Premier League - 2023/2024

Шампион за 23/24 ќе биде?


  • Вкупно гласачи
    230
Член од
29 април 2015
Мислења
4.078
Поени од реакции
3.871
Џабе се контрате сите, имаат најјак состав Сити, значи прејјак, ама немаат ширина во составот и тоа е факт.
Се на се имаат квалитетни 15-16 играчи и тие 5-6 замени покриваат сегде.
Алварез кога ви одговара го ставате замена за Халанд, погоре некој пиша може да игра и полушпиц. Фоден покрива на сите 4 позиции позади напаѓачот и толку се опциите од клупа за напред.

Ковачич нели е слаб, зошто го продадоа Челзи со 1 играч на таа позиција и сега нема кој да купат на 2 дена пред почетокот на сезона?
Ако е прв состав у Сити, а во Челзи не е, тогаш е проблемот во тренерот, а не во играчот.
Го спомнуваат Акнџи од Дортмунд и Гомез од Андерлехт како "јака клупа", а било кој друг тим да ги имаше ќе викаа е да бе тој ќе е замена.
У случајов Тиерни е послаб од Гомез.

Според трансфермаркт, да речеме најверодостојниот сајт од таков тип, Сити има 17 играчи што вредат 25+ милиони, додека Арсенал 22.

Двајца од тие 17 играчи се Кансело и Лапорт кој најверојатно ќе си заминат летово.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.347
Поени од реакции
108.677
Еве само за Јунајтед оти ме мрзи за сите да пишувам. Филипс игра на позицијата на Касемиро, никогаш, па ниту тогаш нема да биде пред Касемиро. Аканџи, Аке и Лапорт се централни одбранбени по вокација. Ниту еден од нив не е подобар од Мартинез и Варан. Мене ова ми е прилично очигледно и самообјаснувачко.
Сум рекол 100 пати ова споредување позиција за позиција ми е глупо, ама ќе сакаш да објасниш како тоа Мартинез е подобар од сите овие што ги наброја? Што е Мартинез подобар од Аканџи да речеме? Или од Лапорт?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.303
Поени од реакции
36.743
Се додека фудбалот се гледа низ призмата на ФМ и ФИФА, каде што играчите можеш да ги споредиш со бројки, ќе има такви муабети.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.881
Поени од реакции
7.830
Еве само за Јунајтед оти ме мрзи за сите да пишувам. Филипс игра на позицијата на Касемиро, никогаш, па ниту тогаш нема да биде пред Касемиро. Аканџи, Аке и Лапорт се централни одбранбени по вокација. Ниту еден од нив не е подобар од Мартинез и Варан. Мене ова ми е прилично очигледно и самообјаснувачко.
Тешки пациенти има фан базава
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.030
Поени од реакции
7.541
Сум рекол 100 пати ова споредување позиција за позиција ми е глупо, ама ќе сакаш да објасниш како тоа Мартинез е подобар од сите овие што ги наброја? Што е Мартинез подобар од Аканџи да речеме? Или од Лапорт?
У секоја фудбалска статистика е подобар од пас игра до изнасање на топка.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.347
Поени од реакции
108.677
У секоја фудбалска статистика е подобар од пас игра до изнасање на топка.
Верувам во ова, со една нецелосна сезона изиграна за Јунајтед дека е подобар од Лапорт, Стоунс и компанија.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.504
Поени од реакции
42.891
Јас Мартинез го гледам како најбитен одбранбен играч на Јунајтед за играта што ја игра Тен Хаг.

Можеби кај некој друг тренер Аканџи би завршил повеќе работа на пример. Затоа ваквите дискусии треба да бидат многу подлабоки од чиста споредба на некои два играчи како индивидуалци.
 
C

confusion

Гостин
Јунајтед ако ги донесат Павард и Амрабат, ќе склопат сериозен тим за титула. И сега имаат ама им фалат квалитетни замени како двајцава, така да се освен борба за титула ќе биде огромен неуспех.
Горе доле ќе имаат на хартија избалансиран тим и рамо до рамо со Арсенал, втора сезона под Тен Хаг, 500м потрошени, исчистено ѓубре и мега јакиот Ентони. Плус со играч повеќе во Онана, не гледам кој ќе им парира.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.030
Поени од реакции
7.541
Верувам во ова, со една нецелосна сезона изиграна за Јунајтед дека е подобар од Лапорт, Стоунс и компанија.
Не ми се вади сега никој не го спомна Стонс. :D
Лапорт да беше добар како што тврдиш Пеп немаше да помисли на Гвардиол.
Мартинез беше меѓу нај констаните играчи лани у Јунајтед кога се повреди тогаш падна формата на Јунајтед, ни Аке ни Аканџи нема да играат пред Мартинез можта како крилни бекови.
Автоматски споено мислење:

Јунајтед ако ги донесат Павард и Амрабат, ќе склопат сериозен тим за титула. И сега имаат ама им фалат квалитетни замени како двајцава, така да се освен борба за титула ќе биде огромен неуспех.
Горе доле ќе имаат на хартија избалансиран тим и рамо до рамо со Арсенал, втора сезона под Тен Хаг, 500м потрошени, исчистено ѓубре и мега јакиот Ентони. Плус со играч повеќе во Онана, не гледам кој ќе им парира.
Такој е и ви још 3 милијарде да уложите па ќе дојдете до топ 4, овакој много слабо за едну годину 700 мил а одвај се спасисте лани да не ви беше Тухел испаднасте.
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
У секоја фудбалска статистика е подобар од пас игра до изнасање на топка.
Разбирам дека си некое детиште, 17, 18 години, кое погрешен пример следи на форумов и се глупира на дневна база, ама вакви паушални муабети можеш да правиш со оној што ја иницираше дискусијава беспредметна, човекот што нема поим генерално за сите работи.


Повели статистика за минатата сезона.

Аке:

20230809_153920.jpg



Лисандро Мартинез:

20230809_153901.jpg



За изнесување топка, постои статистика, иако тоа може да се проследи и со голо око. И Аке и Мартинез добри се во тој поглед, комфорни со топка, знаат под притисок.

Ботом лајн, не се сите играчи на Манчестер Јунајтед секогаш најдобри на светот, а сите останати слаби, послаби, дупки. Имај го тоа предвид.
 
C

confusion

Гостин
Такој е и ви још 3 милијарде да уложите па ќе дојдете до топ 4, овакој много слабо за едну годину 700 мил а одвај се спасисте лани да не ви беше Тухел испаднасте.
Такој е, браво, ако си ми га кажаја.
После зашто ви се смее човек и „мрзеја сам га Јунајтед“.
Не бе, не га мрзу Јунајтед, не ве мрзу ни вас ама обожавам да ве провоцирам зашто се тригернуете како ретарди и пошто се толко уживени у грандиозност на Јунајтед, одма све сфаќате лично и се понашате како мали деца. Тотално сте искочени од рамке на реалност што не сфаќате дека Јунајтед заѓан пут бија топ екипа пред 10 године а ви још увек по форуми се расправаљате како идиоти како Мартинез е најдобар, како Ентони е страшан играч, како кур ми се тресе у ладну воду.
А тој колко потрошија и куде ќе заврши и слични пред коперацију муабети, чувај си ги, за пред коперацију и ладно пиво сс нарезак. Пошто овдека кд ве чита човек изгледа дека ви не трошите, а откако е Тен Хаг дошја, потрошено на његови појачања, ни мање ни више, 500м.
Такој да ќути.


На тема логични заклучоци, го повикувам експертот @vidooq да се јави на главна каса и да ни објасни како е ова превара и зошто ПЛ по вторпат се меша во спозонроство на Челзи, првпат со Парамаунт, сега со овие.
Еве ја стварно, не знам.
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Сум рекол 100 пати ова споредување позиција за позиција ми е глупо, ама ќе сакаш да објасниш како тоа Мартинез е подобар од сите овие што ги наброја? Што е Мартинез подобар од Аканџи да речеме? Или од Лапорт?
Го имаш то гледано Мартинез како играше за Јунајтед минатат сезона? Барем два пати? Апсолутно најдобар играч во одбраната, редовно. Убедливо најдобар трансфер на Тен Хаг досега, дури и преде Касемиро. Да ме прашаше споредба со Варан, ајде некако, Мартинез е машина.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.897
Поени од реакции
24.482
Јас Мартинез го гледам како најбитен одбранбен играч на Јунајтед за играта што ја игра Тен Хаг.

Можеби кај некој друг тренер Аканџи би завршил повеќе работа на пример. Затоа ваквите дискусии треба да бидат многу подлабоки од чиста споредба на некои два играчи како индивидуалци.
Да, ама задачите на одбранбената линија на Јунајтед и Сити па и не се разликуваат нешто многу кога ќе видиш.
Двајцата тренери претпочитаат иста игра на одбраната, сакаат техничари кои ќе знаат со топка и кои ќе можат да ги градат акциите уште од одбраната.

Мартинез можеби е најбитен одбранбен играч на Јунајтед за играта што ја игра Тен Хаг, меѓуоа тоа не значи дека е подобар од Аканџи зашто задачите дадени од Тен Хаг кои ќе треба да се извршуваат во одбраната, овој ќе ги извршуваат многу подобро од Мартинез.

Барем според мене.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.347
Поени од реакции
108.677
Го имаш то гледано Мартинез како играше за Јунајтед минатат сезона? Барем два пати? Апсолутно најдобар играч во одбраната, редовно. Убедливо најдобар трансфер на Тен Хаг досега, дури и преде Касемиро. Да ме прашаше споредба со Варан, ајде некако, Мартинез е машина.
Јас го имам гледано него, ама ти изгледа ги немаш гледано овие од Сити. Аке изгази прошлата сезона, а и Аканџи. Не викам дека е слаб играч Мартинез, ама дека е подобар од овие од Сити не сум баш убеден во тоа... Можеби ќе биде некогаш, за сеа не е. Какви муабети боже сачувај, божем Јунајтед триплета освои ланска сезона па не можеле играчите од Сити да влезат во прв тим на Јунајтед, свашта.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.504
Поени од реакции
42.891
Да, ама задачите на одбранбената линија на Јунајтед и Сити па и не се разликуваат нешто многу кога ќе видиш.
Двајцата тренери претпочитаат иста игра на одбраната, сакаат техничари кои ќе знаат со топка и кои ќе можат да ги градат акциите уште од одбраната.

Мартинез можеби е најбитен одбранбен играч на Јунајтед за играта што ја игра Тен Хаг, меѓуоа тоа не значи дека е подобар од Аканџи зашто задачите дадени од Тен Хаг кои ќе треба да се извршуваат во одбраната, овој ќе ги извршуваат многу подобро од Мартинез.

Барем според мене.
Што знам, мислам дека Стоунс влече напред кај Сити, а Анакџи и Аке повеќе покриваат бочно.

Инаку Пеп игра најспецифичен фудбал позади и генерално задачите на дефанзивците на Сити и Јунајтед се разликуваат, посебно на бековите.

Во секој случај, Мартинез скоро па перфектно се вклопува во системот на Тен Хаг. За другите може само да погодуваме. Ама не би се осудил да кажам со сигурност дека некој би влегол без проблем место него, исто како што не би се осудил да кажам и дека тој би влегол во системот на Пеп, без разлика на неговите способности да игра со топка.

Ама ете баш ме интересира зошто мислиш дека Аканџи би ги извршувал задачите на Мартинез многу подобро?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom