talenti, da drzeme srekja nivnite devojki da gi zadovoluvaat i da ne im raskunuvaat za ovie da ne pagjat vo depresija.
Za toa sto Lindelof e uste prva postava nema potreba sto da komentiram.

Mikitarijan gore dolu gi postigna skoro site klucni golovi za trofejot vo LE sto go osvoivme. Toa sto on podocna pokaza slab mentalitet i koga dobi 6 natprevari na negovata omilena pozicija toj apsolutno NISTO ne napravi, normalno podocna dobi ignor od Jose.
Za Sances znaes deka trebase kaj Siti da ode, nie plativme povekje i dojde. Negovata izjava deka posle prviot trening sakal da se vrati vo Arsenal govori se za nego. Toa ne e vina na Mourinjo.

4.Tie rezultati na krajot ostanaa nebitni bidejki se plasiravme vo LS preku LE.
I vo tie nereseni imase i mnogu natprevari so 25 plus sutevi.

5. Kazav i pogore, dzabe povozbudliv fudbal ako nema rezultati na krajot na denot.
Na nas momentalno ni e silata 7 do 8 natprevari da igrame na visoko nivo i posle krahirame od mnogu razlicni pricini, no toa e druga tema.

Mora pohrabro da igra Solskjer onamu kade sto se krsi sezonata.
Boreme se za LS toj vo pretposledno kolo cuva 1 - 1 so West Hem, posle se tresevme po posledna minuta so Lester.
Vo kupot so Celzi izleze so 7 defanzivno orienirani igraci.
Protiv Siti vo drugiot kup pri Matic na klupa, toj izleze so Fred i Pereira.

Ovie margini ja pravat razlikata pomegju win or loss.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom