Premier League - 2023/2024

Шампион за 23/24 ќе биде?


  • Вкупно гласачи
    230
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Мене ми личи на некој хибрид добиен од вкрстување на Костич и Даворче.

Вториов за жал, или за среќа, како за кого, летово имаше други вкрстувања и авантури во Пелагонија. :coffee:

Не може човек на повеќе фронтови, како и Челзи сезонава.
 
Член од
21 јули 2023
Мислења
42
Поени од реакции
74
Вториов за жал, или за среќа, како за кого, летово имаше други вкрстувања и авантури во Пелагонија. :coffee:

Не може човек на повеќе фронтови, како и Челзи сезонава.
Единствените твои вкрстувања и авантури во Пелагонија
566531-zk-pelagonija.jpg
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
706
Поени од реакции
1.792
Еве статистикава го укажува баш тоа што сакав да го спомнам погоре, па да ја искористам во контекст на муабетот со @ob1.

Делот што ми влезе во очи, и каде има разлика меѓу Мартинез и Аканџи е следново:
  • Interceptions: Akanji 16 - Martinez 33
  • Clearences: Akanji 30 - Martinez 97
  • Recoveries: Akanji 136 - Martinez 164
  • Through balls: Akanji 0 - Martinez 7
  • Crosses: Akanji 6 - Martinez 0
Мислам дека имаат различни задачи едниот и другиот. Очигледно е дека Мартинез игра многу повисоко, па со тоа може полесно да се најде во ситуација да пресече/одземе топка или да исчисти. Исто делот со долги топки. Тука очекувам многу повеќе од него во сезоната која следува, бидејќи со Онана на 30 метра, Мартинез ќе игра уште повисоко. Од друга страна нема ниту еден центрашут, mi за разлика од Аканџи кој неколку пати се нашол во ситуација да центрира.

Пак ќе кажам, не викам дека едниот е подобар од другиот. Само споредувам одредени статистички параметри.
Decki abe aj ne se zaebavajte Akanji i Martinez samo na hartija igraa na ista pozicija, lanii Akanji cela sezona ( ako vidov po statistikata na @RATM izigral celi 21 natprevar, site gi igrase kako lev bek . Zosto Stons igrase neoficijalno "libero " ne znam kolku od pomladive ke znaat sto e taa pozicija ama eve izgyglajte Beckenbauer i ke vidite deka kelaviot ne izmisluva topla voda ......
Koga Stons jw noai topkwta , Akanji ostanyva i pokriva leva defanzivna strana i retko odi napred , za razlika od full back ili wing back. Ovoj igra klasicen defanziven lev bek ,zatoa ne mozete da sporeduvate Martinez so nego.
Nagradno prasanje do site , zadna linija na city , Stons , Ruben , Walker i Akanji .
Stons ja noai topkwta , walker e ultra ofanziven full back , poso znae deka e dovolno brz da pravi track back , ostanuvat Ruben , Akanji i ....... Koj e sredniot vezen koj se vraka nazad i city ima transformacija od 4-3-3 , vo 3-5-2 ili 3-3-4 ( ova 3-3-4 ja igraat cesto so poslabi , togaj go igra i Ake kako desen bek , napred se silva , foden , de bryne i haland )
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.193
Поени од реакции
14.470
Со Халанд и Де Брујне плус Пеп... нијанси се во прашање, не нијанса.
Збори за клупата, не за Халанд и Де Брујн кои се прва 11ка.

Сити нема офанзивни замени во моментов.
Одбраната им е коска (и прва постава што играат и замени), ама напред замени им се само Фоден и Алварез.
И ајде да го убацам Палмер кој лани добиваше по 5 минути од клупа.

Да имаа замени, немаше да го бараат Пакета.
И не мислам дека ќе останат само на Пакета, ќе донесат уште еден играч сигурно, а не смеат да си дозволат да го изгубат Бернардо.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.653
Поени од реакции
62.969
Верувам во ова, со една нецелосна сезона изиграна за Јунајтед дека е подобар од Лапорт, Стоунс и компанија.
Лапорт е замена во Сити последнава година, братот пропадна. Така да, моментално, Мартинез е подобар играч од Лапорт. За другиве двајца, не навлагам во дискусија.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.863
Поени од реакции
1.294
Леле пијана работа... Ливерпул наводно се договорил со Брајтон за цена од 110 милиони фунти за Каиседо. :coffee:
Толку ли вреди ова копиле шо не можеја 3 милиони плус да дадат за Лавиа? :rolleyes:
 
Член од
14 август 2022
Мислења
810
Поени од реакции
883
Леле пијана работа... Ливерпул наводно се договорил со Брајтон за цена од 110 милиони фунти за Каиседо. :coffee:
Толку ли вреди ова копиле шо не можеја 3 милиони плус да дадат за Лавиа? :rolleyes:
Кој курац е Лавиа?
Вака паметен потег со Каиседо и Мекалистер од ист тим се, си ја скоцка средината Клоп.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.233
Поени од реакции
108.115
Лапорт е замена во Сити последнава година, братот пропадна. Така да, моментално, Мартинез е подобар играч од Лапорт. За другиве двајца, не навлагам во дискусија.
Повеќе ми беше зборот за тоа дека Мартинез уште нема докажано дека е подобар од доста играчи за да викаме дека е незаменлив. Дека може да биде мега јак нема збор, к'не играч е, ама за сеа глупи се овие муабети божем е Немања Видиќ. Иначе се слагам за Лапорт, така е.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Поприлично шокантна вест ни доаѓа од Англија, токму пред стартот на новата сезона во Премиер Лига.

Клоп дава отказ и ја напушта позицијата тренер во Ливерпул. И не само позицијата, туку завршува со фудбалот воопшто.

Jurgen Klopp on Man Utd signing Pogba for €100m in 2016: "The day that this is football, then I'm not in a job anymore. "Other clubs can spend more money and collect top players. I want to do it differently. I would even do it differently if I had that money."
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.233
Поени од реакции
108.115
Имам неизмерна почит кон господинот Клоп ама вакви работи не му требале искрено. Знам дека има пројдено 7 години од тогаш и дека се менуваат работите во фудбалот, 110м во 2016 и 110м во 2023 не вредат исто, ама сепак вредат многу. :icon_lol: Многу пофраерски би било да останеше доследен на тоа што го тераше порано и да зема играчи испод радар, али јебига и он си легна на брашното. Мада овој мит се урна со трансферите на ВВД и Дарвин така да изјавава уште тогаш требало да му ја лепат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.515
Поени од реакции
6.164
Имам неизмерна почит кон господинот Клоп ама вакви работи не му требале искрено. Знам дека има пројдено 7 години од тогаш и дека се менуваат работите во фудбалот, 110м во 2016 и 110м во 2023 не вредат исто, ама сепак вредат многу. :icon_lol: Многу пофраерски би било да останеше доследен на тоа што го тераше порано и да зема играчи испод радар, али јебига и он си легна на брашното. Мада овој мит се урна со трансферите на ВВД и Дарвин така да изјавава уште тогаш требало да му ја лепат.
100М евра тогаш и 127М евра сега, па незнам дали имаат иста вредност но вака на хартија 127>100. :icon_mrgr:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.096
Поени од реакции
55.994
Многу пофраерски би било да останеше доследен на тоа што го тераше порано и да зема играчи испод радар, али јебига и он си легна на брашното. Мада овој мит се урна со трансферите на ВВД и Дарвин така да изјавава уште тогаш требало да му ја лепат.
Па и овие се испод радар играчи коа ќе видиш, само што имаат набиени цени кои никој не може да ги објасни зошто се такви.

Страшните играчи Слобошаи, Мекалистер, Каиседо, Дарвин и слични што ги преплатија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom